Splunk, uygulamalardan, sunuculardan ve ağ cihazlarından makine tarafından oluşturulan verileri toplayan, indeksleyen ve analiz eden bir yazılım platformudur.

Splunk’ın amacı, verileriniz için mümkün olan en iyi arama ve analiz özelliklerini sağlamaktır. Splunk, gerçek zamanlı veri toplama, analiz ve görselleştirme için bir platform sağlayan bir BT çözümleri şirketidir. 2003 yılında, BT altyapılarını izlemek ve yönetmek için mevcut araçların eksikliğinden bıkmış olan Michael Baum, Rob Fry ve Eric Chu tarafından kuruldu. Üç kurucu, daha sonra ticari bir ürün olarak lisansladıkları Splunk Enterprise’ı kurdukları UUNET Technologies’de birlikte çalıştı.

BlueMark Academy, alanında uzman eğitimcileri ile birlikte sıradan sunumlarla sınırlı kalmayan eğitimleri, katılımcılarla buluşturuyor. BlueMark Academy Eğitimleri kapsamlı, nitelikli ve modern yöntemlerle sizlere sunulur. Şirketinizdeki iş süreçlerini hızlandırmak, verimli ve sürdürülebilir hale getirmek için eğitimlerimizi inceleyebilirsiniz. BlueMark Academy’nin Eğitimleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ya da Splunk Operations Eğitimleri’ne katılmak için hemen bizimle iletişime geçin!

Splunk Nedir?

Splunk, operasyonel zeka için bir yazılım platformudur. Her şey BT verileriyle ilgilidir ve bilgi altyapınız hakkında daha iyi kararlar almanıza yardımcı olabilir. Splunk, ihtiyaçlarınızı karşılamak için bir dizi farklı çözüm sunar. Splunk’ı güvenlik, uyumluluk, uygulamalar, performans ve daha fazlası için kullanabilirsiniz.

Splunk BT Çözümleri, şirketlerin BT altyapıları hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olur, böylece işleri hakkında bilinçli kararlar alabilirler. Spesifik bir şey arıyorsanız veya hangi konuda yardıma ihtiyacınız olduğuna dair bir fikriniz varsa, sizinle bu konuda konuşmaktan mutlu olacaklardır.

Splunk’ın BT Çözümleri

Splunk, verileriniz hakkında bilgi edinmenize yardımcı olacak çeşitli BT çözümleri sunar. Gerçek zamanlı görünürlük veya gelişmiş analitik arıyorsanız, Splunk hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Splunk 2003’ten beri piyasada ve daha fazla kullanıcı ne kadar yararlı olabileceğini keşfettikçe popülaritesi artmaya devam ediyor.

Kullanımı kolaydır, diğer araçlarla (Hadoop gibi) entegre olur ve kullanıcıların ihtiyaç duyduklarını hızla bulmalarına yardımcı olan güçlü arama işlevselliği sağlar. Splunk, kuruluşların verilerine ilişkin içgörü kazanmalarına yardımcı olmak için farklı ürünler ve hizmetler sunar. Bunlar şöyle sıralanabilir:

Splunk Kurumsal

Splunk Enterprise, gerçek zamanlı veri toplama, analiz ve görselleştirme için bir yazılım platformudur. Kullanıcıların bir aracı veya uygulama aracılığıyla herhangi bir platformdaki herhangi bir cihazdan veri toplamasına olanak tanır. Bu veriler daha sonra Splunk’ın yazılımının arama yetenekleri kullanılarak analiz edilebilir, böylece kullanıcılar operasyonları hakkında her zamankinden daha hızlı bir şekilde bilgi edinebilirler.

Splunk Bulut Platformu

Splunk Cloud Platform, iş operasyonlarına ilişkin hızlı öngörüler için milyarlarca veri satırını saniyeler içinde analiz edebilen uygulamalar oluşturmak isteyen geliştiriciler için özel olarak tasarlanmış bir uygulama geliştirme platformudur.

Splunk’ın Avantajları

Splunk, gerçek zamanlı Operasyonel Zeka için lider yazılım platformudur. Splunk Enterprise, BT ve güvenlik uzmanlarının BT ve güvenlik altyapılarını izlemelerini, sorun gidermelerini ve optimize etmelerini sağlamak için gelişmiş analitik, makine öğrenimi ve veri görselleştirme sunar. Splunk Enterprise özellikleri şunları içerir:

  • Operasyonel Zeka: Veriye dayalı karar vermeyi sağlayan yerleşik analitik, makine öğrenimi ve arama yetenekleriyle büyük verilerin gerçek zamanlı işlenmesi.
  • Öngörüler: Esnek arama, izleme ve raporlama özellikleriyle sorunları ve eğilimleri hızla belirleyin.
  • Güvenlik: Uygulamalar, sistemler ve ağlar genelinde bütünsel bir güvenlik görüşüyle ​​uyumluluk için operasyonları kolaylaştırın.

Splunk’ın Kullanım Alanları

Splunk, işletmelerin, BT ekiplerinin ve geliştiricilerin makine verilerini analiz etmelerini sağlayan bir yazılım platformudur. İnsanların son kullanıcı deneyimlerini iyileştirmek, sorunları daha hızlı tespit etmek ve çözmek, uyumluluğu sağlamak ve daha bilinçli kararlar almak için makine verilerini kullanmasını kolaylaştıran birleşik bir platform sağlar.

Splunk’ın yazılımı, Fortune 100’ün yüzde 70’inden fazlası ve dünya çapında 2.500’den fazla müşteri tarafından kullanılmaktadır. Splunk, Gartner, Forrester Research ve diğerleri tarafından kurumsal aramada lider olarak kabul edilmiştir.

Kullanıcıların web sunucuları, uygulamalar, sosyal medya, sensörler, mobil cihazlar, IoT uç noktaları ve daha fazlası dahil olmak üzere çok çeşitli kaynaklardan büyük miktarda makine verisi toplamasına, dizine eklemesine, aramasına ve analiz etmesine yardımcı olur.

Splunk’ın kullanımları şunları içerir:

  • Güvenlik ihlallerini gerçek zamanlı olarak tespit etme
  • Büyük ölçekte sahtekarlığı tespit etme,
  • BT operasyonlarını ve iş zekasını desteklemek
  • Veri merkezi altyapısının izlenmesi