Veri analitiği, kuruluşların tüm verilerini (gerçek zamanlı, geçmiş, yapılandırılmamış, yapılandırılmış, niteliksel) analiz ederek kalıpları belirlemek ve bilgilendirmek ve bazı durumlarda kararları otomatikleştirmek, istihbarat ve eylemi birbirine bağlamak için içgörüler oluşturmasını sağlar.

Günümüzün en iyi çözümleri, verilere erişimden, verilerin hazırlanmasından ve analiz edilmesinden analitik eylemlerin operasyonel hale getirilmesine ve sonuçların izlenmesine kadar uçtan uca analitik süreci odak noktasına koymaktadır. Veri analitiği, kuruluşların işlerini ve kültürlerini dijital olarak dönüştürmelerine, karar verme süreçlerinde daha yenilikçi ve ileri görüşlü olmalarına olanak tanır.

Geleneksel KPI izleme ve raporlamanın ötesine geçerek verilerdeki gizli kalıpları bulmaya giden algoritmaya dayalı analitik kuruluşları, yenilikçiler ve yeni iş liderleridir. Şirketler, öngörüleri eyleme bağlamak için verinin ötesine geçerek, kişiselleştirilmiş müşteri deneyimleri oluşturabilir, bağlantılı dijital ürünler oluşturabilir, operasyonları optimize edebilir ve çalışan üretkenliğini artırabilir.

BlueMark Academy’nin alanında uzman eğitimcileri, veri analitiği alanında ihtiyaç duyulacak her türlü donanımı eğitimlerde hizmetinize sunarak bu alanda çalışabilmenize olanak sağlayacak bir altyapı oluşturmaktadır. Nitelikli ve kaliteli eğitimin adresi BlueMark Academy, sıradan sunumlarla sınırlı kalmayan geniş olanaklı eğitim anlayışı doğrultusunda tüm katılımcıların en yüksek verimle eğitimleri tamamlayarak kalifiye olmasını sağlamaktadır. Daha fazla bilgi sahibi olmak ve Veri Analitiği Eğitimlerine kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!

Veri Analitiği’ne Genel Bakış

Veri analitiği terimi, var olan bilgiler hakkında sonuçlar çıkarmak için kullanılan veri kümelerini inceleme sürecini ifade eder. Veri analitiği teknikleri, ham verileri almanızı ve ondan değerli içgörüler çıkarmak için kalıpları ortaya çıkarmanızı sağlar. Günümüzde birçok veri analizi tekniği, makine öğrenimi algoritmalarını, otomasyonu ve diğer yetenekleri entegre eden özel sistemler ve yazılımlar kullanır.

Veri bilimciler ve analistler, araştırmalarında veri analitiği tekniklerini kullanır ve işletmeler de kararlarını bildirmek için bu yöntemden yararlanır. Veri analizi, şirketlerin müşterilerini daha iyi anlamalarına, reklam kampanyalarını değerlendirmelerine, içeriği kişiselleştirmelerine, içerik stratejileri oluşturmalarına ve ürünler geliştirmelerine yardımcı olabilir. Nihayetinde işletmeler, iş performansını artırmak ve kâr oranlarını iyileştirmek için veri analitiğini kullanabilir.

Veri Analitiği ve Gelişmiş Karar Verme

Şirketler, kararlarını çok daha iyi bir forma dönüştürmek için veri analitiğinden elde ettikleri içgörüleri kullanabilir ve bu da daha iyi sonuçlara yol açabilir. Veri analitiği, pazarlama kampanyalarının planlanması, hangi içeriğin oluşturulacağının seçilmesi, ürünler geliştirilmesi ve daha pek çok konuda tahmin yürütme işlerinin çoğunu ortadan kaldırır. Böylelikle sistematik ve mantığa dayalı bir işleyiş elde edilebilir.

Veri analitiği müşterilerinizin 360 derecelik görünümünü sizlere teslim etmektedir. Bu sayede onlarla ilgili bilgileri daha iyi değerlendirebilir, müşteri süreçlerini çok daha başarılı bir biçimde yönetebilirsiniz. Ayrıca, modern veri analizi teknolojisiyle, koşullar değiştikçe hareket anlayışınızı güncellemek için sürekli olarak yeni veriler toplayabilir ve analiz edebilirsiniz.

Veri Analitiği ile Daha Etkili Pazarlama

Kitlenizi daha iyi anladığınızda, onlara daha etkili bir şekilde pazarlama yapabilirsiniz. Veri analitiği ayrıca, kampanyalarınızın nasıl performans gösterdiğine ilişkin yararlı bilgiler verir. Böylece en iyi sonuçlara ulaşmak için onları ince ayar yapabilirsiniz.

Veri analitiği ile elde ettiğiniz bilgileri, manuel olarak veya otomasyon yoluyla hedefleme ölçütlerinizi ayarlamak veya farklı segmentler için farklı mesajlaşma ve reklam öğeleri geliştirmek için kullanabilirsiniz. Hedeflemenizi iyileştirmek, daha fazla dönüşüm ve daha az reklam israfı ile sonuçlanacaktır.

Veri Analitiği ile Daha İyi Müşteri Hizmetleri

Veri analitiği, müşterilerinize ilişkin daha fazla içgörü sağlayarak müşteri hizmetlerini onların ihtiyaçlarına göre uyarlamanıza, daha fazla kişiselleştirme sağlamanıza ve onlarla daha güçlü ilişkiler kurmanıza olanak tanır.

Verileriniz, müşterilerinizin iletişim tercihleri, ilgi alanları, endişeleri ve daha fazlası hakkında bilgi verebilir. Bu veriler için merkezi bir konuma sahip olmak, tüm müşteri hizmetleri ekibinizin yanı sıra satış ve pazarlama ekiplerinizin de aynı noktada olmasını sağlar.

Veri Analitiği ile Daha Verimli İşlemler

Veri analitiği, süreçlerinizi düzenlemenize, paradan tasarruf etmenize ve kâr oranınızı artırmanıza yardımcı olabilir. Kitlenizin ne istediğini daha iyi anladığınızda, kitlenizin ilgi alanlarına uymayan reklamlar ve içerik oluşturmak için daha az zaman harcarsınız.

Bu durum, kampanyalarınızdan ve içerik stratejilerinizden daha iyi sonuçlar almanın yanı sıra daha az para harcanması anlamına gelir. Analizler, maliyetlerinizi düşürmenin yanı sıra artan dönüşümler, reklam geliri veya abonelikler yoluyla gelirinizi de artıracaktır. BlueMark Academy’nin eğitimleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ya da Veri Analitiği Eğitimlerine kaydolmak için hemen iletişime geçin!