ITIL, başarılı BT Servis Yönetimi için bir bilgi ve en iyi uygulamalar bütünüdür. Bir ITIL sertifikasının size ve kuruluşunuza nasıl yardımcı olabileceğine bakalım.

Bu günlerde, iş ve teknoloji dünyalarının ayrılmaz bir şekilde bağlantılı olduğunu söylemeye gerek yok. Rekabetin devam edebilmesi için, bir şirketin bu süreç ne kadar acı verici veya garip olursa olsun, hem kurumsal hedeflerini hem de BT yeteneklerini geliştirebilmesi gerekir.

Doğal olarak, bu tür bir değişiklik boş bir tuvalle başlayamaz. BT hizmetlerinin gelişimi, bir kuruluştaki mevcut süreçler ve yönetim uygulamalarının bilinmesi ile yönlendirilmelidir. Bu olmadan, bir BT Hizmet Yönetimi (ITSM) süreci kaçınılmaz olarak zaman, para ve çaba harcayacak ve rakiplere müşterileri daha verimli tekliflerle çekme şansı verecektir.

“Information Technology Infrastructure Library(ITIL)”, HSBC, IBM ve hatta NASA dahil olmak üzere dünyanın en yüksek profilli kuruluşlarından bazıları tarafından kullanılan bir dizi ITSM uygulamasıdır. Başlangıçta bir dizi kitap olarak piyasaya sürülen ITIL, iyi BT yönetimi prosedürlerini standartlaştırmak için tasarlandı ve işletmelerin mümkün olan en kaliteli hizmetleri sunmak için en yaygın tuzaklardan kaçınmasına yardımcı oldu.

Birkaç seviyeye ve modüle bölünen ITIL, hizmet stratejilerinden sürekli iyileştirmeye kadar her şeyi kapsar ve uygulayıcıların sadece BT hizmet altyapılarını uyarlamasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda daha fazla değişiklik yapmaya hazırlanır. Bu, işletmeler için sürdürülebilir verimliliği artırmaya ve müşteriler için daha iyi, daha tutarlı bir deneyim yaratmaya yardımcı olabilir.

1980’lerin sonlarından bu yana, ITIL uygulamaları dünyaca tanınan on binlerce uygulayıcıyla tanınmış hale geldi. Şu anda 2013 yılında Bakanlar Kurulu tarafından oluşturulan ortak girişim AXELOS’a aittir.

 

Peki ITIL tam olarak nedir?

“Information Technology Infrastructure Library”, bir ITSM sürecinin oluşturulması ve iyileştirilmesi için en iyi uygulamalardan biridir. İşletmelerin riskleri yönetmesine, müşteri ilişkilerini güçlendirmesine, düşük maliyetli uygulamalar oluşturmasına ve büyüme, ölçek ve değişim için istikrarlı BT ortamları oluşturmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Kısacası, bir ITIL Uygulayıcısı, BT hizmet geliştirme süreçlerini sürekli şekillendirme konusunda uzmandır.

ITIL’in ana gücü çok yönlülüğünden hoşlanır. Uygulamalar ölçeklendirilebilir ve esnektir, bu da kuruluşların istedikleri kadar veya azını üstlenmelerini sağlar. ITIL, COBIT, Six Sigma ve TOGAF gibi diğer uygulamalarla birlikte çalışmak üzere bile uyarlanabilir.

Akılda tutulması gereken önemli bir nokta, ITIL’in belirli bir iş modeli etrafında inşa edilmemesidir. Aksine, BT profesyonellerinin kolektif deneyimine dayanmaktadır. Çoğunlukla dünyadaki hemen hemen her endüstrinin BT’ye şu veya bu şekilde güvendiği gerçeği sayesinde birçok endüstriye uygulanmıştır.

Peki, ITIL nedir? BT hizmet yaşam döngüsünü iyileştirmek ve geliştirmek için kullanılan bir dizi işlemdir. Organizasyonların, süreçlerin ve insanların yeteneklerini artırmaya yardımcı olur, teknoloji veya iş uygulamalarındaki değişiklikler onları savunmasız bıraktıklarında, hızlı bir şekilde adapte olmalarını ve rekabette zirvede kalmalarını sağlar.

 

ITIL nasıl çalışır?

ITIL çerçevesi, her biri BT hizmet yaşam döngüsünün farklı bir öğesine odaklanan beş kitaptan oluşur. Hepsi birbirlerini destekleyerek hizmet veya ürün geliştirme süreçlerini planlamak, teşvik etmek ve geliştirmek için pratik yönergeler sağlar.

Service strategy – Bu, işletmenizin neyi başarmasını istediğiniz ve nasıl yapacağınızla ilgilidir. ITIL, BT portföyünüzü, hizmet portföyü yönetimi, finansal yönetim ve ilişki yönetimi de dahil olmak üzere temel iş süreçlerinizle birleştirmenize yardımcı olacaktır. Kuruluşunuzun gereksinimlerini tanımlamanıza yardımcı olurken, değişikliklerin BT operasyonlarınızı nasıl etkileyebileceğini tahmin etmek için gereken perspektifi verir.

Service design – Bu, mimariler, süreçler, politikalar, belgeler ve süreklilik dahil olmak üzere BT hizmetlerinin tasarımına odaklanır. Kuruluşunuzun gereksinimlerini karşıladığından emin olmanız için hizmetlerinizi değerlendirmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca, önemli değişiklikler veya acil durumlar meydana geldiğinde hizmetlerin uyarlanabilmesi için bunu nasıl yapacağınızı da öğreneceksiniz.

Service transition – Bu aşama, BT hizmet geliştirme döngüsünün sonu ile hizmetin kullanıcılar için yayınlandığı nokta arasındaki adımlara bakar. Örneğin, donanımı güncelliyorsanız, geçişin sorunsuz geçmesi için yazılım güncellemelerini de teşvik etmeniz gerekir mi? Adımlar, iyi karar vermeyi sağlamak için değişikliklerin test edilmesi, değerlendirilmesi ve belgelenmesi ile bilgi yönetiminin etrafında dönmektedir.

Service operations – Bu, ürün veya hizmetinizin günlük işlemleri ve yönetimi ile ilgilidir ve daha önce belirlenen gereksinimlere uygun olarak sağlayabilmenizi sağlar. Adımlar, hizmetinizin gerçekleştirilmesini sağlamak için gereken ilkeler, süreçler, operasyonel etkinlikler ve işlevler etrafında döner. Hatta BT hizmet masanız için bir hizmet seviyesi sözleşmesi (SLA) çerçevesi oluşturmanıza bile yardımcı olacaktır. Herhangi bir BT çabasında, bir tür hataların genellikle kaçınılmaz olduğunu unutmayın. Bu aşama, bunun ne zaman gerçekleşeceği konusunda köklü bir sorun yönetimi sürecine sahip olmanızı sağlayacaktır.

Continual service improvements – Etkili ITSM, bir hizmet geliştirme projesini tamamlamak ve olduğu gibi bırakmak değildir. Bunun yerine, tekrarlanabilir süreçleri yakalayıp bunların nasıl geliştirilebileceğini değerlendirerek kendinizi sürekli ve sürekli iyileştirmeler için hazırlamalısınız. Buna yardımcı olmak için, ITIL’in son modülü bir hizmet veya ürün içindeki riskleri ve başarı faktörlerini değerlendirmek için araçlar ve rehberlik sağlar.