Ödül Avcıları, ekstra para kazanırken siber güvenlik uzmanlığı alanında referans elde etmenin mükemmel bir yoludur. Hata ödüllerine katılmanın siber güvenlik endüstrisine girmenin mükemmel bir yolu olduğu herkes tarafından kabul görmektedir.

Son birkaç yılda, Google, Microsoft, Facebook, Yahoo ve  birçok bilindik şirket dahil olmak üzere farklı şirketler, kendi web sitelerindeki veya yazılımlarındaki güvenlik açıklarını ortaya çıkarmalarına yardımcı oldukları için önemli ödüller sunmaya başladı. Hata ödül avcıları, siber güvenliğin temellerini bilen, kusurları ve güvenlik açıklarını bulma konusunda deneyimli kişilerdir. Hata ödül avcılarının uygulamalardaki ve yazılımlardaki güvenlik açıklarını bulmaları için ödeme almalarına ortam hazırlayan çeşitli hata ödül platformları bulunmaktadır. Hata ödül programları, kötüye kullanım vakalarını önlemek için bilgisayar korsanlarının hataları kamuoyu önce tespit etmelerine ve düzeltmelerine olanak tanır.

BlueMark Academy, alanında uzman eğitimcileri ile birlikte geniş odaklı ve nitelikli bir eğitim anlayışını katılımcılara sunmaktadır. Sıradan sunumlarla sınırlı kalmayan ve uygulanabilir eğitimi kullanıcılarla buluşturan BlueMark Academy, eğitimlerle birlikte aldığınız eğitimin bulunduğu alanda yetkin bir profile sahip olmanızı sağlayacaktır. Daha fazla bilgi sahibi olmak ya da Ödül Avcılığı (Bug Bounty) Eğitimlerine kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!

Ödül Avcılığı (Bug Bounty) Nedir?

Yaygın olarak güvenlik açığı ödül programı (VRP) olarak bilinen hata-ödül avcılığı, işletmelerin uygulamalarında hata bulma çabalarını bireysel bilgisayar korsanlarına telafi etmelerine yardımcı olan, insan kaynağının kalabalık olduğu bir program türüdür. Hata ödül politikası, bir kuruluşun süreçlerine entegre edilmelidir. Bunun nedeni, genel bilgi güvenliği yaklaşımını tamamlayan uyumluluk denetimlerine ve risk incelemelerine yardımcı olmanın gerekliliğidir. Günümüzde, bir dizi teknoloji ve cihaz sağlayıcı, programlarındaki hataları keşfeden bilgisayar korsanlarının ödüllendirildiği kendi hata ödül planlarını geliştirdi.

Ödül Avcılığında Alan Seçimi

Hata ödül avcısı olmak isteyenler için alan seçimini doğru yapmak son derece önemlidir. Birçok farklı türde hata ödül programları mevcuttur, ancak akıllı telefon ve ağ korsanlığı alanları, çoğu hata ödül programı için en kullanışlı olanlardır. Hata ödül programlarının başka türleri de vardır, ancak çoğu hata ödül programı için mobil ve web korsanlığı becerileri en yararlı olacaktır.

Çevrimiçi bilgisayar korsanlığı hakkında bilgi edinmek, hata ödüllerini kullanmaya başlamanın belki de en basit yoludur. Web sitelerindeki hata ödül hizmetlerinin büyük çoğunluğu web tabanlıdır. Hata ödül hizmetlerine ev sahipliği yapan kuruluşların çoğunun kontrol edilmesini istedikleri bir web sitesi vardır. Sonuç olarak, çevrimiçi bilgisayar korsanlığı hakkında bilgi edinmek, bilgisayar korsanlığına başlamanın en hızlı yolu olacak ve zamanınız için iyi bir yatırım getirisi olacak.

Nasıl Ödül Avcısı Olunur?

Kesinlikle herhangi bir platformda hata bulmadan önce, web uygulamalarının nasıl çalıştığını ve bu uygulamaların mimarisini anlamanız gerekir. Bazı ağ temellerinin, SQL veritabanının, HTML, CSS, php ve Javascript gibi web bileşenlerinin sağlam bir şekilde anlaşılması, bazı güvenlik açıklarını analiz etme fırsatını artıracaktır, ancak hepsi için uzmanlaşmanız oldukça zordur. Ayrıca python hakkında biraz bilginiz varsa, diğer araçların sizin için yapmayacağı belirli bir hedefe ulaşmanıza yardımcı olacak kendi araçlarınızı oluşturmanız bir katma değer olacaktır.

Hata Ödül Avcısı Olmak İçin Gereken Bazı Kilit Beceriler

Hata ödül avcısı olabilmek için seçtiğiniz alana göre hareket etmeniz gerekse de genel olarak dikkat göstermeniz bazı noktalar mevcuttur. Bu söz konusu alanlarda temel bilgi sahibi olmak, gelecekte inşa edilebilecek yapıtaşlarının bir parçası olacağından son derece önemlidir.

  • Bilgi toplama SQL Injection
  • Siteler Arası Komut Dosyası Çalıştırma (XSS)
  • Sunucu Tarafı İstek Sahteciliği (SSRF)
  • Yerel ve Uzak dosya ekleme
  • Bilgi Açıklaması Uzaktan Kod yürütme (RCE)

Hata Ödül Avcılığı İçin Önemli Noktalar

Bilgisayar korsanlığına başlamadan önce öğrenilmesi gereken en değerli becerilerden biri nasıl proxy kullanılacağıdır. Proxy, tarayıcınız ile hedef uygulamanın sunucusu arasında aracı görevi gören bir sunucu programıdır. Proxy kullanımı şu yetkileri sağladığı için önemli bir ayrıntı olarak karşımıza çıkmaktadır: Sunucuya gelen ve sunucudan gelen trafiği inceleyerek ve analiz ederek keşif gerçekleştirmek, potansiyel hatalar için ilginç olduğu düşünülebilecek talepleri incelemek, istekleri denetleyerek olası hataları gözden geçirmek.

Proxy kullanımında yeterli olmak ya da temel SQL bilgisine sahip olmak size avantaj sağlayacak olsa da tam olarak her hatayı tespit etmeniz için yeterli olmayacaktır. Hata ödül avcılığı için açılan programlar genellikle büyük firmaları temsil ettiği ve bu firmaların yazılımcıları son derece yetkin olduğu için söz konusu programlarda başarı elde etmek için de önemli yetkinliklere sahip olmak gerekmektedir.

Bug Bounty (Hata-Ödül Avcılığı) alanında başarılı bir temsilci olmak için BlueMark Academy’i tercih edebilirsiniz. BlueMark Academy eğitimleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ya da Bug Bounty (Hata Ödül Avcılığı) Eğitimlerine katılmak için hemen bizimle iletişime geçin!