Müzakere becerileri, iş dünyasında başarılı olmak isteyen herkes için olmazsa olmazlardandır. Müzakere becerileri sadece satış veya iş anlaşmalarında kullanılmaz, aynı zamanda iki tarafın karşıt bakış açılarına ve hedeflere sahip olduğu herhangi bir duruma uygulanabilir.

Etkili bir şekilde müzakere etme yeteneği, müşterilerle, satıcılarla veya patronunuzla olsun, başarı ve başarısızlık arasındaki fark anlamına gelebilir. Güçlü müzakere becerileriniz olduğunda, insanlar sizinle çalışmak isteyeceklerdir çünkü anlaşmadan istediklerini alacaklarını bilirler.

BlueMark Academy’nin Negotition Skills (Müzakere becerileri) Eğitimlerine kaydolarak kariyerinizde ve sosyal hayatınızda önemli bir avantaj elde edebilirsiniz. Eğitimlerimiz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için hemen bizimle iletişime geçin!

İş Dünyasının Önemli Bir Parçası: Müzakere Becerileri

Müzakere becerileri, iş dünyasının önemli bir parçasıdır. Bir ürün veya hizmet satın alıyor veya satıyor olmanız farketmez, pazarlık, bir anlaşmanın şartlarını belirlediğiniz süreçtir. Müzakerenin sadece satış görevlileri için olduğunu düşünebilirsiniz, ancak herkesin sahip olması gereken önemli bir beceridir.

Müzakere becerileri, iş ve kişisel ilişkiler de dahil olmak üzere hayatınızın her alanında size yardımcı olabilir. Müzakere, istediğinizi elde etmek ve aynı zamanda diğer kişinin sonuçtan memnun hissetmesini sağlamakla ilgilidir. Bu sadece ne pahasına olursa olsun kazanmakla ilgili değil – ilgili herkes için işe yarayan çözümler bulmakla ilgili.

Müzakere Becerilerini İş Hayatında Nasıl Kullanabilirsiniz?

Müzakere becerilerini iş hayatında kullanmanın birçok yolu vardır. Müzakere becerileri, yeni çalışanları işe almaktan mağazanızda hangi ürünleri stoklamanız gerektiğine karar vermeye kadar her şeye uygulanabilir.

Müzakere becerileri önemlidir çünkü başkalarıyla karşılıklı yarar sağlayan anlaşmalara ulaşmanıza yardımcı olurlar. İyi bir müzakere becerisine sahip olduğunuzda, bir anlaşmadan istediğinizi elde etmeniz ve yine de karşı tarafın da bu konuda iyi hissetmesini sağlamanız daha kolaydır.

Müzakere Becerileri: Kullanımlar

Müzakere becerileri, ekip üyelerinizle etkili bir şekilde iletişim kurmanıza da olanak tanır; bu, sahip oldukları hedefleri ve kendi hedeflerinize ulaşmanıza nasıl yardımcı olabileceklerini daha iyi anlamanıza olanak tanır.

Müzakere becerileri, bir başkasıyla anlaşmaya varmaya çalıştığınızda kullanılır. En yaygın pazarlık türü, birinden zam veya daha iyi bir anlaşma gibi bir şey almaya çalıştığınız zamandır. Müzakere becerilerinin işinizde başarılı olmanıza yardımcı olabileceği bazı yollar şunlardır:

1) Yeni çalışanları işe almak

Yeni çalışanları işe alırken, bir teklifte bulunmadan önce onlarla maaş ve sosyal haklar konusunda pazarlık yapın. Bu onlara pozisyon için değer verildiğine ve değerlendirildiğine dair güven verecektir. Ayrıca iş sorumluluklarını ve her çalışanın ne kadar izin alacağını da görüşebilirsiniz. Bu, çalışanın sizin için çok çalışmasını sağlar, ancak iş yükü nedeniyle aşırı çalışma veya tükenmişlik hissetmez!

2) Mağazanızda hangi ürün/hizmetlerin stoklanacağına karar verme

Herhangi bir ürün veya hizmet (diş macunu gibi) için piyasada birden fazla seçenek varsa, hangisinin/hizmetlerin seçileceğine karar verirken müzakere becerilerinizi kullanmak önemlidir. Müzakere becerileri iş hayatının önemli bir parçasıdır. Bunları her gün kullanabilirsiniz ve birçok durumda kullanışlı bir araçtır.

Farklı Müzakere Türleri

Müzakere becerileri duruma bağlı olarak farklı şekillerde kullanılabilir. Müzakereye başlamadan önce diğer kişinin ne istediğini öğrenmeniz yardımcı olur, böylece vazgeçmek istemedikleri şeyleri isteyerek onlardan yararlanmaya çalıştığınızı düşünmezler. Ne istediklerini öğrendikten sonra, gerçek müzakerelerin zamanı geldi!

Birkaç farklı müzakere türü vardır. İmtiyazlı müzakereler (bir tarafın önemli bir şeyden vazgeçtiği), dağıtımcı müzakereler (her iki tarafın da tam olarak istediğini elde ettiği), bütünleştirici müzakereler (her iki tarafın da bazı şeylerden vazgeçtiği ancak hepsinden değil), ve bütünleştirici tavizler (bir taraf önemli bir şeyden vazgeçip karşılığında başka bir şey aldığında) olarak sıralanabilir.

Müzakere Becerilerinin İş Hayatındaki Avantajları

Dünya pazarlıkla yönetiliyor. Her gün meslektaşlarımız, arkadaşlarımız ve aile üyelerimizle görüşüyoruz. Maaşlarımızı ve sosyal haklarımızı müzakere etmeliyiz, sözleşmelerimizin şartlarını müzakere etmeliyiz. Müzakere becerileri iş hayatında çok önemlidir, çünkü istediğimiz ve ihtiyacımız olanı elde etmemize yardımcı olurlar.

Müzakere, satıştan İK’ya kadar birçok farklı profesyonel ortamda kullanılabilecek bir beceridir. Güçlü müzakere becerilerine sahip olmanın avantajlarından bazıları şunlardır:

  • Kendi ihtiyaçlarınızı ve arzularınızı daha iyi anlama
  • Çalışanlar/müşteriler/vb. ile çatışmayı yönetme becerisi.
  • Şirketiniz içinde zam veya terfi pazarlığı yapmak için daha iyi yetkinlik