Eğiticiyi eğitmek, insanları daha fazla eğiten bireylerin mevcut bilgilerini yükseltme ve becerilerini geliştirme anlamına gelir. Unutmayın, öğrenmenin sonu yok.

Hiç kimse mükemmel değildir ve her zaman iyileştirme alanı vardır. İnsanları eğitmek basit bir iş değildir ve gerçekten en küçük soruları bile ele almaya ve sorunlarına uygun çözümler sunmaya kesinlikle hazır olmanız gerekir. Eğitmenlerin kendi türlerindeki değişiklikleri veya son gelişmeleri yakından takip etmeleri lazımdır.

Eğitmenlerin sürekli değişen teknolojiye ayak uydurmaları gerekir ve eğitim tarzlarında veya kurs modüllerinde, bir bireyin uzman rehberliğinde gerekli değişiklikleri yapmaları çok önemlidir.

BlueMark Academy, hem akademide hem de sektörde deneyimli, alanında uzman eğitimcilerle birlikte birçok farklı eğitim sunar. Eğitimcinin Eğitimi, eğitim alanında kendini geliştirmek isteyenler için oldukça avantajlı bir programdır. Eğitim odaklı firmalar için eğitimci sıfatındaki çalışanlarını bu noktada geliştirmek ve yetiştirmek de önemli bir artı olacaktır. BlueMark Academy’nin eğitimleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ya da eğitimlere katılmak için hemen bizimle iletişime geçin!

Eğitmenlerin eğitim ihtiyacı nedir?

Eğitmenlerin eğitimi, ilgili eğitimlerini daha verimli ve etkin bir şekilde vermelerine yardımcı olacağı için önemlidir. Aslında onlara becerileri ve temel yetkinlikleri üzerinde çalışma ve daha heyecan verici, yenilikçi ve benzersiz bir şey ortaya çıkarma ve sonunda son kullanıcılara fayda sağlama fırsatı verir.

Emin olun, her eğitim aynı etkiyi yaratamaz. Son sırada oturanların ya esnediği ya da cep telefonuyla uğraştığı eğitimler var. Sizce bu tür eğitimler herhangi bir amaca ulaşıyor mu? Kesinlikle hayır. Bunlar sadece zaman ve enerji kaybından başka bir şey değildir. Eğitim programlarının amacını anlamak eğitimciler için çok önemlidir.

Eğitimde Heyecan ve Dikkat

Eğitmenler, her şeyden önce, süresi ne olursa olsun her birinin büyük bir dikkatle dinlediği heyecan verici bir oturumu nasıl sunacakları konusunda eğitilmelidir. Aynı konuda eğitim veren her eğitmen aşağı yukarı aynı içeriğe sahiptir, ancak aslında farkı yaratan aynı şeyi sunulma tarzıdır. Eğitmenlerin, izleyiciler üzerinde kalıcı bir izlenim yaratabilmeleri için kendilerine güvenmeleri adına eğitilmesi gerekir.

Çok az eğitmen, genel davranışlarına ve kendilerini nasıl yürüttüklerine önem verir. Bir eğitmenin rolü sadece slaytları okumak değil, aslında izleyicileri öğrendiklerini günlük yaşamlarına dahil etmeleri için motive etmektir.

Sabır ve Diğer Etkenler

Eğitmenlerin sabırlı olması ve kişiliklerinin kendileri adına konuşması gerekir. Eğitmenlere eğitimler sırasında ne giymeleri ve nelerden kaçınmaları gerektiği konusunda eğitim verilmesi önemlidir. Giyinmek, istenen etkiyi yaratmada önemli bir rol oynar. Eğitmenler, hiçbir koşulda seanslara geç kalmamalıdır. En deneyimli eğitmenlerin bile eğitim modüllerinin değerlendirilmesi gerekir, böylece izleyicilere en iyisinden başka bir şey gitmez.

İçeriğin alakalı olduğundan ve izleyiciye gerçekten fayda sağlayacağından emin olun. Eğitmenlerden, yalnızca performanslarını değerlendirmekle kalmayıp aynı zamanda istenen etki için değişiklikler (gerekirse) önerebilecek deneyimli profesyonellerden oluşan bir panelin önünde sunumlarını yapmalarını isteyin. Eğitmenlere, ne çok yumuşak ne de çok yüksek olacak şekilde doğru perde ve tonda bilgi verilmelidir.

Eğitmenlerin Eğitiminde Gereklilik

Eğitmenlerin olumlu bir tutum geliştirmeleri için eğitilmesi gerekir. Bir kişi mükemmel bir eğitimci olabilir ama her küçük şeyde hata bulursa, eğitim alanında kalıcı bir isim kazanamaz. Katılımcılarla nasıl başa çıkılacağını bilmek gerekir. İnsanların dikkatlerini yarıda kaybetmemeleri ve seansın sonuna kadar bağlı kalmalarını sağlamak eğitmenin sorumluluğundadır.

Emin olun, bir eğitim programının başarısı ve başarısızlığı büyük ölçüde konuşmacıya bağlıdır. Bazı eğitmenlerin etkili bir power-point sunumunun nasıl yapılacağı konusunda da yönlendirilmesi gerekir. Sunum uzun hikayeler içermemeli, sadece onu net kılan önemli noktalar olmalıdır. İçeriği vaka çalışmaları ve örneklerle desteklemek, onu daha da ilginç kılacaktır.

BlueMark Academy’nin TTT Eğitimi

BlueMark Academy, uzun yıllar farklı meslek alanlarındaki farklı seviyedeki insanlara eğitim vermiş eğitimcilerle birlikte TTT Eğitimlerini başarılı bir biçimde katılımcılarına sunar. Eğitimcilerin dikkat etmesi gereken ayrıntıları, farklı öğrenme stillerini ve kuramlarını görebileceğiniz bu eğitim temel eğitmen yetkinliklerini kazandırmakla birlikte sonuç olarak eğitim alanında önemli bir yol kat etmenizi sağlayacaktır.

Oyun ya da yaparak öğrenme gibi tekniklerin de incelendiği bu program geniş eğitim olanaklarıyla birlikte, yalnızca sunumlardan ibaret olmayan kaliteli şartlarda katılımcılara sunulur. Daha fazla bilgi sahibi olmak ya da Eğitimcinin Eğitimi (TTT) eğitimlerine katılmak için hemen bizimle iletişime geçin!