UI / UX kelime anlamları ile kullanıcı arayüzü ve kullanıcı deneyimi olarak bilinen iki farklı alandır. Bu iki kavram genellikle birlikte anılıyor olsa da aralarında birçok farklılık bulunmaktadır.

Nielsen Norman Group Design Consultancy’nin kurucu ortağı olan Don Norman, 1990’ların sonlarında “kullanıcı deneyimi” terimini ilk defa kullanan kişi olmasıyla tanınıyor. Norman, kullanıcı deneyimi tabirini şu şekilde ifade etmektedir:

“Kullanıcı deneyimi, son kullanıcının şirket, hizmetleri ve ürünleri ile etkileşiminin tüm yönlerini kapsar.”
– Don Norman, Bilişsel Bilim Adamı ve Kullanıcı Deneyimi Mimarı

UI ve UX, web ve uygulama tasarımında en sık karıştırılan terimlerden ikisidir. UX ve UI tanımları üzerindeki tartışmalar, neredeyse terimler var olduğundan bu yana devam ediyor. UX, kullanıcı deneyimi anlamına gelir ve UI, kullanıcı arayüzü anlamına gelir.

Geniş içerik potansiyeli ve kaliteli eğitim anlayışıyla BlueMark Academy’nin UX – UI eğitimleri kullanıcı deneyimi ve kullanıcı arayüzü tasarlama konusunda nitelikli bir yetkinliğe sahip olmanızı sağlayacaktır. CV’nizde önemli bir yer edinecek olan UX – UI Eğitimleri kullanıcı deneyimine dair öngörülerinizi artırmakla birlikte bu noktada kullanabileceğiniz görsel yetenekleri aşılamaktadır. Daha fazla bilgi sahibi olmak ve UX -Ekran Tasarımı Eğitimlerine kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!

Kullanıcı Deneyimi (UX) Tasarımı Nedir?

Kullanıcı deneyimi tasarımı, ürünleri tasarlamanın insan odaklı bir yoludur. Kavramın mucidi olan Don Norman’ın tanımı ortamı ne olursa olsun, UX tasarımının potansiyel veya aktif bir müşteri ile bir şirket arasındaki tüm etkileşimleri kapsadığını söylüyor. UX, bilimsel bir süreç olarak her şeye uygulanabilir; sokak lambaları, arabalar, vb. Ancak bilimsel anlamda genel bir terim olmasına rağmen başlangıcından bu yana kullanımı neredeyse tamamen dijital alanlarda olmuştur. Bunun bir nedeni, teknoloji endüstrisinin terimin icadı sırasında yükselmeye başlamasıdır.

UX, bir web sitesi, kahve makinesi veya süpermarket ziyareti gibi deneyimlenebilecek her şey için geçerlidir. “Kullanıcı deneyimi” kısmı, kullanıcı ile bir ürün veya hizmet arasındaki etkileşimi ifade eder. Kullanıcı deneyimi tasarımı, bu deneyimi şekillendiren tüm farklı unsurları dikkate alır.

Bir UX tasarımcısı, deneyimin kullanıcıyı nasıl hissettirdiğini ve kullanıcının istenen görevleri gerçekleştirmesinin ne kadar kolay olduğunu düşünür. Örneğin, çevrimiçi alışveriş yaparken ödeme işlemi ne kadar kolay? Çevrimiçi bankacılık uygulamanız paranızı yönetmenizi kolaylaştırıyor mu? UX tasarımının nihai amacı, kullanıcı için kolay, verimli, alakalı ve çok yönlü deneyimler yaratmaktır.

Kullanıcı Arayüzü (UI) Tasarımı Nedir?

Kullanıcı deneyimi, bir ürünün etkili ve keyifli kullanım için optimizasyonuna odaklanan bir görevler topluluğu iken, kullanıcı arayüzü tasarımı onun tamamlayıcısıdır; bir ürünün görünümü ve yarattığı his, sunumu ve etkileşimi UI tasarımı olarak tanımlanabilir. Ancak UX de UI da, bu alanın tasarımcılarını istihdam eden endüstriler tarafından sıklıkla karıştırılır. Kullanıcı arayüzü (UI) tasarımının neyle ilgili olduğu kısaca şu şekilde özetlenebilir:

  • Kullanıcı arayüzü tasarımı tamamen dijital bir uygulamadır. Düğmeler, simgeler, boşluklar, tipografi, renk şemaları ve duyarlı tasarım dahil olmak üzere bir ürün arabiriminin tüm görsel, etkileşimli öğelerini dikkate alır.
  • UI tasarımının amacı, kullanıcıya bir ürünün arayüzü boyunca görsel olarak rehberlik etmektir. Her şey, kullanıcının çok fazla düşünmesini gerektirmeyen sezgisel bir deneyim yaratmakla ilgilidir.
  • UI tasarımı, markanın güçlü yanlarını ve görsel varlıklarını bir ürünün arayüzüne aktararak tasarımın tutarlı, tutarlı ve estetik açıdan hoş olmasını sağlar.

UX ve UI Arasındaki Temel Farklar

UX ve UI’nin beraber ilerlediğini anlamak önemlidir, biri olmadan diğerine sahip olmak mümkün değildir. Ancak bir UX tasarımcısı olmak için UI tasarım becerilerine sahip olmanız gerekmez ve bu durum tersi için de geçerlidir.

UX ve UI, ayrı süreçler ve görevlerle ayrı roller oluşturur. Akılda tutulması gereken temel fark şudur: UX tasarımı tamamen deneyimin genel hissi ile ilgiliyken, UI tasarımı tamamen ürünün arayüzlerinin nasıl göründüğü ve çalıştığı ile ilgilidir. Sık sık karşılaştırılan UX ve UI kavramlarının arasındaki farklar şu şekilde listelenebilir:

  • UX tasarımı tamamen kullanıcı problemlerini belirlemek ve çözmekle ilgilidir; UI tasarımı tamamen sezgisel, estetik açıdan hoş, etkileşimli arayüzler oluşturmakla ilgilidir.
  • UX tasarımı genellikle ürün geliştirme sürecinin ilk aşamasıdır, ardından UI gelir. UX tasarımcısı, kullanıcı yolculuğunun haritasını çizer ve UI tasarımcısı daha sonra onu görsel ve etkileşimli öğelerle doldurur.

BlueMark Academy, UX – UI Eğitimlerini sahip olduğu uzman kadrosu sayesinde nitelikli bir biçimde sunmaktadır. CV’nize önemli bir yetkinlik daha eklemek adına UX – UI Eğitimlerine kaydolmak ya da daha fazla bilgi sahibi olmak için hemen bizimle iletişime geçin!