Bug bounty, genellikle bir şirket tarafından yürütülen ve güvenlik araştırmacılarına ürünlerindeki hataları bulmaları ve bildirmeleri için ödeme yapan bir programdır. Hata ödülleri hem yeni güvenlik açıkları için hem de önceden bilinen güvenlik açıklarının keşfi için ödenebilir.

Bir hata ödül programının amacı, güvenlik araştırmacılarına şirketin ürünlerindeki güvenlik açıklarını bulmaları ve bunları sorumlu bir şekilde bildirmeleri için bir teşvik vermektir. Şirket bu bilgileri erken almaktan yararlanır, böylece güvenlik açığı kullanıcıları etkilemeden veya zarara yol açmadan düzeltebilir.

Hata ödül programı, şirketler ve kuruluşlar tarafından sunulan ve “beyaz şapkalı” bilgisayar korsanları olarak bilinen kişilerin, kuruluşun yazılım, sistem veya ağlarındaki güvenlik açıklarını bulup raporlamaya teşvik edildiği bir ödül programıdır. BlueMark Academy’nin Bug Bounty Eğitimleri’ne kaydolmak ya da eğitimlerimiz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için hemen bizimle iletişime geçin!

Bug Bounty Hangi Şirketler Tarafından Kullanılır?

Bug Bounty Programları genellikle, kullanıcıların hesap oluşturmasına izin veren açık kaynaklı yazılımlara veya web sitelerine/uygulamalara/hizmetlere sahip şirketler tarafından kullanılır. Hata ödülleri, aynı zamanda biraz para kazanırken ağlarının güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak isteyen beyaz şapka korsanlarını teşvik etmenin bir yolu olarak kripto para birimi projelerinde de popüler hale geldi.

Ürün Geliştirmek İçin Bug Bounty

Hata ödül programlarının en iyi yanı, yeni müşteriler kazanmaları ve ürününüzü geliştirmenize yardımcı olmalarıdır. Bilgisayar korsanlarıyla iyi bir ilişkiniz olduğundan emin olmanız gerekir, böylece güvenlik açığını bulduktan sonra herkese açık bir şekilde yayınlamazlar.

Bir Geri Bildirim Alma Yöntemi

Açık kaynaklı bir ürüne sahip bir şirketseniz, bug bounty programlarını kullanmayı düşünmelisiniz. Bug bounty programları harikadır çünkü kullanıcılarınızdan ürün hakkında herhangi bir ödeme yapmanıza gerek kalmadan geri bildirim almanıza olanak tanır. Ayrıca koddaki güvenlik açıklarını bulan ve başkası bulmadan önce düzelten bilgisayar korsanlarıyla da çalışabilirsiniz.

Yetenek ve Uzmanlık Havuzundan Yararlanmak

Hata ödüllerinin en önemli faydalarından biri, kuruluşların geniş bir yetenek ve uzmanlık havuzundan yararlanmalarına izin vermesidir. Şirketler, güvenlik açıklarını tespit edebilen ve rapor edebilen kişilere ödüller sunarak, geleneksel şirket içi güvenlik ekipleri aracılığıyla erişebileceklerinden çok daha büyük bir insan grubunun bilgi ve becerilerine erişebilir.

Bug Bounty İşletmelere Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Hata ödülleri, yazılımdaki hataları bulmak için ödeme almanın harika bir yoludur. Her biri farklı gereksinimlere ve ödeme miktarlarına sahip birkaç farklı türde hata ödülü vardır. İşte onlar hakkında bilmeniz gerekenler:

Klasik Bug Bounty

İlk tür, tipik olarak yazılımlarındaki hataları bulma konusunda yardımınızı isteyen şirketler tarafından sunulan klasik hata ödülüdür. Şirketin web sitesi veya e-posta adresi aracılığıyla bir sorun gönderirsiniz ve onlar sorunu inceler ve gereksinimlerini karşılıyorsa size ödeme yaparlar.

Açık Kaynak Bug Bounty

İkinci tipe “açık kaynak” ödülü denir, bu da birisinin “Bu kod parçasındaki hataları bulmaları için insanlara para ödeyeceğim” dediği anlamına gelir. Gitcoin veya BugCrowd gibi sitelerde birçok açık kaynak ödülü arayabilirsiniz.

Özel Bug Bounty

Üçüncü tür “özel” bir ödül olarak adlandırılır; bu, kendi hata ödül programlarını yönetmek için zamanı olmayan ancak yine de güvenlik araştırmacılarını kod tabanlarındaki hataları bulmaya teşvik etmek isteyen şirketler tarafından sunulur. Özel ödüller BugCrowd veya Gitcoin’de de bulunabilir; buradaki temel fark, özel ödüllerin çevrimiçi olarak herkese açık olarak listelenmemesidir (bu nedenle, başka birini tanıyan birini tanımanız gerekir).

Bug Bounty Programı Nasıl Popüler Hale Geldi?

Hata ödülleri, şirketlerin yazılımlarındaki güvenlik açıklarını bulmaları için insanlara ödeme yapmalarının bir yoludur. Şirketler, kritik bir hatayı keşfeden herkese, genellikle bir bilgisayar korsanının onu karaborsada satarak kazanacağından daha fazla olan bir ödül sunar.

Bu program bir süredir var, ancak son zamanlarda etkili bir şekilde çalıştığını görmeye başlıyoruz. Hata ödüllerinin daha popüler hale gelmesinin birçok nedeni var:

  • Güvenlik yamaları daha pahalı ve zaman alıcı hale geldikçe hataların maliyeti de artıyor.
  • Hata ödülleri, serbest işler veya başka bir şirkette çalışma gibi başka gelir kaynakları varsa, buldukları hataları ödeme yapmadan bildirmeye istekli olabilecek etik korsanlar için ek bir gelir kaynağı görevi görebilir.
  • Hata ödülleri, araştırmacıları güvenlik açıklarını kötü niyetle kullanmak veya karaborsada satmak (bu da yasal işlemlere yol açabilir) yerine bunları bildirmeye teşvik ederek yasal risklerin azaltılmasına yardımcı olabilir.