IoT, artık dokunduğu her şeyi etkileyen temel bir teknolojidir. Birkaç cihazı sensörlere bağlayan basit bir altyapı olarak başlayan şey, şimdi trilyon dolarlık devasa bir endüstri haline geldi.

IoT veya Nesnelerin İnterneti, BT endüstrisi sahnesinde Büyük Veri ve Veri Bilimi ile birlikte yeni yollar açıyor. Bununla birlikte, yenilikler hala kartlarda ve dünya çapında sayısız uzman ve araştırmacının gerçek yaşam sorunları üzerinde çalıştığı ve teknik çözümler bulduğu yerlerde gerçekleşiyor.

BlueMark Academy, alanında uzman eğitimcileri ile Nesnelerin İnterneti (IOT) Eğitimlerini nitelikli bir katılımcılara sunar. Nesnelerin interneti teknolojisinin genel hatları ile birlikte algılanması ve farklı teknolojilere entegrasyonu ile ilgili BlueMark Academy Eğitimleri, günümüzün ve geleceğin iddialı sektörlerinden birisi olan IOT ile ilgili bilgi dağarcığınızı artıracak, size bu alanda rekabet etme fırsatı sunacaktır. Daha fazla bilgi sahibi olmak ve Nesnelerin İnterneti (IOT) Eğitimlerine kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!

IoT İşletmeleri Nasıl Etkiler?

IoT iş fikirleri, Nesnelerin İnterneti gelişiminin işletmeyi nasıl etkilediğinin yalnızca bir yönüdür. Temel olarak IoT, çeşitli cihazların, bireysel cihazların, araçların ve diğer elektronik öğelerin birbirine bağlı bir sistemidir. Aynı zamanda sensörlerini, aktüatörlerini ve bağlantılarını kullanan bir yazılım tarafından desteklenmektedir. Temel IoT fikri, veri (ve Büyük Veri) paylaşımını ve analizini hızlı ve doğru hale getirmektir.

IoT’nin rutin görevleri yürütmek için ödenek alması için artık bir insana ihtiyacı yok. Bu nedenle, bazı iş faaliyet alanları, süreçlerine IoT entegrasyonu nedeniyle çok değişebilir.

Sağlıkta Nesnelerin İnterneti

ABD gibi gelişmiş ülkeler, otomasyonun önemini ve IoT teknolojisinin sunduğu insan faktörüyle ilişkili hatalardan kaçınma yeteneğini uzun süredir takdir ediyor. Sağlık hizmeti IoT pazarıyla ilgili projelere yapılan yatırımın 2025 yılına kadar 534,3 milyar dolara çıkması bekleniyor. İkinci IoT sağlık hizmetleri lideri AB’dir. 2019’un sonuna kadar 2,79 milyon kadar cihaz AB sağlık sistemine entegre edilecek. Burada, IoT iş fikirlerinizi geliştirmenize yardımcı olmak için nişin ana trendlerini topladık:

  • Hasta izleme
  • Sağlık kuruluşlarında şeffaflık
  • Uzaktan işlemler

Üretimde IoT Kullanımı

İşletme sahibi, IoT’nin yardımıyla birçok iş sürecini otomatikleştirmek, ürün kalitesini kolayca izlemek ve tüm kaynakları çalışma kabininden uzakta yönetmek için operasyonel teknoloji (OT) ve BT’yi birbirine bağlayabilir. Üretim alanındaki son IoT fikirleri, neredeyse mevcut tüm endüstrilere uygulanabilir. Aşağıda en önemli eğilimleri görebilirsiniz:

  • Üretimde Akıllı Sensörler: IoT, üretimi uygun maliyetli ve zaman açısından verimli hale getirir. Üretim ve nakliye sürecini izlemek için birbirine bağlı çeşitli cihazlar, şirketlerin ürün kalitesi sorunlarının ve üretim gecikmelerinin nedenlerini bulmasına yardımcı olur.
  • Daha İyi Kalite İçin 3d Baskı: Hacimsel baskı teknolojisi, küçük üreticiler tarafından bile kullanılmaktadır. Bir parça prototipi (ve tek bir ürünün çeşitli varyantları) oluşturmak, gelecekteki endüstriyel tasarımın kritik güvenlik açıklarını düzeltmenize ve ürün kusurlarından kaynaklanan kayıpları azaltmanıza olanak tanır.
  • Esnek Üretim Zincirleri: Üretimde dijitalleşme çok farklı bir görünüm alabilir. Bir kuruluşta dijital ikizleri kullanabilirler, başka bir şirkette mobil uygulamalarla deneyler yaparlar ve birileri yapay zeka yaklaşımları geliştirir. Ama amaç her zaman aynıdır. Küresel pazarla uğraşmak, üreticiden esneklik, yüksek hizmet hızı, açıklık ve yüksek kalite gerektirir. IoT bu noktada ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.

Tarımda IoT

Tarım ticareti, IoT çözümlerinin çok popüler olduğu başka bir alandır. Gezegenin nüfusu artmaya devam ediyor, bu da tarımın bizi beslemek için daha fazla gıda ürünü üretmesi gerektiği anlamına geliyor. Dünyanın doğal kaynakları sınırlı olduğundan, üretim ancak toprak, su ve diğer doğal bileşenlerin dikkatli kullanımıyla artırılabilir. Sensörlerin tarımda kullanımı için birçok seçenek bulunmaktadır. Örneğin tarlayı, mahsulün hazır olduğunu algılayacak ve çiftçilere bildirecek sensörlerle çevreleyebilirsiniz.

Perakende, Akıllı Raflar ve Robotlar ile IoT İlişkisi

Nesnelerin İnterneti, fiziksel cihazları birbirine bağlayan bir ağdır. Perakende alanında teknoloji, müşteri deneyimini geliştirerek ve mal sahibinin maliyetlerini azaltarak birçok fayda sağlayabilir. Akıllı raflar, malları otomatik olarak takip edebildikleri ve stoğa ikmal talepleri gönderebildikleri için mağaza çalışanlarının zamandan tasarruf etmesini sağlar.

Ayrıca akıllı raflar fiyat etiketi ile içerikleri arasında bir tutarsızlık olduğunu gösterebilir ve hırsızlıkları düzeltebilir. Perakendede robotlar, insanların doğru ürünü bulmasına, tüm özelliklerini öğrenmesine veya doğru ürünün stokta olup olmadığını kontrol etmesine yardımcı olabilir. Ayrıca robotlar birçok dili konuşabilir.