Dünyanın lider yazılım dillerinden birisi, belki de en önemlisi olan Java; hem kullanıldığı alanların geniş olması hem de ciddi bir teknoloji yatırımının odak noktası olması nedeniyle günümüz yazılım dilleri arasında farklı bir öneme sahiptir.

PYPL (Popularity of Programming Language) verilerine göre uzun yıllardır en popüler programlama dilleri arasında yerini koruyan Java, Python’un yükselişine rağmen hala yazılım dünyasında tahtını koruyor ve en önemli yazılım dilleri arasında yer alıyor. İş dünyasında, özellikle yazılım ve bilgi teknolojileriyle entegre olan iş dünyasında planlar ve yatırımlar uzun dönemli bir şekilde yapılmaktadır. Bunun sebebi, kullanılacak olan veritabanına, eklentiye ya da program arayüzüne dair bir lisansa maddi yatırım yapılması gerekliliği, ardından bu veritabanına ya da araca doğru bir şekilde hükmedebilecek işgücünün temin edilmesinin gerekliliğidir. Günümüzde yüzlerce büyük firmanın Java ile çalışıyor olması Java’nın önemli bir zaman diliminde daha popülerliğini koruyacağına dair en önemli işarettir.

BlueMark Academy, alanında uzman profesyonellerle Java Eğitimlerini nitelikli bir biçimde sunar. Geniş olanakları ve kaliteli eğitim anlayışıyla BlueMark Academy’nin Java eğitimleri birçok yazılımın oluşturulmasına ve Java’nın nitelikli bir şekilde kullanılabilmesine yönelik birçok alanda işinize yarayacak bilgilerin oluşturduğu geniş çaplı bir içeriğe sahiptir. CV’nizde önemli bir yer edinecek Java Eğitimleri özellikle yazılım geliştirme alanında size ciddi bir avantaj sağlayarak günümüzde ve gelecekte yazılım dünyasının güven duyduğu bir portfolyoyu temin edecektir. Daha fazla bilgi sahibi olmak ve Java Eğitimlerine kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!

Java’ya Dair

James Gosling tarafından tasarlanan Java, 1995 yılında Gosling’in çalıştığı Sun Microsystems şirketi imzası ile piyasaya sürülmüştür. Zeminden bağımsız olarak çalışan Java, ilk olarak interaktif televizyonlar geliştirmek için üretilmişti. O günden bu güne Java’nın çalışma mantığı üç aşamada işlemektedir. Birinci aşamada yazılımcı Java ile bir kod dizimi gerçekleştirir, ikinci aşamada kod, Java derleyicisi aracılığıyla derlenir. Derlenmenin amacı, yazılan kodun Java Sanal Makinesi tarafından okunabilecek bir forma sokulmasıdır. Bu form “bytecode” olarak adlandırılır. Ardından bytecode Java Sanal Makinesi tarafından çalıştırılır. Üç aşamalı çalışma mantığı C++ gibi dillere karşın Java’nın çalışma sürecini yavaşlatsa da kendi sanal makinesi üzerinde çalışıyor olması bir avantaj olarak görülebilir. Ayrıca Java, bu sürecin hızlandırılması adına çeşitli eklentiler üretmektedir. Java’nın kendi sanal makinesi üzerinde çalışıyor olması birçok kavramın doğuşuna sebep olmuştur.

Java’nın WORA İlkesi

Java’nın geliştiricisi Microsoft’tan sonra dünyanın en büyük ikinci yazılım şirketi olan ve 145 ülkede faaliyet göstererek 380.000’den fazla müşterisi bulunan Oracle’dır. Bir defa yaz, her yerde çalıştır (write once, run anywhere) sloganıyla çalışan Java, kendi sanal makinesi üzerinden çalıştığı ve bütün kodları bytecode formatına taşıdığı için Java’yı destekleyen bütün platformlarda çalışır. Java’yı farklı kılan önemli özelliklerden birisi budur. Windows’ta yazılmış bir programı Linux’ta ya da Mac’te çalıştırma imkanı sunulmuştur. Bu sürecin bazen yavaş geliştiği düşünülse de Java Sanal Makinesi birçok işlemciden hızlı çalışmaktadır. Bu nedenle WORA ilkesi Java’nın hanesine yazılabilecek artı puanlardan birisi olarak görülmektedir.

Java’nın Kavramları ve Java Eğitimleri

Java, kodlarını kendi sanal makinesinde çalıştırdığı için birçok kütüphane argümanına sahiptir. Java API isimli kavram, Java yazılımlarında yer alan kütüphanelerin tamamını nitelemektedir. JAR ise Java’nın kullandığı sıkıştırma formatı olarak bilinmektedir. Bunlar ve bunlar gibi temel Java bilgilerinin işevlerine ve çalışma mantıklarına yönelik nitelikli eğitim BlueMark Academy’nin Java Essentials kursu aracılığıyla alınabilmektedir. Bunun yanı sıra Java Security eğitimi Java güvenliği hakkında nitelikli bir içeriğe sahiptir. Java Programming, Java Performance & Tunning, Java Design Patterns gibi Java alanında spesifik uzmanlığa sahip olabileceğiniz birçok eğitim de BlueMark Academy’nin Java Eğitimleri arasında yer almaktadır. Yüzlerce şirketin gerek işgücü gerek lisans yatırımı yapmış olduğu Java, uzun yıllar adından söz ettirecek ve uzmanlarına iş fırsatı sunabilecek bir konumdadır.

BlueMark Academy’nin Java Eğitimleri sayesinde CV’nize önemli bir yetkinlik ekleyebilir, kaliteli uzman kadromuz aracılığıyla birçok düzlemde işinize yarayabilecek Java bilgisine BlueMark Academy’nin Java eğitimleri aracılığıyla ulaşabilirsiniz. BlueMark Academy’nin eğitimleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ya da Java eğitimlerine kaydolmak için hemen iletişime geçin!