ISTQB Sertifikasyonu, çevrimiçi olarak yürütülen uluslararası kabul görmüş bir  yazılım sertifikasıdır. 2002 yılında kurulmuş olup, Belçika’da yasal olarak kayıtlıdır. İnanılmaz profesyonel becerilere sahip yetenekli test uzmanlarına, yazılımı kırdıktan sonra ileri düzeyde yazılım testi bilgisi edinme şansı veren özenle formüle edilmiş bir sınavdır.

İster deneyimli bir yazılım testçisi olun, ister bu alanda kariyer yapmayı planlıyor olun, ISTQB sertifikası kariyer beklentilerinizi artırabilir ve size rekabet avantajı sağlayabilir. Sertifikalar, yıllardır bilgi teknolojisi işleri için profesyoneller için önemli bir referans olduğundan, sertifikalı bir test uzmanı olmanın işe alınma şansınızı kesinlikle artıracağı kesindir.

ISTQB sertifikası, sertifikalı test uzmanlarının sayısı hızla arttığı için dünyanın en hızlı büyüyen sertifikalarından biridir. Kariyerinizde önemli bir adım atmak için BlueMark Academy’nin alanında uzman eğitimcilerle birlikte sunduğu eğitimlerden istifade edebilirsiniz. Daha fazla bilgi sahibi olmak ve ISTQB Eğitimlerine kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!

ISTQB Sertifikalı Test Uzmanı Programı Nedir?

Hem temel düzeyde hem de ileri düzeyde, ISTQB Sertifikalı Test Kullanıcısını destekleyen programlar; araştırma, standart eğitim ve bunların eyleme geçirilmesi açısından aradaki boşluğu doldurmaktadır. Avrupa’da endüstriyel deneyim talebi bu sertifikasyon programının geliştirilmesini zorladı.

ISTQB programı, yazılım test uzmanları için uluslararası sertifikalandırma sağlar. Şu anda dört farklı sertifika düzeyi bulunmaktadır: Her dört düzey için de uluslararası çalışma grupları, uluslararası düzeyde tek tip müfredat ve sınavlar geliştirilir ve sürdürülür.

ISTQB Foundation Sertifikasyonu

Foundation (temel) belgelendirme, daha çok alanda yeni olan kişiler ve ISTQB belgelendirme basamaklarını tırmanmaya başlamak isteyen deneyimli uygulayıcılar için tasarlanmış giriş seviyesi belgelendirmedir. Temel sertifikasyonun hedefleri, yazılım testindeki temel en iyi uygulamaların ve anahtar kavramların kapsamlı bir şekilde anlaşılmasını sağlamak ve profesyonel gelişim için bir temel oluşturmaktır. Müfredat, altı ana konuyu kapsar:

  • Testin temelleri
  • Yazılım yaşam döngüsünde test etme
  • Statik teknikler (incelemeler gibi )
  • Davranışsal ve yapısal test tasarımı
  • Test yönetimi ve test araçları

ISTQB Advanced Sertifikasyonu

Advanced sertifikasyonu, test uzmanı olarak en az beş yıllık deneyime sahip olanlar için tasarlanmış orta düzey sertifikadır. Gelişmiş sertifikasyonun hedefleri, kararlı test uzmanları arasında yazılım testinde gelişmiş en iyi uygulamaların ve temel kavramların anlaşılmasını sağlamak ve sürekli profesyonel büyümeyi desteklemektir. Müfredat üç ana alana bölünmüştür:

  • İş odaklı test uzmanları için gelişmiş davranışsal test standartları
  • Teknik odaklı testçiler ve programcılar için test otomasyonu, gelişmiş yapısal test standartları
  • Yöneticiler için gelişmiş test yönetimi kavramları

ISTQB Expert Sertifikasyonu

Uzman Sertifikası, yazılım testi alanında sekiz veya daha fazla yıllık deneyime sahip liderler içindir. Uzman sertifikasyonunun hedefleri, deneyimli test uzmanları tarafından kanıtlanmış en son tekniklerin tutarlı bir şekilde anlaşılmasını ve yürütülmesini sağlamak ve yazılım testi mesleğine liderlik etmektir. Uzmanlar uzmanlaşma eğiliminde olduğundan, test süreci iyileştirme, test otomasyonu, test yönetimi ve sektöre özel test teknikleri gibi konuları ele alan çeşitli uzman müfredatlarda sunulmaktadır.

ISTQB Agile Tester Sertifikasyonu

Çevik metodoloji kullanan bir departmanda çalışan yazılım kalite güvencesi testçilerinin, test teorisi ve alandaki yenilikler hakkında daha fazla bilgiye sahip olması gerekir, bu nedenle ISTQB, çevik kalite güvencesine özel bir temel sertifika daha ekledi.

Bu eğitim, yazılım kalitesini test eden uzmanların yaklaşımlarını sürekli yineleme ihtiyacına uygun bir biçimde hazırlamalarına yardımcı olur ve çevik süreçler kullanılarak geliştirilen bir üründe risklerin nerede olabileceğini daha iyi değerlendirmelerine fırsat tanır. Bu sertifikanın tamamlanması, yazılım kalitesi analistlerinin çevik kullanılan bir ortamda hata testi planlama ve tasarlama konusunda iş arkadaşlarını daha iyi desteklemesine olanak sağlayacaktır.

ISTQB Sertifikası ve Eğitimler

ISTQB programı, onu gerçekten uluslararası hale getirmek ve endüstrinin uluslararası kabul görmüş bir sertifikaya yönelik talebini karşılamak için ABD’de tanıtılmıştır ve şu anda diğer birçok ülkede bir endüstri standardıdır. Programın başarısı kuşkusuz şeffaf yapısına, gönüllü ve kar amacı gütmeyen karakterine ve ulusal çıkarların ulusal kurullar aracılığıyla temsil edilmesine bağlanabilir.

BlueMark Academy tarafından sunulan ISTQB Eğitimleri, alanında uzman eğitimciler ve kaliteli bir eğitim anlayışı ile birlikte kullanıcılarla buluşmaktadır. CV’nize önemli bir yetkinlik eklemek için hemen harekete geçin. BlueMark Academy’nin eğitimleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ya da ISTQB Eğitimlerine kayıt olmak için hemen iletişime geçin!