Piyasaya ABD Savunma Bakanlığı tarafından sürülmüş olması nedeni ile geçmişinde önemli soru işaretleri barındıran ve işletmelerin bilgi teknolojileri mimarilerini tasarlama misyonu üstlenen Technical Architecture Framework, eğitimli bilgi teknolojileri uzmanları tarafından kullanılmaktadır.

ABD Savunma Bakanlığı’nın 1995 yılında piyasaya sürdüğü ve kısa süre sonra Open Group Enstitüsü’ne devrettiği TOGAF, günümüzde halen Open Group Enstitüsü tarafından geliştiriliyor. Kuruluşların bilgi teknolojileri mimarilerini geliştirme ihtiyaçlarını karşılama fonksiyonu olan TOGAF, birçok departmanın yöneticisi ile etkileşim halinde olan, IT stratejisinin etkili ve pratik bir biçimde tasarlanmasına ve aynı zamanda uygulanmasına yardımcı olan TOGAF uzmanları tarafından idare edilir. Bir kuruluşun kurumsal bilgi teknolojileri temellerini tasarlamak, planlamak, yönetmek ve uygulamak için kullandığı TOGAF, kullanımda olduğu çalışma çerçevesine üst düzey bir yaklaşım belirlemesi ile dikkat çekmektedir.

Veri, uygulama, işletme ve teknoloji olarak dört farklı alana ayrılmış olan kurumsal mimari temellerini yönlendirmekle yükümlü olan TOGAF, mevcut ürünlere, hizmetlere ve teknolojilere temel olarak bağlı olması ile bilinir. İş açısından önemli olan uygulamaların desteklenmesi adına kurumsal anlamda teknik bir altyapı desteği sunan TOGAF, risklerin azaltılmasına ve açık sistemlere dair uygulamaların kolaylaştırılmasına imkan tanımaktadır.

BlueMark Academy’nin hem teorik hem de pratik olarak kendini yetiştirmiş, sahada ve akademik alanlarda uzman olmaları ile dikkat çeken profesyonel kadrosu; TOGAF eğitimlerini dünya standartlarına uygun bir biçimde sunarak Türkiye çapında en nitelikli TOGAF eğitimlerini kullanıcılarına sunmaktadır. Daha fazla bilgi sahibi olmak ve TOGAF eğitimlerine kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!

TOGAF Nedir?

TOGAF, açık sistem inşa etme blogları sayesinde projeler adına önemli olan ve kritik değere sahip olan iş uygulamalarını destekleme misyonu üstlenen bir gelişimsel yöntemdir. Teknik süreçlerin çözümlenmesinde önemli bir rol oynayan TOGAF prensipleri, TOGAF uzmanları tarafından uygulanarak “kolaylaştırıcı” rolü oynamaktadır. Teknik yönetimde görev alanların ya da geliştirici sıfatı ile kariyerine yön verenlerin mimar ya da üst düzey mimar görevlerine yön verebilmek adına tercih ettiği TOGAF eğitimleri, kurumların bilgi teknolojilerine dair stratejilerini destekleyen kurumsal mimarların kullandığı tekniklerden en önemlisidir. TOGAF Uzmanları, çeşitli programlar üzerinde çalışırken genellikle beş farklı adımdaki ihtiyaç listesi doğrultusunda çalışır.

TOGAF’ta İhtiyaç Duyulan Noktalar

TOGAF prensiplerini uygulamakla yükümlü TOGAF Uzmanları, ilk başta mimari strateji normlarını belirlemekle işe başlarlar. Bu noktada mevcut durumla ilgili tespitler, bilgi teknolojilerinin bütün yönleri ile birlikte strateji doğrultusunda izlenecek yol konusunda belirlemeler gerçekleştirilir. Ayrıca dönüşüm hareketlerine dair stratejiler de mimari strateji konusuna dahil olmaktadır. TOGAF prensiplerinin doğru uygulanması adına mimari inceleme kurullarının da önemli bir paya sahip olduğunu söylemek mümkündür. Mevcut mimaride yapılacak değişiklikler mimari inceleme kurullarında tartışılır ve burada onaylanır. Bu toplantıların, TOGAF için bir karar alma mekanizması olarak görülmesi gerekir. TOGAF sürecinde portfolyo yönetimini gerçekleştirmek de stratejik olarak ciddi bir öneme sahiptir. Bilgi teknolojileri mimarisi adına durum ve sağlık tespitleri bu noktada gerçekleştirilir.

Güvenlik ve ihtiyaçlar konusundaki tespitler ise yönetim kurulları tarafından TOGAF sürecine yön veren unsurlar olarak yapılmaktadır. Ayrıca kurum tarafından kullanılan teknolojiler adına modellemenin ve yapılacak değişikliklerin belirlendiği “teknoloji hayat döngüleri” de belirleyici faktörler arasında kendisine yer bulmuştur.

TOGAF Sertifikasını Neden Almalısınız?

Son yıllarda birçok kuruluşun bilgi teknolojilerine ilgi duyması, bu alanda çalışmalar gerçekleştirmek ya da var olan amaçları bilgi teknolojilerinin yöntemleri ile yönetmek isteyen kuruluşların varlığı TOGAF Uzmanlarına olan ihtiyacı hat safhaya çıkarmış durumdadır. Bilgi teknolojileri mimarisinin doğru bir biçimde uygulandığı başarılı ve deneyimli birçok firma TOGAF kullanarak hem kısa hem de uzun vadedeki planlamalarını yapıyorlar ve bu yolla fark yaratmayı seçiyorlar. Ayrıca bilgi teknolojileri mimarisi oluşturmak konusunda TOGAF sertifikasının bir başka önemi de bu sertifikanın ciddi bir rağbet görüyor olmasıdır. İşletmeler TOGAF Uzmanlarından aynı dili konuşabilmelerini, birbirlerini iyi anlayabilmelerini ve kuruluşun gerçek ihtiyaçlarını doğru bir biçimde tespit edebilmelerini ister.

Bilgi teknolojilerine önem vererek geleceğin farkında olan birçok kuruluşun çalışmayı tercih ettiği TOGAF Uzmanları, BlueMark Academy tarafından verilen nitelikli TOGAF Eğitimleri ile piyasada fark yaratmaya devam ediyor! Daha fazla bilgi sahibi olmak ve TOGAF Eğitimlerine kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!