100 geliştiriciye en iyi programlama dili nedir diye sorsanız Java mutlaka çıkacaktır.

Python gibi diğer diller kadar yeni ve heyecan verici olmasa da , Java 9,6 milyondan fazla geliştirici tarafından kullanılıyor ve bunun iyi bir nedeni var. Java’nın öğrenilmesi oldukça kolaydır ve birçok mobil ve masaüstü uygulamasında kullanılır. Geliştiricilerin ve yeni başlayanların kullanımını kolaylaştıran çok sayıda Java aracı da vardır.

Java, dünya çapında bilinen ve en çok kullanılan bir programlama dilidir. Genel amaçlı, sınıf tabanlı, dağıtık ve nesne yönelimli bir programlama dilidir. Mümkün olduğunca az uygulama bağımlılığı olacak şekilde tasarlanmıştır.

Java’nın Özellikleri

  1. Java, nesne yönelimli bir programlama dilidir.
  2. Otomatik çöp toplama özelliğine sahiptir.
  3. Java, platformdan bağımsız olmasını sağlayan kaynak kodu kullanarak bir bayt kodu oluşturur.
  4. İşaretçiler Java’da yoktur. Ancak, referanslar yapar.
  5. Java, sınıfları kullanarak çoklu kalıtımı desteklemez. Ancak, arayüzler kullanılarak elde edilebilir.
  6. Java’da operatör aşırı yüklemesine izin verilmez.
  7. Java, C++ gibi yapıları ve birliği desteklemez.

Java’nın Tarihi

James Gosling tarafından 1991 yılında Sun Microsystems’de (şimdi Oracle tarafından satın alınmıştır) oluşturuldu ve 1995’te piyasaya sürüldü.

Ağ üzerinden iletişimi kolaylaştırmak için tasarlandı.

1991 yılında, James Gosling liderliğindeki Sun Microsystems’den Green Project adlı bir grup mühendis , dijital tüketici cihazları ve bilgisayarların birleşimi üzerinde çalışmaya başladı. Etkileşimli, elde tutulan bir ev eğlencesi denetleyicisi (başlangıçta televizyon için hedeflenmiş) ile yeni bir dil yaratmanın gösterimi üzerinde çalıştılar. Ne yazık ki bu kavram o zamanlar çok gelişmiş değildi.

Daha sonra 1995 yılında, internetin gelişiyle birlikte ekip, Java Teknolojisini dahil edecek Netscape Navigator İnternet Tarayıcısını duyurdu.

İşte Java programlama dilinin kısa bir tarihi.

Yıl Gelişim
1991 James Gosling, Mike Sheridan ve Patrick Naughton, Java dili Green projesini başlattı
1996 Sun Microsystems, Java 1.0 olarak ilk genel uygulamayı yayımladı
1998 – 1999 Java 2’nin gelişi (başlangıçta J2SE 1.2 olarak yayınlandı)
1997 Java 1.1 (sürüm) yayınlandı
1998 Java 1.2 (sürüm) yayınlandı
2000 Java 1.3 (sürüm) yayınlandı
2004 Java 1.4 (sürüm) yayınlandı
2004 Java 5.0 (sürüm) yayınlandı
2006 Java 6.0 (sürüm) yayınlandı
2011 Java SE 7 (sürüm) yayınlandı
2014 Java SE 8 (sürüm) yayınlandı
2017 Java SE 9 (sürüm) yayınlandı
2018 Java SE 10 ve Java 11 (sürüm) yayınlandı
2022 Java SE 17 LTS

Bilgisayar biliminde kariyer yapmayı düşünüyorsanız veya programlama becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız, Java öğrenmek genellikle faydalıdır. Hâlâ ikna olmadıysanız, Java öğrenmeye yatırım yapmanın değeri hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Java Eğitimlerini Keşfedin! →

1. Java’da Birçok İş Olanağı Var

Dünyanın en olgun ve popüler programlama dillerinden biri olan Java, geniş bir eski kod tabanına veya büyük bir kaynak kodu koleksiyonuna sahiptir. Java, Android uygulamaları oluşturmanın da merkezinde yer alır. Ek olarak, Facebook, Google ve Netflix gibi büyük teknoloji kuruluşları da dahil olmak üzere tüm sektörlerdeki işletmeler Java kullanıyor.

2. Harika Araç Desteği ve Çerçeveleri Var

Yazılım geliştirme Java araçları, Java programlarının performansını optimize etmek için kullanılır. Java’nın ticari olmasına ve Oracle’a ait olmasına rağmen çok sayıda ücretsiz araç vardır. En yaygın araçlardan birkaçı, Eclipse ve IntelliJIDEA gibi, kodunuzu belgelemeyi ve hata ayıklamayı amaçlayan tümleşik geliştirme ortamlarıdır (IDE’ler).

Ek olarak, Java’nın masaüstü ve mobil uygulamalar için genellikle şablon olarak kullanılan birçok çerçevesi veya önceden hazırlanmış kullanılabilir kodu vardır. Geliştiriciler, sıfırdan özel kod oluşturmak yerine bu çerçeveleri kullanır.

3. Nesne Yönelimli Bir Programlama Dilidir

Java, üst düzey, nesne yönelimli bir programlama (OOP) dilidir. Nesne yönelimli programlama dilleri, programcılar tarafından nesneleri (veri ve kod bitleri) oluşturmak için kullanılan sınıfları yapılandırmak için kullanılır. Python gibi nesnelerde veri depolayamayan fonksiyonel programlama dillerinden farkı budur.

Java, bayt kodu oluşturmak için kullanılan bir derleyici içeren ve birçok işletim sisteminde bulunan Java Virtual Machine (JVM) ile herhangi bir cihazda da çalışabilir.

4. Temel Bilgileri Öğrenirsiniz

Birçoğu Java’yı öğrenmenin Python gibi diğer başlangıç ​​dostu dillere göre daha zor olduğunu düşünüyor.

Singapur Ulusal Üniversitesi (NUS) Tasarım ve Çevre Okulu İnşaat Bölümü’nde yardımcı doçent olan Dr. Clayton Miller , “Bence çevrimiçi belgeler, kullanıcı topluluğu, öğrenme kolaylığı ve Python’un genel yetenekleri açısından hiçbir karşılaştırma yok” dedi.

Ancak, algoritmalar ve diziler gibi temel Java kavramlarını gerçekten anlamak istiyorsanız veya C veya C++ gibi diğer dillere geçiş yapabilmek istiyorsanız, Java kodunda uzmanlaşmak daha iyi bir seçimdir.

5. Öğrenmek İçin Seçenek Çok

Java sözdizimini öğrenmek için bilgisayar bilimi alanında lisans derecesine sahip olmanıza gerek yoktur. Bir StackOverflow anketine göre, profesyonel geliştiricilerin yalnızca %9,1’i örgün eğitimin geliştirici olmak için kritik öneme sahip olduğunu düşünüyor.

BlueMark Academy’de Java Eğitimlerine Katılın!

Çevrimiçi Java öğrenmenin neredeyse hiçbir dezavantajı yoktur. Java programlama ve web geliştirme becerilerinizi geliştirmek için BlueMark Academy’nin Java Eğitimlerini Keşfedin!