Veri görselleştirme, bilgi ve verilerin grafiksel gösterimidir. Veri görselleştirme araçları, çizelgeler, grafikler ve haritalar gibi görsel öğeleri kullanarak verilerdeki eğilimleri, aykırı değerleri ve kalıpları görmek ve anlamak için erişilebilir bir yol sağlar.

Büyük Veri dünyasında, büyük miktarda bilgiyi analiz etmek ve veriye dayalı kararlar almak için veri görselleştirme araçları ve teknolojileri gereklidir. Veri görselleştirme, çizelgeler, çizimler, infografikler ve hatta animasyonlar gibi yaygın grafiklerin kullanımı yoluyla verilerin temsilidir. Bu görsel bilgi gösterimleri, karmaşık veri ilişkilerini ve veriye dayalı öngörüleri anlaşılması kolay bir şekilde iletir.

Veri görselleştirme çeşitli amaçlar için kullanılabilir ve bunun yalnızca veri ekipleri tarafından kullanılmak üzere ayrılmadığını unutmamak önemlidir. Yönetim ayrıca, veri analistleri ve veri bilimcileri onu kalıpları ve eğilimleri keşfetmek ve açıklamak için kullanırken, organizasyon yapısını ve hiyerarşiyi iletmek için kullanır. Harvard Business Review (bağlantı IBM dışındadır) veri görselleştirmeyi dört temel amaca göre sınıflandırır: fikir üretme, fikir illüstrasyonu, görsel keşif ve günlük veri görüntüleme.

Veri yönetiminin her geçen gün önem kazandığı, verinin yeni “petrol” olarak kabul edildiği günümüzde veri görselleştirme hiç olmadığı kadar işlevsel bir amaca hizmet etmektedir. BlueMark Academy’nin basit sunumlarla sınırlı kalmayan bir eğitim anlayışını benimsemiş olan nitelikli eğitimcileri ile veri görselleştirmenin inceliklerine hakim olabilir ve iş hayatınızda bu niteliğinizi kullanabilirsiniz. Geniş olanakları ve kaliteli eğitim anlayışı ile BlueMark Academy eğitimleri CV’nize önemli bir yetkinlik eklemenizi sağlayacaktır. Daha fazla bilgi sahibi olmak ve Veri Görselleştirme Eğitimlerine kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!

Veri Görselleştirme Nedir?

Veri görselleştirme, verilerin resimsel veya grafiksel bir biçimde sunulmasıdır. Veri görselleştirme karar vericilerin görsel olarak sunulan analitiği görmelerini sağlar, böylece zor kavramları kavrayabilir veya yeni kalıpları belirleyebilirler. Etkileşimli görselleştirme ile daha fazla ayrıntı için çizelgeleri ve grafikleri incelemek adına teknolojiyi kullanarak, gördüğünüz verileri ve bunların nasıl işlendiğini etkileşimli olarak değiştirerek konsepti bir adım daha ileri götürebilirsiniz.

Veri görselleştirme, analistlerinizin verilerle çalışma şeklini değiştirecektir. Bu teknoloji sayesinde analistlerin  sorunlara daha hızlı yanıt vermeleri bekleniyor. Ayrıca daha fazla içgörü elde edebilmeleri gerekecek ve verilere farklı, daha yaratıcı bir şekilde bakabilecekler. Veri görselleştirme, bu yaratıcı veri keşfini destekleyecektir.

Veri Görselleştirme Neden Önemlidir?

İnsan beyninin bilgiyi işleme şekli nedeniyle, büyük miktarda karmaşık veriyi görselleştirmek için çizelgeler veya grafikler kullanmak, elektronik tablolar veya raporlar üzerinde göz gezdirmekten daha kolaydır. Veri görselleştirme, kavramları evrensel bir şekilde aktarmanın hızlı ve kolay bir yoludur. Bu teknik ile küçük ayarlamalar yaparak farklı senaryoları deneyebilirsiniz. Veri görselleştirme ayrıca şunları da yapabilir:

  • Dikkat edilmesi veya iyileştirilmesi gereken alanları belirleyebilirsiniz
  • Hangi faktörlerin müşteri davranışını etkilediğini netleştirebilirsiniz
  • Hangi ürünleri nereye yerleştireceğinizi anlama imkanı elde edebilirsiniz
  • Satış hacimlerini tahmin edebilirsiniz

Hem iş dünyasında hem de pazarda trendleri keşfetmek için veri görselleştirmeyi kullanmak, işletmelere rekabette üstünlük sağlayabilir ve sonuçta kâr oranlarını etkileyebilir. Ürün kalitesini veya müşteri kaybını etkileyen aykırı değerleri tespit etmek ve sorunları daha büyük sorunlara dönüşmeden ele almak kolaydır.

Veri Görselleştirme Nasıl Kullanılıyor?

İşletmeler, iş bilgilerinin grafiksel temsillerini kullanarak büyük miktarda veriyi açık ve tutarlı yollarla görebilir ve bu bilgilerden sonuçlar çıkarabilir. Ayrıca bilgileri grafik biçiminde analiz etmek (e-tablolardaki bilgileri analiz etmenin aksine) önemli ölçüde daha hızlı olduğu için, işletmeler sorunları daha erken çözebilir veya soruları yanıtlayabilir.Çok miktarda karmaşık veri bile grafiksel olarak sunulduğunda anlam kazanmaya başlar; işletmeler, yüksek düzeyde ilişkili olan parametreleri tanıyabilir.

Bazı korelasyonlar açık olacak, ancak tamamı olmayacaktır. Bu ilişkilerin belirlenmesi, kuruluşların en önemli hedeflerini etkileme olasılığı en yüksek alanlara odaklanmasına yardımcı olur. Bir işletme görsel analitikten yeni bilgiler edindiğinde, bir sonraki adım bu bilgileri başkalarına iletmektir. Çizelgeleri, grafikleri veya diğer görsel olarak etkili veri temsillerini kullanmak, ilgi çekici olduğu ve mesajı hızlı bir şekilde ilettiği için bu adımda önemlidir.

Veri Görselleştirme Eğitimleri

Verinin görselleştirme aracılığı ile daha işlevsel kullanılması kesinlikle yalnızca tasarımsal bir bakış açısının ürünü değildir. Verilerin görsel bir forma dökülmesi adına da, burada kullanılacak nizam adına da teknik bilgilerin önemi büyüktür.

BlueMark Academy’nin alanında uzman eğitimcileri, akademik alanda ve iş ortamında edindikleri derin bilgileri geniş olanaklarla birlikte katılımcılara sunuyor. BlueMark Academy’nin eğitimleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ya da Veri Görselleştirme Eğitimlerine kaydolmak için hemen iletişime geçin!