Günümüz dünyasında akla gelebilecek her alanda verilerin başrol oynadığını söylemek işten bile değildir. Veri bilimi ile ilgili geleceğe göz kırpan bütün heyecan verili ayrıntılara R Programlama ile dahil olun!

Bilimsel araştırmalar, ortalama insan IQ’sunun bin yıllardır aynı skalada seyrettiğine işaret ediyor. Bu durum gösteriyor ki; insanlığı ve teknolojiyi geliştiren, hayatı kolaylaştıran ya da yaşamlara değer katan birçok şey tamamı ile bilginin aktarılması sayesinde varlık göstermiştir. İnsanlık tarihinde bilginin en hızlı yayıldığı dönem olan günümüzde, bu bilgi dağarcığının saklanması adına da teknolojilerin geliştirilmesi açısından doğan gereklilik elbette çok önemlidir.

Bu noktada devreye girecek olan şey veri bilimi ve veri biliminin efektif bir biçimde kullanılabilmesi adına tercih edilen araçlar olan dillerdir. R Programlama Dili, veri bilimi ve istatistik adına kullanılan, alanında kullanıcıların en sık tercih ettiği seçenek olarak öne çıkan bir yazılım dilidir. Bu özelliği ile her geçen gün önemi artan veri yönetiminin kalbine kan pompalayan bir araç olarak nitelendirilebilmektedir.

BlueMark Academy, akademik alanda ve özel sektörde oldukça deneyimli eğitmenleri ile sunduğu kaliteli eğitim ile R Programlama Eğitimlerini sizlerle buluşturuyor. Geleceğin en önemli alanlarından olan Veri Bilimi ile ilgili edineceğiniz bu eğitim size gelecekte önemli bir avantaj olarak dönecek, hem kariyeriniz hem de dünyayı anlamanız adına önemli bir yere sahip olacaktır. Daha fazla bilgi sahibi olmak ya da R Programlama Eğitimlerine kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!

R Programlamanın Genel Özellikleri

R, açık kaynaklı bir yazılım ortamıdır. Bu sayede serbest maliyet ile kullanıcının ve projenin ihtiyaçlarına göre ayarlanabilir ve adapte edilebilir. Ek işlevler için iyileştirmeler yapabilir ve paketler ekleyebilirsiniz. R, üretim kalitesinde görselleştirmelerle statik grafikler üretebilir. Ayrıca etkileşimli grafik yetenekleri sağlayan genişletilmiş kitaplıklara sahiptir. Bu özellik veri görselleştirmesini ve veri temsilini çok daha kolay bir hale getirir. Kısa çizelgelerden ayrıntılı ve etkileşimli akış şemalarına kadar, hepsi R’nin repertuarında yer almaktadır.

CRAN ve Comprehensive R Archive Network, veri bilimindeki her türlü sorunu çözmeye yardımcı olan 10.000’den fazla farklı paket ve uzantı barındırır. Yüksek kaliteli etkileşimli grafikler, web uygulaması geliştirme, nicel analiz veya makine öğrenimi prosedürleri, mevcut her senaryo için bir paket vardır. R; astronomi, biyoloji vb. tüm disiplinler için bir paket havuzu içerir. R başlangıçta akademik amaçlar için kullanılırken, şimdi birçok endüstride yaygın olarak kendine yer bulabilmektedir.

R Programlamanın Sunduğu Kapsamlı Ortam

R, çok kapsamlı bir geliştirme ortamına sahiptir. Bu sayede istatistiksel hesaplamanın yanı sıra yazılım geliştirmede de birçok avantajı beraberinde getirir. R, nesne yönelimli bir programlama dilidir. Ayrıca, tam teşekküllü web uygulamaları üretmek için kullanılabilecek Rshiny adlı sağlam bir pakete sahiptir. Veri analizi ve veri görselleştirme ile birlikte R, yüksek düzeyde etkileşimli çevrimiçi veriye dayalı anlatım için kullanılabilir.

R, çok çeşitli veri nesneleri üzerinde basit ve karmaşık matematiksel ve istatistiksel hesaplamalar yapmak için kullanılabilir. Bu tür işlemleri büyük veri kümeleri üzerinde de gerçekleştirebilir. R, büyük veri kümelerini işlemek için dağıtılmış hesaplamayı kullanmasını sağlayan ddR ve multiDplyr gibi paketlere sahiptir.

R Programlamanın Önemli Avantajları

R; Roracle, Open Database Connectivity Protocol, RmySQL, vb. gibi veritabanlarıyla etkileşime girmesini sağlayan birkaç paketi bünyesinde barındırmaktadır. Bu sayede veritabanları ile arayüz oluşturmak çok daha kolay bir hâl alabilmektedir. R, yapılandırılmış ve yapılandırılmamış verileri işleyebilir. Ayrıca veritabanları ile etkileşimi nedeniyle çeşitli veri modelleme ve veri operasyon kolaylığı sağlar.

R, makine öğrenimi için de kullanılabilir. Makine öğrenimi söz konusu olduğunda R’nin en iyi kullanımı, keşif veya tek seferlik modeller oluştururken olur. Ayrıca R, makineden bağımsızdır. Platformlar arası çalışmayı destekler. Bu nedenle birçok farklı işletim sisteminde kullanılabilir.

R Programlama ve Uyumluluk

İçeriği R ile yazılmış olsa da, R ile inşa edilen projelerde hesaplama açısından ağır görevler için C, C++ veya FORTRAN kullanılabilir. Java, .NET, Python, C, C++ ve FORTRAN, nesneleri doğrudan işlemek için de kullanılabilir. R, veri işlemenin kolaylaşması adına tüm veri depolama formatlarıyla entegredir. R, API’lerden, sunuculardan, SPSS dosyalarından ve diğer birçok biçimden veri çekebilir. BlueMark Academy, kaliteli eğitim anlayışı doğrultusunda veriyor olduğu R Programlama Eğitimlerini sizlerle buluşturuyor. Daha fazla bilgi için hemen bizimle iletişime geçin!