TOGAF eğitimi, son yılların en çok ihtiyaç duyulan ve tercih edilen eğitimlerinden birisidir. Dünya çapında üne ve geçerliliğe sahip olan bu eğitim ile kurumsal mimari derinlemesine incelenir. Bu incelemeler ile gelişmiş ve donanımlı bir kurumsal bilgi mimarisi birikimine ulaşmak mümkündür.

Bilgi teknolojileri her geçen gün kazandığı önem ile farklı pek çok sektörde yer edinir. Hangi sektörde olursa olsun, BT ile ilgili çalışmaların düzenli ve planlı bir şekilde yürütülmesi oldukça önemlidir. Özellikle kurumsal yapıya sahip işletmelerin, BT mimarisi konusunda ekstra özenli ve eğitimli olmasında yarar vardır.

TOGAF eğitimi, sunduğu geniş bakış açısı ve esnek yapısıyla yönetimsel süreçlerin ve şirket içi işleyişlerin profesyonelliği açısından oldukça değerli bir eğitimdir. Dünyada geniş bir topluluğa sahip TOGAF, farklı düzeylerden ve pozisyonlardan pek çok BT profesyoneline hitap eder.

BlueMark’ın sunduğu TOGAF eğitimiyle üst düzey eğitmenlerin tecrübelerinden yararlanma imkanı bulacaksınız. Her türlü eğitim materyali ve içeriğinin büyük bir titizlikle hazırlanması, giriş veya uzmanlık seviyesinden bütün katılımcıların verimli bir eğitim geçirmesine yardımcı olur. Eğitim hakkında detaylı bilgi almak ve kafanızdaki soru işaretlerini gidermek için bizimle iletişime geçebilirsiniz!

TOGAF Eğitimine Genel Bakış

TOGAF, The Open Group Architecture Framework’ün kısaltması olup, dünyanın neredeyse her yerinde geçerliliğe sahip bir kurumsal mimari metodolijisidir. Kurumsal mimari metodları, şirketlerin kısa ve uzun vadeli hedeflerine yönelik stratejiler oluşturmasına yardımcı olurken; BT ekiplerinin de etkin ve uyumlu bir şekilde kullanımını sağlamayı amaçlamaktadır. Bu metodoloji sayesinde işletmelerin hemen hemen tüm planlarına dokunan ve teknoloji yönetimini yürüten profesyoneller genellikle kurumsal mimarlar olmaktadır.

TOGAF eğitimi, kurumsal mimarların geçmiş ve geleceğin birleşimini en iyi şekilde düzenlemesini sağlar. Pozisyonları gereği pek çok konuya hakim olması gereken kurumsal mimarlar, iş analistleri ve yöneticiler, bu eğitim sayesinde bulundukları sektörü daha iyi tanır ve analiz ederler. Ayrıca bu analizler sonucunda pratiğe dökülecek uygulamalar, çözüm odaklı ve işe yarar olma konusunda etkili bir perspektif kazanımı sağlar.

BlueMark Academy’nin farkl düzeylere hitap eden TOGAF eğitimine katılım için herhangi bir ön koşul aranmamaktadır. Alanında kendini geliştirmek ve geleceğe yön vermek isteyen BT profesyonellerinin tercih edebileceği bir eğitimdir. Sertifikasyon uygulaması sayesinde, pek çok alanda geçerlilik sunan bu eğitim, kurumsal hayatta öne geçmek isteyen profesyoneller için birçok kariyer imkanı sağlar.

TOGAF Eğitimine Neden Katılmalısınız?

Hızla gelişen dünyada, iş hayatı ve tanımların büyük değişimler yaşadığını söylemek mümkündür. Özellikle bilişim teknolojileri ile yakın teması bulunan sektörler, dinamik ve değişken bir yapıya sahiptir. TOGAF eğitimi, bu dinamizmin içerisinde kaybolmayı önlemek ve süreçleri en iyi yönetmek isteyenler için tasarlanmıştır.

Dünyaca ünlü ve başarılı pek çok şirketin standartları ve iş süreçleri incelenerek oluşturulan TOGAF Eğitiminin pek çok getirisi olduğunu söylemek mümkündür. Bunlardan ilki, teknoloji mimarisinin var olan ve olası etkilerini en iyi şekilde yönetebilme becerisidir. Bir diğeri ise yönetimsel süreçlerin bütün şirkette aynı düzeyde ilerlemesi ve kurumsal uyumun sağlanabilme durumudur.

TOGAF’ın bir diğer getirisi de geçmişin verileri ile oluşturulan hedeflerin sürdürülebilir ve mantıkl iklimini oluşturabilmesi ile ilgilidr. Gerek ticari gerek BT alanında, şirketlerin toplu bir büyüme yaşamasını sağlayabilmek adına koordineli ve planlı çalışmanın sağlanabilmesi oldukça önemlidir.

BlueMark Academy TOGAF eğitimi ile katılımcılara, başta terminolojik ve kavramsal bilgiyi sunarak temel bilgiler verir. Ardından kurumsal mimari araçlarının tanıtılması ve uygulamaların pratiğe dökülmesi ile bütüncül bir eğitim programı sunar.

TOGAF Eğitimine Kimler Katılmalı?

Bugün sayısız sektör için elzem olan TOGAF eğitimi, bilgi teknolojilerinin yoğun olarak kullanıldığı alanlarda yaygındır. Eğitim bünyesinde yapılan güncellemeler, farklı sektörlerin de eğitimden yararlanabilmesini sağlar.

Peki bu eğitim kimler için uygundur?

Bir şirketin kurumsal süreçleri ile ilgili işlem yapan herkes bu eğitime katılabilir. Üst düzey ve orta düzey yöneticiler şirketin uzun vadeli planlarını analiz etmek ve belirlemek konusunda bu eğitimden yararlanabilir. Teknoloji firmalarının olmazsa olmazı iş geliştirme uzmanları, ar-ge danışmanları ve mühendisleri, iş analistleri, proje mühendis ve danışmanları şirket içerisindeki işleyişin boyutlarını ölçmek için bu eğitimi tercih edebilirler. Diğer yandan TOGAF eğitimi, stratejistler, planlama uzmanları, kurumsal mimarlar, işletme uzmanları ve risk çalışanları için de pek çok açıdan yararlı olabilecek bilgiler içerir.

Eğer siz de bilişim teknolojileri ve yönetim bilimlerinin birbirinden ayrılamaz bir bütün olduğunu düşünüyor ve bu alanda tecrübeli bir çalışan olmak istiyorsanız, bu eğitim tam size göre! TOGAF üzerine uzmanlaşarak, yeni bakış açıları kazanmak ve kendinizi geliştirmek için BlueMark’ın geniş kapsamlı TOGAF eğitim programını inceleyebilirsiniz.