Python, birçok amaç için kullanılabilen, dinamik bir söz dizime sahip, yaygın olarak kullanılan, nesne yönelimli ve üst düzey bir programlama dilidir. Guido van Rossum tarafından 20 Şubat 1991’de piyasaya sürülen Python, günümüzde halen geliştiriliyor ve özellikle yapay zeka çalışmalarında dikkat çekiyor.

Python, üst düzey ve genel amaçlı olarak kullanılan bir programlama dilidir. Açık kaynaklı bir dil olan Python; çoğunlukla Ruby, JavaScript ve Scheme ile karşılaştırılır. Python’u diğer programlama dillerinden ayıran en önemli özelliği, kullanımının basit olması, yeni başlayanlara kolay öğretilebilmesi, herhangi bir uygulamaya yerleştirilebilmesi ve Mac, Windows ve Linux dahil olmak üzere mevcut tüm işletim sistemlerinde çalışabilmesidir. Aynı zamanda bir programcının kullanabileceği en güçlü dillerden biridir ve sırasıyla JavaScript ve C ++ ‘dan yaklaşık üç ila beş kat daha hızlı kodlama yapmanıza imkan tanımaktadır.

BlueMark Academy, alanında uzman eğitimcilerle Python Eğitimlerini kaliteli bir biçimde sunar. Geniş olanakları ve nitelikli eğitim anlayışıyla BlueMark Academy’nin Python eğitimleri birçok yazılımın oluşturulmasına ve Python’ın yetkin bir şekilde kullanılabilmesine yönelik birçok alanda işinize yarayacak bilgilerin oluşturduğu geniş çaplı bir reperturara sahiptir. CV’nizde önemli bir yer edinecek olan Python Eğitimleri özellikle yazılım geliştirme alanında katılımcılara ciddi bir avantaj sağlayarak hem günümüz hem de gelecek adına yazılım dünyasının güven duyduğu bir portfolyoyu temin edecektir. Daha fazla bilgi sahibi olmak ve Python Eğitimlerine kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!

Python Nedir, Neden Yaygındır?

Python nesne yönelimli (verilere dayalı), yüksek seviyeli (insanların anlaması daha kolay) bir programlama dilidir. Python’u kimin kullandığını merak ediyorsanız, dünyadaki en büyük kuruluşların çoğunun Python’a yer verdiğini görebilirsiniz. NASA, Google, Netflix, Spotify ve daha pek çok ünlü kuruluş, daha güçlü hizmet verebilmek için bu dili kullanıyor.

Python’un söz dizimi açık ve özdür. Dil, okunabilir ve gerçek İngilizce’ye yakın olacak şekilde tasarlanmıştır, bu da dilin anlaşılmasını kolaylaştırır. Python için diğer dillerdeki kadar ezber gerekmez ve ayrıca, C veya Java gibi dillere kıyasla bir projenin yazımı için çok daha az kod satırı gerektirir. Python, hemen hemen her şey için önceden oluşturulmuş geniş bir kitaplık seçkisine sahiptir. Ayrıca topluluk bakımından da ciddi avantajlara sahip olduğunu söylemek mümkündür.

Python Nerelerde Kullanılır?

Python, dünya çapında sahip olduğu popülariteyi basit olmasının yanında birçok alanda kullanım imkanı sunması sayesinde elde etmiştir. İşte Python’un kullanıldığı bazı alanlar:

  • Veri Bilimi
  • Makine öğrenme
  • Web Geliştirme
  • Görüntü İşleme
  • Oyun Geliştirme
  • Tıp ve Farmakoloji
  • Biyoloji ve Biyoinformatik
  • Sinirbilim ve Psikoloji
  • Astronomi
  • Robotik, otonom araçlar, iş, meteoroloji ve grafik kullanıcı arayüzü (GUI) geliştirme gibi diğer alanlar.

Veri Bilimi ve Python

Python’un belki de en popüler uygulamalarından biri veri bilimidir. Veri analizi ve görselleştirme için geliştirilen Python kitaplıklarının inanılmaz bir gücü var. Veri analizi için kullanılan NumPy ve Pandas isimli paketler, bu alanda birçok işi oldukça kolay kılıyor. Veri görselleştirme içinse daha fazla paket kanyağının bulunduğunu söylemek mümkündür. Matplotlib, Seaborn, ggplot2 ve Bokeh gibi birçok paketin bulunduğu bu kategori ile Python’un veri görselleştirme adına birçok işi kolay kıldığı ifade edilmektedir.

Makine Öğrenimi ve Python

Python, gelecek adına oldukça önemli olan Makine Öğrenimi alanına girmek isteyen her yazılım geliştiricisi için önemli bir dildir. Makine Öğrenimi, sistemin “öğrenmesine” yardımcı olan giriş verilerine dayalı olarak sürekli iyileştirilen algoritmalar kullanır. Makine Öğrenimi üzerinde Python ile çalışmak için dünya çapındaki geliştiriciler tarafından kullanılan en popüler kitaplıklardan biri TensorFlow’dur. TensorFlow, Google tarafından geliştirilen ücretsiz bir açık kaynak kitaplıktır. Bu kütüphane, Google’da araştırma ve üretim için kullanılmaktadır. Makine öğrenimi için kullanılan en popüler Python kitaplıkları Keras ve PyTorch olarak bilinmektedir.

Python Eğitimleri

Neredeyse akla gelebilecek her endüstride kendisine yer bulabilen Python, kolay öğrenimi sayesinde yazılımcıların en çok tercih ettiği dillerden birisi olarak bilinmektedir. BlueMark Academy’nin sunumlarla sınırlı kalmayan kapsamlı eğitim anlayışı ve alanındaki uzmanlığını hem akademik alanda hem de sektörde kanıtlamış olan eğitimcileriyle Python Eğitimleri kullanıcıların bu dili işlevsel olarak kullanmasını sağlamaktadır. Daha fazla bilgi sahibi olmak ya da eğitimlere kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!