IOT ya da nesnelerin interneti, internet üzerinden birbirleriyle iletişim kurabilen ve veri alışverişi yapabilen küresel bir makine ve cihaz ağı oluşturan yeni bir teknolojidir.

Nesnelerin İnterneti, bağlantılı nesneler hakkında bilgi oluşturabilir, analiz edebilir ve kararlar alabilir; başka bir deyişle, nesnelerin internetinin internetten daha akıllı olduğu söylenebilir. Güvenlik kameraları, sensörler, araçlar, binalar ve yazılımlar birbirleri arasında veri alışverişi yapabilen şeylere örnektir. Nesnelerin İnterneti (IoT), dünyanın her yerinde internete ve birbirine bağlı cihazların ağıdır. Bu nedenle, genellikle IoT’yi uzak bir şey olarak düşünsek de, neredeyse kaçınılmaz olarak her gün onunla temasa geçiyorsunuz.

BlueMark Academy’nin alanında uzman eğitimcileri, sunumlarla sınırlı kalmayan nitelikli eğitim anlayışını geniş olanaklarla birlikte katılımcılara sunmaktadır. Geleceğin önemli teknolojileri arasında yer alan Internet of Things (Nesnelerin İnterneti) hakkında önemli bir nitelik kazanmak ve iş hayatında bu yetkinliği kullanmak istiyorsanız BlueMark Academy tarafından sunulan eğitimlere katılım sağlayabilirsiniz. Daha fazla bilgi sahibi olmak ve Internet of Things (Nesnelerin İnterneti) Eğitimlerine kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!

Internet of Things (Nesnelerin İnterneti) Nedir?

Nesnelerin interneti; bağlantı, toplama ve veri alışverişini geliştirmek için aktüatörler, elektronikler, sensörler, yazılım ve bağlanabilirlik ile birlikte kullanılan fiziksel cihazlar, otomobiller, ev aletleri ve tüm bu öğelerden oluşan bir ağı ifade eder. IoT, insanların bu cihazları birbirine bağlaması ve büyük veri teknolojisiyle kontrol etmesi için fırsatlar yaratan ve karşılığında performansta verimliliği, ekonomik faydaları artıracak ve insan müdahalesi ihtiyacını en aza indirecek bir platform sağlar. IoT birçok uzmana göre 21. yüzyılın en önemli gelişmesidir.

IoT, internet bağlantısının kişisel bilgisayarların ve mobil cihazların ötesine genişletilmesini sağlamaktadır. Bu teknoloji internet bağlantısı olmayan çok çeşitli cihazlara ulaşabilir. Cihazlar bir kez teknoloji ile entegre edildikten sonra hayata geçiriliyor ve internet üzerinden birbirleriyle haberleşebiliyorlar. Bu, söz konusu cihazların uzaktan izlenebilecekleri ve kontrol edilebilecekleri bir ortam yaratıyor. Örneğin otonom sürücüsüz araçların kullanımı, IoT uygulaması nedeniyle daha uygulanabilir hale geldi.

IoT Dünyayı Nasıl Değiştirecek?

Dijital teknolojinin hakim olduğu bir dünyada, IoT hayatımızda önemli bir rol oynamaktadır. IoT her görevde akıllı performanslar vermek için birçok sistemi birbirine bağlayan bir ekosistem yarattı. IoT’nin yaygınlaşması, tümü internete bağlı olan cep telefonları, ev ve diğer gömülü uygulamalarda yeni bir evrim gerçekleştirdi. Nesnelerin interneti ile bilim insanları kusursuz bir şekilde insan iletişimini daha önce hiç beklemediğimiz şekillerde cihazlara entegre etti.

Bu cihazlar, veri analitiğine dayalı komutlar kullanarak anlamlı bilgiler elde edebilir, verileri bulutta paylaşabilir ve gerekli çıktıyı vermek için güvenli bir şekilde analiz edebilir. Birçok işletme, IoT sayesinde birçok yönden hızla dönüşüm gerçekleştirmektedir.

IoT Platformları

IoT cihazları sürekli bilgi çekiyor. Akıllı saat kalp atış hızınızı ve adımlarınızı yakalar, akıllı termostatınız evinizin sıcaklığını izler. Bu bilgilere sahip olduklarında, cihazlar bilgiyi genellikle IoT platformu olarak adlandırılan merkezi bir konuma gönderir. Bu platformların, genellikle bulut tarafından barındırılan bilgi toplama yeteneği, IoT çözümlerinin tüm yararlı işlevlerinin anahtarıdır.

Veriler bulut platformunda düzenlenir ve değiştirilir, cihazınızın aldığı bilgilere tepkisine rehberlik eder. Örneğin termostatınız evinizin 30 derece olduğunu öğrendiğinde bu bilgiyi bu platforma gönderir. Platform, evinizi o kadar sıcak sevmediğinizi bilmek için programlanmıştır. Böylece termostata klimayı açmanın uygun yanıt olduğunu söyler.

Nesnelerin İnterneti Teknolojisinin Önemi

IoT, hayatımızdaki hemen hemen tüm faaliyetleri iyileştirebilecek önemli bir sınır olarak kabul edilmektedir. Daha önce internete bağlanmamış cihazların çoğu ağa bağlanabilmekte ve akıllı cihazlarla aynı şekilde yanıt verebilmektedir.  Büyük bir ihtimalle gelecekte dünya tamamen IoT odaklı olacak. İşte bu teknolojinin sağladığı faydalar:

  • IoT, verimli kaynak kullanımını teşvik eder.
  • Birçok yaşam alanında insan çabalarını en aza indirir.
  • IoT’yi etkinleştirmek, üretim maliyetini azaltacak ve getirileri en üst düzeye çıkaracaktır.
  • Analitik kararlarını daha hızlı ve doğru bir şekilde verir
  • Ürünlerin gerçek zamanlı pazarlamasını artırır
  • Daha iyi bir müşteri deneyimi sağlamak için elverişlidir
  • Yüksek kaliteli verileri ve verilerin güvenli işlenmesini garanti eder

BlueMark Academy’nin eğitimleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ya da Internet of Things (Nesnelerin İnterneti) Eğitimlerine kayıt olmak için hemen iletişime geçin!