Tasarım odaklı düşünme, son kullanıcıya odaklanan bir problem çözme yöntemidir. Bir karar vermeden önce soru sormayı ve hedef kitlenizi tanımayı içerir. Bu, kullanışlı, kullanılabilir ve arzu edilen ürünler ortaya koymanıza yardımcı olur.

Tasarım odaklı düşünme tamamen empatiyle ilgilidir: İnsanların ihtiyaçlarını anlamak, neyi başarmaya çalıştıklarını anlamak ve sonra bu hedeflere ulaşmalarına yardımcı olmak için elinizden gelen her şeyi yapmak.

Çözüm Odaklı Bakış Açısı

Tasarım odaklı düşünme, tasarım sürecine çok benzer. Bunun nedeni, tasarım odaklı düşünmenin tamamen sorunlara çözümler tasarlamakla ilgili olmasıdır ve çözmek istediğiniz “sorun”, web sitenizi nasıl daha kullanıcı dostu hale getireceğinizden, engelli kişilerin iş bulmasına nasıl yardımcı olabileceğinize kadar her şey olabilir.

Tasarım odaklı düşünme, yalnızca bir şeylerin güzel görünmesini sağlamakla ilgili değildir, gerçek sorunları çözen yaratıcı çözümler bulmakla ilgilidir.

Tasarım odaklı düşünme, sorunları iki şekilde çözmemize yardımcı olur.

  •   İlk olarak, şu tür sorular sorarak dışarıdan içeriye bir yaklaşım benimsememize yardımcı olur: Müşterimizin neye ihtiyacı var? Hayatlarını nasıl daha iyi hale getirebiliriz? Müşterimiz ne istiyor? Kime ulaşmaya çalışıyoruz?
  •   İkincisi, tasarım odaklı düşünme, şu tür sorular sorarak içten dışa bir yaklaşım benimsememize yardımcı olur: Şu anda elimde ne var? Sahip olduklarımı yeni şekillerde nasıl kullanabilirim? Nasıl daha becerikli olabilirim?

Daha İyi Kararlar

Tasarım odaklı düşünme, inovasyon ve problem çözme için bir çerçeve sağladığı ve aynı zamanda ekiplerin kullanıcıları (veya müşterileri) için empati geliştirmesine yardımcı olduğu için dünya çapındaki işletmeler ve kuruluşlar tarafından kullanılır.

Tasarım odaklı düşünme, sorunları çözmenize ve daha iyi kararlar almanıza yardımcı olan bir süreçtir. Bu, farklı çözümleri denemek için bir dizi adımdan geçmekle ilgilidir. Olayları birden fazla perspektiften görmek ve başkalarının ihtiyaçlarının işinizi nasıl etkilediğini anlamakla ilgilidir. Tasarım odaklı düşünme, bir soruna her yönden bakma, en iyi çözümü bulma ve bu çözüme somut ve gerçek hale getirerek güven oluşturma sürecidir.

Dünyaya Farklı Bakmak

Tasarım düşüncesinin arkasındaki temel fikir, dünyaya bakmanın farklı yolları olduğudur. Örneğin, bir soruna baktığınızda, o sorunda neyin yanlış olduğuna ya da neyin eksik olduğuna odaklanabilir ya da onu nasıl daha iyi hale getireceğinize odaklanabilirsiniz. Bu farklı bakış açılarına “perspektif” denir. Tasarım odaklı düşünme, probleminiz veya fırsatınız için en iyi çözüme ulaşmak için birden fazla perspektif kullanmayı içerir.

Tasarım odaklı düşünmeyle ilgili en önemli şeylerden biri, sorunu tek bir şekilde düşünememenizdir. Hangisinin en iyi sonuç verdiğine karar vermeden önce farklı açılardan bakmalı ve birçok farklı çözüm denemelisiniz.

Tasarım Odaklı Düşünme Sistemi Nasıl Çalışır?

Tasarım odaklı düşünme, sorunları çözmek için kullanılan bir çerçevedir. Bu, kullanıcılarınızla empati kurmak ve ihtiyaçlarını anlamak ve ardından onların yaşamlarına uygun ürünler yaratmakla ilgilidir.

Tasarım düşüncesinin kökleri tasarımdadır, ancak tasarımla sınırlı değildir. Yeni bir ürün veya hizmet geliştirmekten mevcut olanı iyileştirmeye kadar her şey için kullanabilirsiniz. İşte nasıl çalıştığına dair bilmeniz gerekenler:

Empati Yapın

Hedef kitlenizin ihtiyaçlarını ve isteklerini anlayın. Karşılaştıkları en büyük sorunlar nelerdir? Bunları çözmenin en iyi yolları nelerdir? Neye değer veriyorlar? Hayatlarını nasıl yaşıyorlar?

Tanımlayın

Bu sorunu çözmek için vizyonunuz nedir? Bunu nasıl başaracaksınız? Bunun olması için neye ihtiyacın var?

Fikir Üretin

Mümkün olduğu kadar çok çözüm için beyin fırtınası yapın, kötü fikir yoktur! Ne de olsa, bir şeyi başarmanın her zaman birden fazla yolu vardır, bu yollar ilk seferde tam olarak işe yaramasa bile.

Prototip

Fikirlerinizin hızlı ve kabaca prototiplerini oluşturun, böylece başkaları onları test edebilir. Doğru olana kadar herhangi bir çözümle ilerlemeden önce fikirlerinizi iyileştirebilmek için yol boyunca geri bildirim alın!

Sonuç

Design Thinking, insan merkezli tasarım ve işbirliğini vurgulayan bir problem çözme sürecidir. Zorluklara fırsat olarak yaklaşmanın bir yolu ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için birçok alanda kullanılıyor.

Tasarım odaklı düşünme, dünyaya bakmanın bir yoludur. İnsanların nasıl düşündüklerini, hissettiklerini ve davrandıklarını anlamanıza ve ardından bu bilgileri kullanışlı, kullanımı kolay ve güzel ürünler yapmak için kullanmanıza yardımcı olan bir süreçtir.