Nesnelerin İnterneti (IoT), internet üzerinden birbirine bağlanan araçlar, binalar, ev aletleri ve giyilebilir cihazlar gibi nesnelerin bir ağıdır. IoT’nin önemli bir özelliği, bu nesnelerin yazılım uygulamaları aracılığıyla uzaktan kontrol edilebilmesidir.

Endüstriyel cihazlar, Nesnelerin İnterneti (IoT) ekosisteminin önemli bir parçasıdır. İnternet veya daha geleneksel bir kablolu bağlantı aracılığıyla uzaktan kontrol edilebilen cihazlardır. Bu cihazlar, fiziksel dünyada meydana gelen süreçleri izlemek, kontrol etmek ve otomatikleştirmek için kullanılabilir.

BlueMark Academy, alanında uzman eğiticilerle birlikte IoT uygulamalarını nitelikli ve geniş olanaklı eğitimleriyle katılımcılara sunar. Çalışanlarınızın, geleceğin teknolojisi olan IoT hakkında derin bir bilgiye sahip olması için BlueMark Academy’i tercih edebilirsiniz. BlueMark Academy’nin IoT Eğitimleri hakkında bilgi sahibi olmak ya da diğer kurslarımızı incelemek için bizimle iletişime geçebilirsiniz!

Nesnelerin İnterneti’nin Endüstriyel Kullanımları

Nesnelerin İnterneti (IoT), bir internet bağlantısı aracılığıyla birbirine bağlanan fiziksel cihazların ağını tanımlayan bir terimdir. Bu cihazlar birbirleriyle haberleşebilir ve çevrelerinden veri toplayabilir, bu veriler daha sonra çeşitli şekillerde analiz edilebilir ve kullanılabilir. Son yıllarda IoT için bir dizi endüstriyel uygulama geliştirilmiştir. Bunlar şunları içerir:

Stokların Takibi

IoT ile stokları tüm tedarik zinciri boyunca takip etmek ve izlemek mümkündür. Bu, şirketlerin yalnızca orijinal ürünler sattıklarından emin olmalarına yardımcı olur.

Uzaktan İzleme

Bu, işletmelerin fiziksel olarak ziyaret etmek zorunda kalmadan ekipmana yerleştirilen sensörleri izlemesini sağlar. Örneğin, bir petrol platformunda veya elektrik santralinde bir makine parçasıyla ilgili bir sorun varsa, mal sahibi, sadece ne olduğunu öğrenmek için zorlu hava koşullarına seyahat etmek zorunda kalmak yerine, telefonundaki bir uygulamayı kullanarak durumunu kontrol edebilir.

Öngörücü Bakım

Öngörücü bakım, mühendislerin, bileşenlerin ne zaman arızalanacağını, gerçekten arıza yapmadan önce (örn. Bu, şirketlerin önceden plan yapmalarına ve parçaları tamamen arızalanmadan önce değiştirmelerine olanak tanıyarak zamandan tasarruf etmelerini sağlar.

Nesnelerin İnterneti’nin Endüstriyel Faydaları

Internet of Things, makineleri ve sensörleri internete bağlayarak işletmelerin operasyonlarını daha verimli yönetmelerini sağlar. Bu, sorunları uzaktan izlemelerine, teşhis etmelerine ve gidermelerine olanak tanır. Ayrıca, enerji tüketimi ve çalışan performansı da dahil olmak üzere üretimin tüm yönleri hakkında veri toplamalarına olanak tanır.

Şirketler, gerçek zamanlı izleme yoluyla kalite ve güvenlik standartlarını iyileştirirken süreçlerini optimize ederek maliyetleri düşürebilir. Örneğin Google, çiftçilerin hava durumu tahminlerini ve uydu görüntülerini kullanarak sulama sistemlerini optimize etmelerine yardımcı olmak için IoT teknolojisini kullanıyor.

Geliştirilmiş Verimlilik

Makineleri izlemek için IoT cihazlarını kullanarak üretim seviyelerini optimize etmek ve israfı azaltmak mümkündür.

Daha İyi Kalite Kontrolü

Veri toplama ve analiz etme yeteneği, üreticilerin ürünleriyle ilgili sorunları müşterilere ulaşmadan önce belirleyebilmeleri anlamına gelir. Bu, olaydan sonra sorunları çözmekle ilişkili maliyetleri azaltır.

Geliştirilmiş Güvenlik

IoT, üreticilerin potansiyel tehlikeleri meydana gelmeden önce tespit etmelerine olanak tanıyarak onlara ele almaları ve yaralanmaları veya hasarları önlemeleri için zaman tanır.

Endüstriyel IoT’un Geleceğine Dair Teoriler

İmalatta IoT için en umut verici uygulamalardan biri kestirimci bakımdır. Bu teknoloji, şirketlerin, motorlar veya valfler gibi arızalı ekipman nedeniyle üretim hatlarını geçici veya kalıcı olarak kapatmadan önce aşınmış parçaları değiştirerek ekipmanın ne zaman arızalanacağını tahmin etmelerini ve bunun olmasını önlemelerini sağlar.

IoT, işletmelere fayda sağlamanın yanı sıra tüketiciler için de birçok potansiyel faydaya sahiptir. Örneğin, ısıtma sistemleri, aydınlatma sistemleri ve bir eve monte edilebilecek diğer cihazlar üzerinde daha iyi kontrol sağlayarak evleri daha verimli ve yaşanabilir hale getirmek için kullanılabilir.

IoT Endüstriyel Uygulamalarda Neden Bu Kadar Popüler?

IoT’nin büyüyen bir endüstri olduğu bir sır değil, ancak endüstriyel uygulamalarda neden bu kadar popüler? Endüstriyel IoT’un bu kadar popüler olmasının üç ana nedeni vardır:

1) IoT, şirketlerin makinelerinden veri toplamasına olanak tanır ve bu veriler daha sonra operasyonlarını optimize etmelerine yardımcı olmak için analiz edilebilir. Bu, üreticilerin sahip oldukları mevcut altyapıdan en iyi şekilde yararlanmalarını sağlarken aynı zamanda verimli bir şekilde kullandıklarından emin olmalarını sağlar.

2) Üreticiler, makineleri endüstriyel bir ağda birbirine bağlayarak makineler arası iletişimden (M2M) yararlanabilir.

3) Makineleri birbirine bağlamak aynı zamanda üreticilerin tüm üretim sürecini bir dizi farklı adımdan ziyade sürekli bir akış olarak görmelerine olanak tanır.