Python, bilgisayar programları oluşturmak için kullanılabilecek üst düzey bir dildir. Web geliştirme, oyun, yazılım geliştirme ve bilimsel hesaplama dahil olmak üzere çok çeşitli uygulamalar için kullanılabilir. 

Python’u öğrenmesi ve kullanması kolaydır, bu da onu yeni başlayanlar ve becerilerine başka bir dil eklemek isteyen deneyimli programcılar için iyi bir seçim haline getirir. Bu makalede, web geliştirme için Python kullanmanın bazı avantajlarına göz atacağız.

Python’un sözdizimi, C++ veya Java gibi diğer programlama dillerinden çok daha az karmaşıktır. Bu, başkalarının Python’da yazılmış kodlarını okumayı ve anlamayı diğer dillerden daha kolay hale getirir. Ayrıca Python, program boyutlarını küçük tutarken verileri bellekte verimli bir şekilde saklamanıza olanak tanıyan listeler ve sözlükler gibi güçlü yerleşik veri yapılarına sahiptir. 

Python: Genel Özellikler

Python, son yıllarda popülerlik kazanmış bir programlama dilidir. Öğrenmesi kolay, verimli ve çok sayıda farklı uygulamada kullanılabilecek kadar güçlü. Python’un popülerlik kazandığı belki de en önemli alan web geliştirmedir. 

Python’ın Doğuşu

Python, başlangıcından bu yana web geliştirme için kullanılan üst düzey bir programlama dilidir. Python, 1989 yılında Guido van Rossum tarafından oluşturuldu ve bugün internetteki en popüler dillerden biri haline geldi. Python, web geliştirme, makine öğrenimi, bilimsel hesaplama ve veri bilimi dahil olmak üzere çok çeşitli uygulamalarda ve endüstrilerde kullanılır.

Python Kullanımı

Python, dosya işleme, ağ oluşturma, GUI programlama ve görüntü işleme gibi işlevler sağlayan birçok yerleşik modüle (kütüphane adı verilir) sahiptir. Bu modüllerin kullanımı kolaydır çünkü resmi kütüphane paketine dahil edilmeden önce Python geliştiricileri tarafından kapsamlı bir şekilde test edilmiştir. 

Web Geliştirmede Neden Python’ı Tercih Etmelisiniz?

Python, birçok geliştirme türü için harika bir programlama dili olsa da, özellikle web geliştirmede öne çıkıyor.  Python, piyasadaki en esnek dillerden biridir, bu da her tür proje için uygun olacağı anlamına gelir.

Python programlama dili, web geliştirme için en popüler dillerden biridir ve bunun iyi bir nedeni vardır. Hızlıdır, öğrenmesi kolaydır ve son derece güçlüdür. Geniş bir topluluğa ve aktif bir geliştirici tabanına sahiptir, bu nedenle gerektiğinde birçok desteğe ve kaynağa erişebilirsiniz. Açık kaynak olduğundan kullanımı ücretsizdir.

İşte web geliştirme için Python kullanmanın bazı avantajları:

Öğrenmesi Kolay

Python, geliştiricilerin hızla hızlanmasına yardımcı olan, temiz söz dizimine sahip, öğrenmesi kolay bir dildir. Bu, dili nasıl kullanacağınızı öğrenmek yerine ürününüzü geliştirmeye odaklanmak için daha fazla zaman harcayabileceğiniz anlamına gelir.

Verimli Kod

Python, diğer dillerin yaptığı gibi (örn. Bu, bilgisayarın CPU’su (merkezi işlem birimi) tarafından çalıştırılmadan önce birkaç adımdan geçmesi gereken C++ veya Java gibi diğer dillerden çok daha hızlı olmasını sağlar.

Açık Kaynak Çerçevesi

Python’un arkasındaki açık kaynak çerçevesi, geliştiricilerin her sıfırdan yeni bir projeye başladıklarında tekerleği yeniden icat etmek yerine işlevsellik oluşturmaya odaklanabilmeleri için hızlı bir şekilde uygulamalar oluşturmalarına olanak tanır.

Oldukça Dinamik Bir Dil

Python, daha az satır ve daha az hata ile daha az kod yazmanıza izin veren dinamik bir dildir. Bu, harika web siteleri oluşturmak için daha fazla, hata ayıklama sorunları için daha az zaman harcayabileceğiniz anlamına gelir.

Kitaplık Avantajı

Ayrıca projelerinizde kullanabileceğiniz çok sayıda kitaplığa sahiptir, bu nedenle Google Cloud Platform’da çalışması gereken bir oyun veya uygulama gibi belirli bir şey oluşturuyorsanız, hayatınızı kolaylaştırmaya hazır araçlar zaten var.

Web Geliştirmede Python ile Fark Yaratın

Python güzel bir dildir. Öğrenmesi kolay ve eğlencelidir, sözdizimi (kurallar) açık ve özdür. Python, yeni başlayanlar için popüler bir seçimdir, ek olarak NASA, Google, IBM, Cisco, Microsoft, Industrial Light & Magic gibi şirketlerden dünyanın en popüler ürün ve uygulamalarından bazılarını destekleyecek kadar güçlüdür. 

Python, Bottle.py, Flask, CherryPy, Pyramid, Django ve web2py dahil olmak üzere aralarından seçim yapabileceğiniz birçok web çerçevesi sunar. Bu çerçeveler Spotify, Mozilla, Reddit, Washington Post ve Yelp gibi dünyanın en popüler sitelerinden bazılarına güç sağlamak için kullanılmıştır. 

BlueMark Academy’nin Python Temel ve İleri Seviye Programlama Eğitimleri dünyanın kullandığı bu dil hakkında  birçok öğretiyi sizlere uygulamalı olarak sunacaktır. Python Derslerine kaydolmak ya da BlueMark Academy’nin Eğitimleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için bizimle iletişime geçin!