Project Management Professional (PMP), Project Management Institute (PMI) tarafından dünya çapında proje yöneticileri için en çok tanınan sertifikadır. PMI, farklı eğitim seviyelerine ve deneyimlere sahip uygulayıcılara uygun bir sertifika programı sunar.

Günümüzde şirketler, projeleri amaçlarına ulaşmak adına bir araç olarak kullanmaktadır. Dolayısıyla projeleri başarıyla teslim etmek, şirketin başarısını büyük ölçüde etkiler. PMP, çeşitli endüstrilerde uygulanabilecek köklü bir proje yönetimi metodolojisi sunar. Proje yönetim ofisinin projeleri sistematik ve daha organize bir şekilde yürütmesi için bir temel sağlar. Ayrıca PMP, geliriniz adına önemli bir avantaj imkânı sağlar. Yakın tarihli bir ankete göre PMP sertifika sahipleri, sertifikası olmayanlara kıyasla Amerika Birleşik Devletleri’nde %25 ve Güney Afrika gibi ülkelerde %40’ın üzerinde daha fazla kazanıyor (PMI, 2018).

BlueMark Academy, hem ülkemiz hem de dünya genelinde son derece önemli bir itibarı olan, özellikle yazılım projelerinin yönetilmesi için büyük bir önem arz eden Project Management Professional sertifika sınavına hazırlanmanız adına nitelikli kadrosu ve kaliteli eğitim anlayışıyla sizleri beklemektedir. Tecrübeli ve uzman kadromuzla akademik alanda ve iş ortamında fark yaratan eğitimciler ile birlikte PMP sınavına hazırlanarak önemli bir yetkinliğe erişebilirsiniz. Daha fazla bilgi sahibi olmak ve PMP Sertifikası Eğitimlerine kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!

PMP’nin tarihçesi nedir?

Proje Yönetimi Enstitüsü (PMI), dünya çapında proje yönetimi alanında çalışan herkesin üye olmak istediği, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Dünya çapında 2,9 milyondan fazla profesyonel için eğitim, sertifika ve rehberlik sunar. Dünya çapında 208 lokasyonda 300 bölüm ve 10.000 gönüllü ile yaklaşık 570.000 üyeye sahiptir (PMI, 2019).

1981’de Matthew H. Parry, ekibine proje yönetimi, etik ve akreditasyon için standartlar geliştirmek için bir görev başlattı. İki yıllık sıkı çalışmanın ardından, Ağustos 1983’te bir sertifikasyon programının oluşturulmasını isteyen bir Etik, Standartlar ve Akreditasyon (ESA) raporu yayınladılar. 1984’te PMI, Philadelphia’da kırk üç kişinin geçtiği ve PMP sahiplerinin ilk partisi olduğu ilk sertifika sınavını gerçekleştirdi.

PMP İçin Sahip Olmanız Gereken Nitelikler Nelerdir?

PMP sertifikasını alabilmek için eğitim geçmişine ve mesleki deneyime sahip olmanız gerekir. Uygun olmak için şunlardan birine sahip olmanız gerekir:

  • Lisans altında bir derece (lise diploması, önlisans derecesi veya küresel eşdeğeri)
  • 500 saat proje yönetme
  • 35 saat proje yönetimi eğitimi

VEYA

  • Dört yıllık bir lisans derecesi
  • 500 saat proje yönetme
  • 35 saat proje yönetimi eğitimi

Proje yönetiminde bir deneyim, açıklanan kavramları ve metodolojileri daha iyi özümsemek için kesinlikle bir artı olacaktır, ancak projeyi yöneten ana lider proje yöneticisi rolüne sahip olmak elzem değildir. PMI proje yönetimi metodolojisinin beş aşamasına (başlatma, planlama, yürütme, izleme ve kontrol etme ve kapatma) tanık olmak, sertifikayı edinmek için harika bir temel olacaktır.

PMP’ye Nasıl Hazırlanılır?

PMP sınavına hazırlanmanın ilk adımı, başvuruyu göndererek ve denetim sürecini geçerek ön koşul olan tüm eğitim geçmişinin ve deneyiminin yerinde olduğundan emin olmaktır. Denetim süreci, uygulamada belirtilen veriler (esas olarak deneyim) için bir kontrol noktası görevi görür.

Rastgele uygulamalar seçer ve onlardan sağlanan bilgilerin kanıtını sağlamalarını ister. Daha sonra sınav için eğitim kursu alınmalıdır. PMP sınavı 4 saatlik, 200 soruluk, çoktan seçmeli bir testtir. Sınavın nasıl görüneceğine dair genel bir bakış sunan birçok çevrimiçi kaynak vardır.

PMP Sertifikanızı Nasıl Korursunuz?

PMP sertifikası olarak da bilinen Proje Yönetimi Profesyonel Sertifikası, Proje Yönetimi Enstitüsü (PMI) tarafından belirli eğitim ve deneyim kriterlerini karşılayan profesyonellere verilen bir atamadır. Profesyonellerin sertifika başvurusunda bulunmadan önce yerine getirmeleri gereken bir takım gereksinimler vardır. Bir başvuru kabul edilip onaylandıktan sonra, kişi proje yönetiminde sertifikalı bir ortak olmak için uzun ve kapsamlı bir sınavı geçmelidir.

Sınavı geçen ve sertifikalarını alan profesyonellerin, yetkinliklerini sürdürmek için sürekli eğitim gereksinimlerine uymaları gerekir. Sertifika sahipleri, kalifikasyonlarını sürdürmek için her üç yıllık dönemde 60 mesleki gelişim birimini (PDU) tamamlamalıdır. PDU’lar, topluluk önünde konuşma, tam zamanlı proje yönetimi sorumlulukları ve yayın için makaleler yazma dahil olmak üzere çeşitli faaliyetler yoluyla elde edilebilir. BlueMark Academy’nin eğitimleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ya da Project Management Professional eğitimlerine kayıt olmak için hemen iletişime geçin!