Java programlama dili, yazılım dünyasında hızla gelişim kaydeden en yaygın kullanılan dillerden biridir. Bir uygulama veya web geliştirme, büyük veri, yapay zeka, mobil geliştirme vb. gibi hemen hemen tüm alanlarda Java dilinin birçok uygulamasına rastlayabilirsiniz.

BlueMark Academy, alanında uzman eğitimcileri ve nitelikli eğitim anlayışı ile birlikte Java Eğitimlerini kaliteli şartlarda kullanıcılarına sunar. Yazılım geliştirmek için ihtiyaç duyulan her alanda kullanılan Java ile uzmanlaşarak sektörde önemli bir gelişim sağlayabilir, CV’nize önemli bir yetkinlik ekleyebilirsiniz. Daha fazla bilgi sahibi olmak ve Java Eğitimlerine kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!

Java’nın geliştiricisi Oracle’a göre platformlarından bağımsız olarak (Windows, Mac OS, UNIX, Android fark etmeksizin) neredeyse 3 milyar cihaz, geliştirme için Java kullanıyor. Bunların dışında kurumsal çözümler ve gömülü sistemler gibi alanlarda bile Java damgasını vurdu. İşte Java’nın öne çıkan kullanım alanları…

Masaüstü GUI Uygulamaları

Java dili, GUI uygulamaları geliştirmemize yardımcı olan birçok özellik sağlar. Java tarafından sunulan API’ler/özellikler, gelişmiş ağaç tabanlı ve hatta 3B grafik uygulamaları dahil olmak üzere gelişmiş GUI uygulamaları geliştirmemize yardımcı olur. Java kullanılarak geliştirilen gerçek dünya masaüstü araçları:

Web Uygulamaları

Java, web geliştirmenin yanı sıra Servlet, Struts, Spring, hibernate, JSP’ler vb. için yüksek güvenlikli program yazılımları geliştirmemize olanak tanıyan özellikler sağlar. Amazon, Broadleaf ve Wayfair gibi hizmetler Java kullanılarak geliştirilmiştir.

Mobil Uygulamalar

Java dili, Java destekli akıllı telefonlarda ve özellikli telefonlarda çalışabilen mobil uygulamalar oluşturmak için platformlar arası bir çerçeve olan J2ME adlı bir özellik sağlar. Popüler mobil işletim sistemlerinden biri olan Android, Java tabanlı Android SDK kullanılarak geliştirilmiştir. Netflix, Tinder, Google Earth ve Uber gibi mobil uygulamalar Java ile geliştirilmiştir.

Kurumsal Uygulamalar

Java, yüksek performans sağlayan güçlü özellikleri nedeniyle kurumsal programlar geliştirmek için ilk tercihtir. Java, performansın yanı sıra uygulamaları daha güçlü, güvenli ve kolayca ölçeklenebilir hale getirir. Java dili, kurumsal yazılımları, ağ araçlarını ve web hizmetlerini komut dosyası oluşturmak ve çalıştırmak için API ve çalışma zamanı ortamı özellikleriyle birlikte gelen Java Enterprise Edition (Java EE) platformuna sahiptir.

Oracle’a göre, kurumsal bilgisayarların neredeyse %97’si Java üzerinde çalışıyor. Java tarafından sağlanan daha yüksek performans ve daha hızlı bilgi işlem, çoğu kurumsal uygulamanın Java’da geliştirilmesine neden oldu. Kurumsal kaynak planlama (erp) sistemleri ve müşteri kaynak yönetimi (crm) sistemleri için Java oldukça iyi bir seçenektir.

Bilimsel Uygulamalar

Java, onu bilimsel uygulamalar geliştirmek için popüler kılan güçlü güvenlik özelliklerine sahiptir. Java ayrıca farklı platformlarda aynı sonuçları veren güçlü matematiksel hesaplamalar sağlar. En popüler Java tabanlı bilimsel araç MathLab’tir.

Büyük Veri Teknolojileri

Büyük veri, günümüzde yazılım endüstrisinde en popüler ve trend olan konudur. Büyük veri, karmaşık veri kümelerinden bilgileri analiz etmek ve sistematik olarak çıkarmakla ilgilenir. Büyük verilerle ilişkilendirilen açık bir çerçeveye Hadoop denir ve tamamen Java ile yazılmıştır. İşte Java ile geliştirilen bazı büyük veri uygulamaları:

  • Hadoop
  • Apache
  • HBase
  • ElasticSearch
  • Accumulo

Web Sunucuları ve Uygulama Sunucuları

Java ekosisteminin tamamı bugün itibariyle çok sayıda uygulamaya ve web sunucusuna sahiptir. Web sunucuları arasında Apache Tomcat, Project Jigsaw, Rimfaxe Web Server (RWS), Jo! gibi seçenekler mevcuttur. Benzer şekilde WebSphere, JBoss ve WebLogic gibi uygulama sunucuları da ticari olarak sektörde yer edinmiştir.

Gömülü Sistemler

Gömülü sistemler, daha büyük elektromekanik sistemlerin bir parçasını oluşturan düşük seviyeli sistemlerdir. Bunlar küçük yongalar, işlemciler vb.dir ve entegre sistemler olarak da sıralanabilir.

Java, uygulama istisnalarını verimli bir şekilde işleyebilen ve düşük seviyeli programlar geliştirmek için daha iyi olduğu için hızlı olan sağlam araçlar üretebilir. Java kullanan gömülü sistem uygulamaları, SIM kartlar ve blue-ray disk oynatıcılar olarak sıralanabilir.

Finans Sektöründe Sunucu Uygulamaları

Bankalar gibi finansal kurumlar, yatırımcılar, elektronik ticaret sistemleri, veri işleme vb. gibi günlük işlerini yürütmek için çeşitli yazılım programlarına ihtiyaç duyarlar. Java, çoğunlukla bu araçlar için bir sunucudan veri alan, işleyen ve işlenen verileri diğer sunuculara veya işlemlere gönderen sunucu tarafı uygulamaları yazmak için kullanılır. Barclays, Citi Group, Goldman Sach gibi önde gelen finans kurumlarının çoğu, işleri için Java tabanlı yazılım araçlarını kullanır.