Java, çok platformlu, nesne tabanlı ve ağ merkezli bir yazılım dilidir. En çok kullanılan programlama dilleri arasında kendine yer bulmaktadır. Java, aynı zamanda bir bilgi işlem platformu olarak da kullanılmaktadır. Birçok ünlü kuruluş tarafından projelerin oluşturulması için tercih edilen hızlı, güvenli ve güvenilir programlama dillerinden biri olarak kabul edilir.

İlk olarak Sun Microsystems tarafından 1995 yılında piyasaya sürülen Java, bir programlama dili ve bilgi işlem platformudur. Java sayesinde çalışan birçok uygulama ve web sitesi vardır ve her gün daha fazlası oluşturulmaktadır. Java hızlı, güvenli ve güvenilirdir. Dizüstü bilgisayarlardan veri merkezlerine, oyun konsollarından süper bilgisayarlara, cep telefonlarından internete, Java her yerde kendisine yer bulmaktadır.

Java, özel Java geliştiricileri, mimarları ve meraklıları topluluğu tarafından sürekli olarak test edilmiş, iyileştirilmiş, genişletilmiş ve bu sayede yaygınlaşmıştır. Kökenleri yirmi yılı aşkın bir tarihe dayanıyor olsa da hala güncelliğini koruyan Java, formunu koruyor olmasını yıllar içinde sürekli olarak gelişmesine borçludur.

BlueMark Academy, alanında uzman eğitimcileriyle Java Eğitimlerini kaliteli bir biçimde sunmaktadır. Geniş eğitim olanakları ve nitelikli eğitim anlayışıyla BlueMark Academy’nin Java eğitimleri birçok yazılımın oluşturulmasına ve Java’nın doğru bir biçimde kullanılabilmesine yönelik birçok alanda sizi donanımlı kılacak olan bilgilerin oluşturduğu geniş çaplı bir repertuara sahiptir. CV’nizde önemli bir yere sahip olacak Java Eğitimleri yazılım geliştirme alanında katılımcılara önemli bir avantaj sağlayarak günümüzde ve gelecekte yazılım dünyasının güven duyduğu bir bilgi birikimini temin edecektir. Daha fazla bilgi sahibi olmak ve Java Eğitimlerine kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!

Java Nedir ve Neden Tercih Edilmelidir?

Nesne tabanlı bir dil olan Java, açık kaynak kodludur, bu da Java programlama dilini diğerleri arasında en popüler seçeneklerden biri haline getirmektedir. Java ayrıca, geliştiricilerin aynı proje üzerinde çalışmasını çok daha kolay hale getiren bir dizi kullanışlı programlama aracı sunmaktadır. Dünya çapında milyonlarca kullanıcının oluşturduğu bir kitleye sahip olan Java, gerek yardımlaşma gerekse kütüphanenin geliştirilmesi adına oldukça güçlü bir arkaplana sahiptir.

Java’nın ne denli değerli bir dil olduğunu, bu dilin Facebook, LinkedIn, eBay ve Amazon gibi popüler kuruluşlar tarafından kullanıldığını göz önünde bulundurduğunuz zaman çok daha net bir biçimde anlayabilirsiniz.  Java’yı daha popüler hale getiren şey, kodlama dilinin IoT, AI, makine öğrenimi ve daha fazlası gibi teknolojileri destekleyen kurumsal uygulamalar için de yeterince uyumlu olmasıdır.

Java’nın Başlıca Özellikleri

Birçok ünlü kuruluş tarafından tercih edilen, dünyanın en çok kullanılan yazılım dillerinden birisi olan Java, popülaritesini sahip olduğu ayrıcalıklara ve kendini sürekli güncelliyor oluşuna borçludur. Java’yı her geçen gün daha da popüler hale getiren önemli avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Basit bir dildir. Java, C ++ gibi diğer yaygın bir programlama dilinde gördüğünüz gibi karmaşık bir yapıya sahip değildir.
  • Taşınabilirdir. Java, platformlardan bağımsız bir yapıya sahiptir, yani bir platformda yazılan herhangi bir uygulama başka bir platforma kolayca taşınabilir.
  • Java nesne tabanlı ve güvenlidir. Uzun yıllardır geliştirilen Java, güvenli olması adına birçok testten geçmiştir.
  • Java, bellek israfını azaltır ve uygulamanın performansını, cihazın sağlayabileceği en yüksek kapasitede deneyimlemenize imkan tanımaktadır.
  • Java’nın güçlü bir bellek yönetim sistemi vardır. Derleme ve çalışma zamanı sırasında kodu kontrol ederken hatanın ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaktadır.

Java Ne İçin Kullanılır?

Java’nın kullanılabildiği birçok alan mevcuttur. En başta Android Uygulamaları geliştirmek için kullanılan en başarılı yazılım dillerinden birisi olarak görülmektedir. Java’nın başka bir kullanım alanı ise kurumsal yazılımlardır. Ayrıca son yıllarda önemli bir ivme kazanmış olan büyük veri teknolojisinin gerçekleştirilmesi adına kullanılan büyük veri analitiği için de oldukça iyi bir alternatiftir. Birçok donanım aygıtının programlanabilmesi adına Java’nın önemli bir avantaj sağladığını söylemek mümkündür. Apache, JBoss, GlassFish, gibi sunucu tarafında kullanılan teknolojiler için de uzun yıllardır en çok tercih edilen diller arasında yer almaktadır.

BlueMark Academy’nin yalnızca sunumlardan ibaret olmayan kaliteli eğitim anlayışı ile dünyanın en çok tercih ettiği yazılım dillerinden birisi olan Java’yı her yönüyle öğrenebilir, böylelikle kariyeriniz için oldukça önemli bir adım atabilirsiniz. Daha fazla bilgi sahibi olmak ya da eğitimlere kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!