Proje Yönetimi Uzmanı (PMP)  sertifikası, proje yönetimi söz konusu olduğunda sektörde uluslar arası olarak tanınan bir belgedir. PMP Sertifikası, proje yönetimi için gereken deneyim, eğitim, beceri ve yeterliliği gösterir. PMP, ABD’deki Proje Yönetim Enstitüsü (PMI) tarafından yönetilen sektördeki en itibarlı sertifikadır.

Proje Yönetimi Profesyonel Sertifikası, Proje Yönetimi Enstitüsü (PMI) tarafından belirli eğitim ve deneyim kriterlerini karşılayan profesyonellere hitap eden bir sertifikadır. Profesyonellerin sertifika başvurusunda bulunmadan önce yerine getirmeleri gereken bir takım gereksinimler vardır. Başvuru kabul edilip onaylandıktan sonra, kişi proje yönetiminde sertifika sahibi olmak için uzun ve kapsamlı bir sınavı geçmelidir.

PMI tarafından verilen PMP Sertifikası, farklı endüstrileri kapsayan bir proje yönetimi standardı oluşturmak için oluşturulmuştur. PMP sertifikası almak, bir proje yönetimi profesyonelinin yeteneklerini ve mesleğe olan bağlılıklarını, potansiyel veya mevcut işverenine kanıtlaması için oldukça doğru bir tercih olacaktır.

BlueMark Academy, uluslar arası düzlemde oldukça önemli bir popülariteye sahip olan, özellikle bilgi teknolojilerini kullanan kurumlar için öne çıkan Project Management Professional sınavına yapılan yenilikler ışığında hazırlanabilmeniz için nitelikli eğitmenleri ve kaliteli eğitim anlayışı ile sizleri bekliyor. BlueMark Academy’nin PMP Hazırlık Eğitimleri, proje yönetimi alanında yeterli bilgiye sahip olmanızı ve bütün dünyada geçerliliği olan PMP Sertifikası almak için gireceğiniz sınavda başarılı olmanızı sağlar. Daha fazla bilgi sahibi olmak ve PMP Sınavı Hazırlık Eğitimlerine kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!

PMP Sınavı Nedir, Neden Önemlidir?

Project Management Professional Sertifikasyonunun organizatörü olan PMI, 1969 yılında proje yöneticilerinin ilişkilendirmesi, bilgi paylaşması ve ortak sorunları tartışması için aracılık etmek amacıyla kuruldu. PMI şu anda proje yönetimi mesleği için önde gelen kar amacı gütmeyen üyelik derneğidir ve dünya çapında 2,9 milyon profesyonel için bir ortak nokta haline gelmiştir. PMI, sertifika konusunda dünya çapında 80’den fazla ülkede tercih edilmektedir.

PMP, dünya çapında 700.000’den fazla kişi tarafından tercih edilen oldukça popüler bir sertifikadır. PMI, PMP sertifikasyonunu proje yöneticisi rolünde performans gösterme, projeleri ve ekipleri yönetme konusundaki yeterliliğinizi doğrulayan  proje yönetimi sertifikasyonunun altın standardı  olarak tanımlar . PMP sınavına başvurmak için, 35 saatlik proje yönetimi eğitimine katıldığınızı gerekir. PMI, bildirdiğiniz deneyim ve eğitimin doğrulanabilmesini sağlamak için denetim için bir denetim süreci uygulamaktadır.

PMP Sınavında Neler Değişti?

2 Ocak 2021’den itibaren PMP sınavı 3 farklı alana dayalı olacaktır. Bu alanlar, PMI web sitesinde yer alan PMP Sınavı İçeriği Anahattı’nda (ECO) tanımlanmıştır. Project Management Professional sınav içeriğinde yapılan değişikliklerle birlikte sınavın yeni kapsamı şu şekildedir:

  • Yeni PMP sınavı, adayların üç alanda deneyim sahibi olmalarını ve soruları yanıtlamalarını gerektirecektir. Bu alanlar, ağırlıklarıyla birlikte İnsanlar (% 42) Süreç (% 50) İş Ortamı (% 8) olarak tanımlanmıştır.
  • PMI ayrıca, değerlendirmenin yaklaşık yarısının tahmine dayalı proje yönetimi yaklaşımlarını temsil edeceğini ve diğer yarısının çevik veya hibrit yaklaşımları temsil edeceğini açıkça belirtmektedir.

Yeni PMP sınavına ilişkin yorumlar, bu sınavın diğerlerine kıyasla çok daha zor bir içeriğe sahip olduğu yönündedir. Sınavın yeni kapsamına göre Agile olarak da bilinen Çevik yöntemi bir zorunluluk haline gelmiştir.

PMP Sınavına Hazırlık Süreci ve PMP Hazırlık Eğitimleri

PMP sertifikası almak isteyen birçok kişi, müfredatın temel konularını ele aldıklarından emin olmak için testten önce çalışmaya aylarca zaman harcamaktadır. Sınav beş bölüme ayrılmıştır: Proje başlatma, planlama, yürütme, izleme ve sonlandırma. Şu anda sınav, etik kurallar ve uyuşmazlık çözümü de dahil olmak üzere çok çeşitli konuları kapsayan 200 çoktan seçmeli soru içermektedir.

Gereksinimleri karşılayan kişiler, kariyerlerini proje yönetimine veya bu alanda liderliğe odaklamak istiyorlarsa bu sertifikayı kesinlikle tercih etmelidirler. PMI’nın çeşitli ülkelerde binlerce üyesi vardır ve Proje Yönetimi Profesyonel Sertifikası, dünya çapında tanınan bir marka haline gelmiştir. Çalıştığınız şirkette ilerlemeyi planlıyorsanız, bu noktada PMP sertifikası son derece değerli bir niteliğe sahip olacaktır. Bu sertifika, kariyer basamaklarını tırmanmak açısından sizi meslektaşlarınızın önüne geçirir.

BlueMark Academy’nin tecrübeli eğitimci kadrosu ile birlikte PMP Sınavına Hazırlık süreçleri çok daha keyifli ve verimli hale gelmektedir. Daha fazla bilgi sahibi olmak ya da eğitimlerle ilgili bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçin!