Bug Bounty avcıları, güvenlik açıklarını tespit eden yüksek vasıflı bilgisayar korsanlarıdır ve bugün dünya genelinde en çok aranan mesleklerden biridir. Artan siber saldırı tehditleri ile baş etme mücadelesi ve kayıpları telafi etmek için ortaya çıkabilecek büyük maliyetler, kuruluşları siber güvenliklerini güçlendirmeye itiyor.

Bir hata ödül programı, bilgisayar korsanlarının, kuruluşların donanım, donanım yazılımı ve yazılımındaki güvenlik açıklarını ve hataları bildirmek için ödül almalarına olanak sağlar. Ancak yaygın olarak, kuruluşların hassas uygulamalarında var olan güvenlik açıklarını bulmak ve ifşa etmek için dış kaynakları kullanmalarına izin verirler.

Bu girişimin amacı, siyah şapkalı veya gri şapkalı bilgisayar korsanlarının, şirkete veya müşterilerine gizli bilgiler içeren uygulamalarda bulunan hatalar için bir kuruluşu istismar etmesini önlemektir. Yıllar geçtikçe, hata ödül programları büyük şirketleri ve devlet kurumlarını kapsayacak şekilde katlanarak büyüdü.

BlueMark Academy, alanında uzman eğitimcileri ile birlikte basit sunumlarla sınırlı kalmayan eğitimleri katılımcılara sunmaktadır. Siber saldırıların gittikçe arttığı günümüzde siber güvenlik alanında istihdam ihtiyacı fazlalaşmaktadır. İş alanında ve akademik sahada önemli bir tecrübeye sahip olan BlueMark Academy uzmanları tarafından hazırlanan Bug Bounty Eğitimleri katılımcıların bu alanda gerekli niteliklere sahip olmasına olanak sağlamaktadır. Daha fazla bilgi sahibi olmak ve Bug Bounty Eğitimlerine kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!

Bug Bounty Nedir?

Bug Bounty, bir güvenlik açığını veya hatayı başarıyla keşfedip uygulamanın geliştiricisine bildirdiği için etik bilgisayar korsanlarına verilen parasal bir ödüldür. Hata ödül programları, şirketlerin zaman içinde sürekli olarak sistemlerinin güvenlik duruşunu iyileştirmek için bilgisayar korsanı topluluğundan yararlanmalarının bir yoludur. Dünyanın dört bir yanındaki bilgisayar korsanları, hataları bulur ve bazı durumlarda tam zamanlı gelir elde eder.

Ödül programları, çeşitli beceri setlerine ve uzmanlığa sahip bilgisayar korsanlarını cezp eder ve işletmelere güvenlik açıklarını belirlemek için daha az deneyimli güvenlik ekipleri kullanabilecek testlere göre avantaj sağlar. Ödül programları genellikle düzenli sızma testlerini tamamlar ve kuruluşların geliştirme yaşam döngüleri boyunca uygulamalarının güvenliğini test etmeleri için bir yol sağlar.

Bug Bounty Programı Nasıl Çalışır?

Ödül programlarını kullanan işletmeler öncelikle programlarının kapsamını ve bütçesini belirlemelidir. Kapsam, bir bilgisayar korsanının hangi sistemleri test edebileceğini tanımlar ve bir testin nasıl yapıldığını ana hatlarıyla belirtir. Bazı kuruluşlar, belirli etki alanlarını sınırların dışında tutar ve günlük iş operasyonlarını kesintiye uğratabilecek testleri tercih etmez. Bu, genel organizasyonel verimlilikten, üretkenlikten ve nihayetinde sonuçtan taviz vermeden güvenlik testlerini uygulamalarına olanak tanır.

Programlar, ödül düzeylerini güvenlik açıklarının önemine dayandırır ve potansiyel etki arttıkça ödüller de artar. Hacker topluluğunun tek motivasyonu para değildir. Bilgisayar korsanlarının bu alanda yaptığı çalışmalar, onların siber güvenlik alanında tanınmalarını sağlamalarına yardımcı olur.

Hata Ödül Programı Örnekleri

Dünyanın bazı büyük markaları, uygulamalarını ve müşterilerini güvende tutmak için ödül programları kullanıyor. Örneğin Shopify, dünya genelinde yarım milyondan fazla işletmeye e-ticaret hizmetleri sunarken Shopify işletmelerinin başarısı için güvenliği birinci öncelik haline getiriyor. Bugüne kadar Shopify kritik güvenlik açıklarını bildirdiği için etik bilgisayar korsanlarına $1.580.000 ödül ödemesi yapmıştır.

2014’ten bu yana, Mail.ru Group’un hata ödül programları 4.300’den fazla güvenlik açığını çözdü. Mail.ru’nun e-posta barındırma güvenliğini sağlamasına yardımcı olan bilgisayar korsanlarına 1 Milyon Doların üzerinde ödül ödemesi yapılmıştır. Mail.ru Group, açıklanan en yüksek etkili hatalar için 35.000$’a kadar ödeme yapıyor ve bilgisayar korsanlarının, ele geçirilen sistem ve önem düzeyine göre tahmini ödemeyi anlamalarına yardımcı olmak için ayrıntılı bir elektronik tablo kullanıyor.

Nasıl Bug Bounty Avcısı Olunur?

Bir bilgisayar korsanı bir hata keşfettiğinde, hatanın tam olarak ne olduğunu, uygulamayı nasıl etkilediğini ve hangi önem düzeyinde olduğunu ayrıntılarıyla anlatan bir açıklama raporu doldurur. Bilgisayar korsanı, geliştiricilerin hatayı çoğaltmasına ve doğrulamasına yardımcı olacak önemli adımlar ve ayrıntılar içerir. Geliştiriciler hatayı gözden geçirip onayladıktan sonra, şirket korsana ödül olarak ödeme yapmaktadır.

Ödemeler, hatanın ciddiyetine göre değişir. Şirkete, hatanın potansiyel etkisine bağlı olarak birkaç bin dolardan milyonlarca dolara kadar farklılıklar gözlemlenebilir. Geliştiriciler, gelen hata raporlarını önem derecesine göre önceliklendirecek ve hatayı çözmek için çalışacaktır. Hatayı düzelttikten sonra geliştiriciler, sorunun çözümünü onaylamak için yeniden test eder.

BlueMark Academy uzmanları tarafından sunulan eğitimler ışığında Bug Bounty programlarında önemli bir üstünlük elde edebilirsiniz. BlueMark Academy’nin eğitimleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ya da Bug Bounty eğitimlerine kayıt olmak için hemen iletişime geçin!