Bug Bounty bir hata ödül programıdır. Yahoo, Google, Reddit, Square, Microsoft, Facebook ve Mozilla gibi birçok yazılım firmasının yazılımlarını çok daha güvenli kılmak adına kullandığı bu yöntem, aynı zamanda katılımcıların becerilerini kanıtlamaları adına oldukça iyi bir saha olarak görülmektedir.

Bug bounty programları, şirketlerin sistemlerini farklı gözler aracılığı ile test edebilmesini amaçlamaktadır. İyi niyetli güvenlik uzmanlarına kendilerini test etmesini öneren firmalar, hata bulunması ihtimalinde güvenlik uzmanlarına ödül vererek hem kamuoyuna güven sağlıyor, hem de açık verebilme ihtimallerini beklenmedik anlara bırakmıyorlar. Şirketin yazılımında bulunan zafiyet ya da zafiyetlerin güvenlik uzmanı tarafından şirkete raporlanması bir ethical hackerlık (beyaz şapkalı hackerlık) eylemi olarak görülüyor. Zira bu noktada bir açığın bulunması kötü amaçlı bir değerlendirmeye tabii olmuyor. Şirket bir başka açığını kapatma fırsatı, güvenlik uzmanı ise kazanç sağlama fırsatı elde ettiği için mutlu oluyor.

BlueMark Academy’nin güncel piyasa normlarına göre kendini yetiştirmiş olan güvenlik uzmanı eğitmen kadrosu sayesinde Bug Bounty programlarında iddianızı artırın. Hem ödül kazanmak hem de iyi bir güvenlik uzmanı olduğunuzu kanıtlamak adına çok iyi fırsatlar sunan Bug Bounty programlarında başarılı olmak kariyeriniz adına oldukça faydalı olacaktır. Bug Bounty Eğitimlerine katılmak ya da BlueMark Academy eğitimleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için hemen bizimle iletişime geçin!

Bug Bounty Nedir ve Avantajları Nelerdir?

Genellikle dünyaca ünlü yazılım şirketlerinin tercih ettiği but bounty sistemi, firmaların kendi açıklarını görebilmeleri ve dışarıya cesur oldukları izlenimini verebilmeleri için oldukça elverişlidir. Ayrıca son kullanıcı, birçok zaman firmaların bu yöntemi tercih etmesinden dolayı kendini güvende hisseder. İstatistikler, bug bounty yöntemi ile sistemsel açıkları hakkında kamuoyunu bir yarış haline sokan firmaların depoladıkları güven neticesinde çok daha fazla tercih edildiğini gösteriyor.

Bug bounty programının firmalara olan bir başka faydası da kurumların sürekli büyük bir güvenlik uzmanı kadrosu ile çalışmak yerine bu yarışmalar sayesinde hatalarını fark etmesi ve sonucunda küçük bir ekiple bu hataları düzeltebilmesidir. Normal şartlarda bu eylemleri gerçekleştirebilmek adına çok daha geniş bir ekip kurulacak, yine de bu kadar farklı gözden bakan insan bir arada toplanamayacaktır.

Bug Bounty Güvenlik Uzmanlarına Ne Katar?

Hangi iş alanında olursa olsun, sektöre yeni giren kimselerin kendilerini kanıtlama yöntemi genellikle o zamana dek alınmış eğitimin, diplomaların ve sertifikaların ekseninde değişmektedir. Oysa güvenlik uzmanı olmanın önemli bir noktası, alanla ilgili yetkinliğin yanı sıra farklı bir bakış açısına sahip olmaktan ve kimsenin göremediği ayrıntıları görebilmekten geçer. Bir güvenlik uzmanının kötü niyetli saldırganlar gibi düşünebilmesi ve güvenlik açıklarını bu bakış açısıyla gördükten sonra tedavi edebilmesi gerekmektedir.

Bütün bu teşhisler ışığında, bug bounty programları siber güvenlik alanında yeterli yetkinliğe ulaştığını düşünenlerin daha fazla dayanağa ihtiyacı olmaksızın kendilerini kanıtlama imkanına sahip olması demektir. Büyük bir platformda güvenlik açığı yakalamak, ödülü bir tarafa bırakıldığında dahi kendinizi bu alanda kanıtlamış olduğunuz anlamına gelir. Dolayısıyla bug bounty oldukça iyi bir kariyer referansı olarak görülebilir.

Bug Bounty Nasıl Ödül Alınır?

İlk defa 1995 yılında Netscape şirketinin yeni tarayıcısını test etmek için kullandığı bug bounty programı, bugün birçok şirket tarafından tercih ediliyor. Özellikle güvenlik yazılımlarının sıklıkla tercih ettiği bug bounty, genellikle firma tarafından belirlenen açık düzeyleri üzerinden paha değeri belirlenen ödüllere tabii tutuluyor. Güvenlik açıklarının saygı çerçevesinde bulunması ve firmaya teslim edilmesi süreçleri olarak adlandırılabilecek olan bug bounty, bu işlemi gerçekleştirebilen güvenlik uzmanlarının ödüllerini alması ile sonuçlanıyor. Ödüller, genellikle kötü amaçlı yazılımların ürünün en üst düzey ayrıcalık seviyesindeki işlemleri tercih eden kullanıcılardan habersiz bir biçimde çalışmasına olanak tanıyan açığı ya da açıkları bulan kimselere veriliyor.

Güvenlik uzmanı olmak istiyor, siber güvenlik alanında belirli bir yetkinliğe sahip olmak ya da mevcut yetkinliğinizi kanıtlamak istiyorsanız bug bounty programlarını takip etmek kariyeriniz adına oldukça faydalı olacaktır. BlueMark Academy bünyesinde yer alan birbirinden farklı ve önemli siber güvenlik eğitimi, bug bounty ödülleri ile iddianızı kanıtlamanıza imkan tanıyacaktır. Kaliteli eğitim anlayışı ile uzmanlığın birleştiği BlueMark Academy’de bug bounty ödülleri adına sizi bir adım öteye taşıyacak birçok eğitim bulabilirsiniz. Daha fazla bilgi için hemen bizimle iletişime geçin!