Splunk Operations, kuruluşların verilerini anlamlandırmalarına yardımcı olan bir veri analizi platformudur. Bu platform, uygulamaların, sunucuların, ağların ve diğer BT altyapısının performansını izlemek ve izlemek için kullanılabilir.

Splunk Operations, kullanıcıların toplanan verileri aramasına olanak tanıyan bir arama motoru kullanır. Kullanıcılar, arama çubuğuna anahtar kelimeler veya belirli değerler girerek bu veriler üzerinde gelişmiş aramalar yapabilir.

Splunk Operations kullanmak; arama sonuçları, veritabanındaki her olay veya öğe hakkında ayrıntılı bilgi sağlayacaktır. Örneğin, dün gece uygulama sunucunuz çöktüğünde ne olduğunu bilmek istiyorsanız, arama çubuğuna “uygulama sunucusu hatası” yazabilirsiniz ve Splunk, o anahtar kelimeyle ilgili tüm olayları veritabanından ve diğer kelimelerden döndürür.

Splunk Operations’ın Öne Çıkan Özellikleri

Bu platform ayrıca bilgisayarlar, mobil cihazlar ve yönlendiriciler/anahtarlar/güvenlik duvarları (diğerlerinin yanı sıra) dahil olmak üzere çeşitli cihaz türleri için gerçek zamanlı izleme yetenekleri sağlar. Ayrıca ağ bant genişliği kullanımını da izleyebilir, böylece kuruluşlar zaman içindeki kullanım kalıplarına göre daha fazla bant genişliğine ihtiyaç duyup duymadıklarını belirleyebilirler.

BT Uzmanları İçin Güçlü Bir Araç

Splunk Operations, BT uzmanları için ağlarını gerçek zamanlı olarak izleme ve sorun giderme becerisi sağlayan güçlü bir araçtır. Bunu, günlükler, performans ölçümleri, IDS uyarıları ve daha fazlası dahil olmak üzere çok çeşitli kaynaklardan veri toplayarak ve analiz ederek yapar.

Ağ Olaylarını İzlemek İçin En Yaygın Tercih

Splunk’ın birçok kullanımı olsa da, en yaygın olarak ağ olaylarını izlemek ve sorun gidermek için kullanılır. Bu, Splunk arayüzünde arama yaparak veya belirli kriterlere (ağ trafiğindeki değişiklikler gibi) dayalı özel uyarılar kullanılarak yapılabilir.

Splunk, belirli olaylar (disk alanında bir değişiklik gibi) meydana geldiğinde e-posta veya SMS mesajları göndererek uyarı amacıyla da kullanılabilir. Ayrıca ortamınızdaki olağandışı davranış kalıplarını belirleyerek anormallik tespiti için de kullanılabilir (örneğin: birisi bilgisayarına olağandışı miktarda RAM eklerse).

Splunk’ın Diğer Kullanımları ve Bilinmesi Gerekenler

Splunk, dünya çapındaki şirketler tarafından verilerini izlemek ve analiz etmek için kullanılır. İçgörü bulmalarına, daha iyi kararlar almalarına ve operasyonlarını optimize etmelerine yardımcı olur. Basit günlük analizi yapmaktan makine öğrenimi fırsatlarını belirlemeye kadar Splunk, ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar esnek bir çözümdür. İşte size yardımcı olabileceği bazı yollar:

Verilerinizde her zamankinden daha hızlı arama

Splunk, tüm verilerinizi gerçek zamanlı olarak aramanıza izin veren, kullanımı kolay bir araçtır. Belirli anahtar kelimeleri arayabilir ve hatta belirli olaylar meydana geldiğinde uyarılar oluşturabilirsiniz. Bu tür bir esneklikle, daha akıllı iş kararları vermek için verilerinizden kalıpları ve eğilimleri hızla belirleyebilirsiniz.

Splunk Enterprise Security (ES) ile sistemleri gerçek zamanlı olarak izleme

Tüm verilerinizi gerçek zamanlı olarak aramanın yanı sıra Splunk Enterprise Security, hiçbir şeyin fark edilmemesi için sistemleri sürekli olarak izlemenize olanak tanır. Bu, sunucularınızdan veya uygulamalarınızdan birinde bir şeyler ters giderse, herhangi bir hasar oluşmadan önce düzeltebilmeniz için hemen bileceğiniz anlamına gelir!

Önemli Avantajları ile Birlikte Splunk

Splunk, makine verilerini toplayabilen, dizine ekleyebilen, arayabilen ve analiz edebilen bir yazılım platformudur. Herhangi bir kaynaktan her türlü makine verisini gerçek zamanlı olarak izlemenizi sağlar. Size bu verileri hızlı ve verimli bir şekilde depolamak ve bulmak için bir yol sunar.

Splunk, BT operasyonlarının yönetimi için yaygın olarak kullanılır. Sunuculardan web uygulamalarına ve veritabanlarına kadar her tür sistemi ve uygulamayı izlemek için kullanabilirsiniz. Splunk birçok avantaj sunar:

  • Makine verilerini gerçek zamanlı olarak depolamak, aramak, analiz etmek ve görselleştirmek için bir yol sağlar.
  • Geçmiş performans sorunlarını analiz ederek ve belirli koşullar oluştuğunda uyarılar sağlayarak sorunları oluşmadan önce tespit etmenize yardımcı olabilir.
  • BT altyapınız tarafından toplanan bilgileri yorumlamayı kolaylaştıran görsel bir arayüz sunar, böylece ortamınızdaki eğilimleri veya anormallikleri hızlı bir şekilde tespit edebilirsiniz.

Sonuç

Şirketler, Splunk’ın özelliklerinden yararlanarak, herhangi bir saldırganın davranışını daha iyi anlayabilir, anında müdahale etmelerine izin verebilecek herhangi bir anormalliği derhal tespit edebilir, üretim sistemlerinin arızalanması nedeniyle itibarın zarar görmesini veya iş kaybını önleyebilir.

Splunk ayrıca, pazarlama stratejilerinizi özelleştirmek için tüketici alışkanlıklarını anlamanıza veya son kullanıcıların gerçek kullanımına daha iyi yanıt vermek için mobil uygulamalarınızın arayüzünü incelemenize olanak tanır. Splunk Eğitimlerine kaydolmak ya da BlueMark Academy’nin Eğitimleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için hemen bizimle iletişime geçin!