Başarılı bir ağ mühendisi olmak için bilgisayar programcılığı gerekli olmasa da ağ otomasyonunun ortaya çıkışı bu düşünce tarzını yavaş yavaş değiştiriyor. Dünyamız giderek daha fazla otomatik hale geldikçe, ağlarımızın güvenilirlik altyapısının da otomatik hale gelmesi şaşırtıcı değil.

Bir mühendisin üstlendiği tüm zaman alıcı görevleri bir düşünün. Örneğin donanım envanteri. Her donanım parçasını manuel olarak kontrol etmek yerine, tamamlanması saatler alan işi, dakikalar süren bir görevi yürütmek için bir Python betiği ile çalıştırabilirsiniz.

Ek olarak, dünya Cloud IaaS (Infrastructure as a Service)’e geçtikçe, otomasyon bir kuruluşun başarısı için kritik hale gelecektir.

Verimli Belgeleme için Python öğrenin

Ağ mühendislerinin belgeleyecek çok şeyi olduğunu söylersek abartmış olmayız. Ağ oluşturma alanında çalışan herkes, takip edilmesi gereken çok sayıda ekipman olduğunu bilir. Güvenlik duvarı bağlantı noktaları gibi yazılım yapılandırmalarının da belgelenmesi gerekir.

Genellikle, bu yapılandırmalar kısa ve öz belgeler için bir elektronik tabloya manuel olarak girilir. Ne yazık ki, dünyamız daha fazla ağa bağlı hale geldikçe, bu gereklilik ölçeklenebilirlik standartlarını karşılayamayacak. Python’un devreye girdiği yer burasıdır.

Python’u kullanarak bir excel dosyasına programlı olarak yazabilir ve okuyabilirsiniz. Verileri Excel’e yazmak yerine, veriler üzerinde döngü oluşturmak ve verileri kod yoluyla girmek için bir Python betiği iyi bir seçimdir.

MAC Adreslerini Toplamak için Python Kullanın

Bir ağa yeni bir cihaz eklendiğinde, bu cihaza ping atmak için bir Python betiği tetiklenebilir. Cihaza ping atıldığında, MAC adresi çıkarılabilir ve bir CSV dosyasına yazılabilir. Bu şekilde, bir NIC’ye sahip tüm fiziksel donanımlar merkezi bir konumda toplanabilir. Bu da verimliliği artırır çünkü artık manuel olarak yazılması gerekmez ve ağ mühendisine tonlarca zaman kazandırır!

Süreçleri Hızlandırmak için Python Öğrenin

Programlamanın en iyi yanı, insanların normalde haftalar sürecek görevleri dakikalar içinde gerçekleştirmelerine olanak sağlamasıdır.

BlueMark Academy ile Python Öğrenin!

Konusunda uzman ve profesyonel eğitmenlerimizin sunduğu birbirinden harika Python Eğitimleri için eğitim sayfamızı ziyaret edebilir, daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz!