TensorFlow, Google tarafından oluşturulan makine öğrenimine odaklanan ücretsiz bir yazılım kitaplığıdır. Başlangıçta Apache 2.0 açık kaynak lisansının bir parçası olarak piyasaya sürülen TensorFlow, esasen dahili kullanım için Google Brain Team’in mühendisleri ve araştırmacıları tarafından geliştirilmiştir.

TensorFlow, kapalı kaynak uygulaması DistBelief’in halefi olarak kabul edilir ve şu anda Google tarafından araştırma ve üretim amacıyla kullanılmaktadır. TensorFlow, derin öğrenmeye odaklanan bir çerçevenin ilk ciddi uygulaması olarak kabul edilir.

TensorFlow, Google TensorFlow olarak da bilinir.

TensorFlow adını, sinir ağları tarafından farklı işlemler için kullanılan tensörler olarak bilinen çok boyutlu dizilerden alır.

Google’a göre, DistBelief’e kıyasla TensorFlow daha hızlı, daha akıllı ve daha esnektir ve yeni alanlara ve ürünlere kolayca uyarlanabilir. Esas olarak derin sinir ağı araştırması ve makine öğrenimini kolaylaştırmak için oluşturuldu, ancak TensorFlow çok çeşitli başka alanlarda da kullanıldı. (Deep Learning with TensorFlow eğitimi için tıklayın.)

TensorFlow, öğrenmenin bir parçası olarak veri katmanlarını (düğümler olarak da bilinir) sıralayarak çalışır. İlk katmanda sistem nesnenin temel özelliklerini belirler. Daha derin hareketler meydana geldikçe, nesne ile ilgili daha rafine bilgiler arar.

Görüntülerin tasnifi daha hızlı yapılır ve böylece kullanıcılara daha değerli bilgiler verilir. TensorFlow, Linux, Windows, MacOS gibi farklı işletim sistemlerinde ve ayrıca iOS ve Android gibi mobil işletim platformlarında mevcuttur.

TensorFlow’un göze çarpan özelliklerinden biri, birden çok CPU ve GPU üzerinde çalışabilmesidir. TensorFlow’daki hesaplamalar, durum bilgisi olan veri akışı grafikleri olarak rapor edilir. Şu anda TensorFlow, altı binden fazla ücretsiz çevrimiçi depoda kullanılmaktadır.

Hemen şimdi Deep Learning with TensorFlow eğitimimize katılın, erken kayıt avantajlarından yararlanın.