Xamarin, mobil uygulamalar geliştirmek için güçlü bir araçtır. Windows’un yanı sıra Android ve iOS için uygulamalar oluşturmak için kullanılabilir.

Xamarin Microsoft tarafından satın alındığı 2011’den beri yaygın olarak kullanılır. O zamandan beri, popüler Candy Crush Saga oyunu da dahil olmak üzere birçok başarılı uygulama oluşturmak için tercih edildi.

Xamarin’in Öne Çıkan Özellikleri

Xamarin, geliştiricilerin C# ile Android, iOS ve Windows için yerel uygulamalar oluşturmasına olanak tanır. Bu, yeni bir dil (Objective-C veya Swift gibi) öğrenmek yerine, zaten bildikleri C#’ı kullanabilecekleri anlamına gelir. Bu aynı zamanda aynı kod tabanını birden fazla platformda kullanabilecekleri anlamına gelir.

Birden fazla platform avantajı geliştirici ekiplerinin yeni diller ve çerçeveler öğrenme konusunda endişelenmeleri gerekmediğinden bir proje üzerinde birlikte çalışmasını kolaylaştırır. Ayrıca geliştiricilerin kod tabanlarında bir kez değişiklik yapmalarına ve bu değişikliklerin tüm cihazlara yansıdığını görmelerine olanak tanır.

Platformlar Arası Mobil Uygulamalar

Xamarin, geliştiricilerin platformlar arası mobil uygulamalar oluşturmak için C# ve Visual Studio’daki mevcut becerilerini kullanmalarına olanak tanır. Yazdıkları kod, yeniden yazmak veya işlevselliğini değiştirmek zorunda kalmadan farklı platformlar arasında paylaşılabilir. Bu, aynı anda birden fazla cihazda çalışması gereken bir uygulama geliştirirken programcıların zamandan ve paradan tasarruf etmesini sağlayabilir.

Yazılım, desteklediği her platformda yerel API’lere erişim sağlayan bir kitaplık koleksiyonuyla birlikte gelir. Bu, sizin için zaten yazıldığı için herhangi bir kodu kendiniz yazmak zorunda olmadığınız anlamına gelir! Bu durum, Xamarin’i yeni başlayan veya daha önce API’lerle çalışma deneyimi olmayan geliştiriciler için her zamankinden daha kolay hale getiriyor.

Xamarin Kullanmanın Sağlayacağı Avantajlar

Xamarin, her platform için ayrı geliştirici ekiplerine olan ihtiyacı ortadan kaldırarak zamandan ve paradan tasarruf etmenin harika bir yoludur. Xamarin tüm hedef platformlar için C# programlama dilini ve tek bir kod tabanını kullanmanıza izin verir, bu da uygulamaları korumayı ve hataları düzeltmeyi kolaylaştırır.

Yerel UI Bileşenleri ve Yerel Performans

Xamarin, her platform için yerel UI bileşenlerini destekler, böylece kullanıcıların bu cihazlarda beklediği görünümü ve hissi elde edersiniz. Ayrıca Xamarin uygulamaları, diğer platformlar arası araçlar (ör. Cordova veya PhoneGap) gibi çalışma zamanında yorumlanmayıp makine koduna derlendiğinden yerel hızlarda çalışır.

Açık Kaynaklı Bir Araç

Xamarin, geliştiricilerin C# kullanarak Android ve iOS için uygulamalar oluşturmasına olanak tanıyan açık kaynaklı bir geliştirme aracıdır. Birden fazla programlama dili öğrenmek zorunda kalmadan platformlar arası mobil uygulamalar geliştirmek isteyen işletmeler için harika bir çözümdür.

Gerçek Cihazlarda Test

Xamarin tarafından sunulan araçlar, geliştiricilerin uygulamalarını emülatörler yardımıyla gerçek cihazlarda test etmelerine olanak tanır. Bu, geliştirmenin erken aşamalarında hataları tespit etmeye yardımcı olurken, bunları düzeltmek daha sonraki süreçte olduğundan daha kolay ve hızlıdır.

Neden Xamarin Kullanmalısınız?

Xamarin, mobil uygulama geliştirme için açık kaynaklı bir çerçevedir. iOS, Android ve Windows Phone uygulamaları için aynı kod tabanını kullanmanıza olanak tanır ve geliştiricilerin birden fazla cihazda çalışan uygulamalar oluşturmasını kolaylaştırır.

  1. Kullanımı Kolay

Xamarin uygulamaları, öğrenmesi kolay bir programlama dili olan C#’ta yerleşiktir ve platformun kendisi Microsoft’tan çok fazla destek alır. Yeni bir dil öğrenmek veya yeni bir araç setini nasıl kullanacağınız konusunda endişelenmenize gerek yok; hemen kodlamaya başlayabilirsiniz!

  1. Yerel Kontrolleri Kullanabilirsiniz

Xamarin, uygulamanızda düğmeler ve kaydırıcılar gibi yerel denetimleri kullanmanıza olanak tanır, bu nedenle, karşılaştırmaya göre yabancı veya hantal hissettiren bir uygulama yerine Android veya iOS platformlarıyla oluşturulmuş bir uygulama gibi hissettirir. Bu, Xamarin’i, işlevsellik veya kullanım kolaylığından ödün vermeden tanıdık ve sezgisel hissetmek için teknolojiyi kullanarak oluşturdukları bir uygulamayla kullanıcılarının ilk deneyimini isteyen geliştiriciler için ideal kılar.

  1. Uygulamanızı Oluşturmak İçin Sağlam Bir Temeldir

Xamarin, her bir belirli platformu (Android/iOS) oluşturan tüm özelliklere erişmenizi sağlar, ancak aynı zamanda hangi platform olursa olsun uygulamanızın sorunsuz çalışması için ihtiyacınız olan her şeyi sağlar.

Xamarin, Android, iOS ve Windows dahil olmak üzere birden çok işletim sistemi için uygulamalar oluşturmanıza olanak tanıyan bir çapraz platform geliştirme aracıdır. 10 yılı aşkın bir süredir var ve şu anda dünya çapında 100.000’den fazla geliştirici tarafından kullanılıyor.