PMP, Proje Yönetim Enstitüsü (PMI) tarafından verilen prestijli PMP sertifikasını alan bir proje yönetim profesyonelidir.

Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş, ABD ve dünya çapında lider olan PMI, faaliyetine 1969’da başladı ve günümüzde eğitim, ağ oluşturma ve her şeyden öte proje yönetim standardı aracılığıyla sürekli olarak desteklenen yaklaşık 3 milyon üyeden oluşan bir ağa ulaştı, bu da onlara konuşmaları için ortak bir dil vermektedir.

 

Kişiler PMP sertifikasını nasıl alır?

PMP sertifikası kesinlikle herkes için değildir: seviyeyi yüksek tutmak için PMI tarafından bir seçim yapılır. İlk barikat derhal karşılanır: sınava erişmek için adayın önceki PMP eğitimlerine bağlı olarak 4.500 veya 7.500 saat proje yöneticisi olarak çalışıyor olması gerekir.

Bunun dışında, başvurudan önce resmi olarak tanınan 35 saatlik bir proje yönetimi eğitiminden geçmek gerekmektedir.

Dört saat içinde cevaplanması gereken 200 zorlu soru ile hiç şüphesiz kolay olmayan PMP sınavının kendisi, PMI tarafından gerçekleştirilen seçim sürecinin son adımıdır.

İyi haber şu ki, bu zor yoldan sonra, tüm belgelendirme gereksinimlerini karşılama yorgunluğu her şeye bedel.

PMP sertifikası, dünya çapında işverenler tarafından hazırlanan iş ilanlarına genellikle bir tercih ya da ön koşul olarak eklenecek bir üne sahiptir. Ayrıca, bir PMP’ye sunulan maaş genellikle sertifikalı olmayan bir proje yöneticisine sunulan maaştan daha yüksektir.

Bununla birlikte, PMP sertifikasının neden aranan bir kimlik belgesi olduğunu açıklayalım.

Bunlara ek olarak, deneyimli bir proje yöneticisi iseniz üye olmayanların bu profesyonel sertifikayı almasının neden iyi bir fikir olduğunu tartışalım.

Projeler dünyanın her yerinde yürütülüyor; bunlar yeni bir şey yaratan geçici çabalar olarak tanımlanabilir. Bundan dolayı, neden bu kadar yaygın olduklarını ve proje yönetimi deneyiminin bu kadar değerli olduğunu kolayca anlayabilirsiniz.

Bilgi sistemini yenisine taşıması gereken bir kurumu ya da bir girişim oluşturmak isteyen bir grup insanı ya da bazı üretim süreçlerini otomatikleştirmeyi planlayan bir kimya şirketini düşünün: hepsi kuruluşlara örnektir stratejik hedeflerinin bir parçası olarak projelere ihtiyaç duyar.

İnovasyonu yapılandırılmış bir şekilde yönetmek için proje yöneticilerinden, iş piyasasında ve hatta daha da fazlası sertifikalı proje yöneticilerinden talep edilmektedir.

Bir PMP’nin çalışması çoğu proje yöneticisine benzer. Ancak, bir PMP’nin kesin bir standarda atıfta bulunduğu, kendi dilini konuştuğu ve gerçekliği yorumlayabildiği ve onunla hem deneyim hem de PMBOK tarafından verilen bir güvenle etkileşim kurabilmesi önemlidir.

Daha bariz imalat sanayilerinden, yazılım geliştirme ve mühendislik şirketlerinden, en az bariz araştırma enstitülerine, kar amacı gütmeyen kuruluşlara, dergilere kadar, bir proje yöneticisinin istihdam olanaklarının, olası geçici çalışmaların sayısı kadar geniş olduğu söylenebilir.

Bir proje yöneticisi bir kuruluşun içinde veya dışında bir serbest çalışan olarak çalışabilir, standart bir ekibi veya sanal bir ekibi yönetebilir, işin çoğunu ofiste veya çevrimiçi olarak yapabilir ve ayrıca yetkisi ve özerkliği önemli ölçüde değişebilir.

Bu büyük değişkenlik nedeniyle ve her zaman yenilikle uğraştığı için, dünyada bir başkasının tam olarak aynı işi yapan ya da geçmişte yapılan aynı işi tekrarlayacak bir proje yöneticisi yoktur.

Bununla birlikte, tipik olarak değişmeyen bir şey vardır: bir proje yöneticisi her zaman paydaşlar ve onların gereksinimleri ile ilgilenecek, bir ekibi yönetecek veya koordine edecek ve zaman, kapsam, maliyet ve kalite kısıtlamaları dahilinde projenin hedeflerine ulaşma misyonuna sahip olacaktır.

Bunu yapmak için, proje yöneticisinin ana faaliyetlerinden biri paydaşlarla iletişim kuracak ve projenin gerçek ve öngörülen performansları hakkında üst yönetime rapor verecektir.

Kısacası, her PMP’nin çalışması: kapsanan yüksek sorumluluk pozisyonları, yönetim kuruluna maruz kalma ve değerini kanıtlamak için birçok olasılık ile mükemmel bir kariyer fırsatını yakalamanın ve bir profesyonel proje yönetimi olan zorlu çabaların yoludur.

 

PMP olmaya hazır mısınız?

PMP olmanın ilk adımı, iş tecrübesi kazanmanın yanı sıra sınava çalışmaktır. Hangisinin sınavı en hızlı geçmenize ve PMP olarak kariyerinize atlamanıza yardımcı olacağını görmek için bu PMP eğitim kurslarımıza göz atın.

Covid-19’un hala hayatımızda kapladığı büyük yer nedeniyle virtual eğitimlerimizi katılmanızı şiddetle tavsiye ederiz.