Bugün milyonlarca analist, araştırmacı ve Facebook, Google, Bing, Accenture, Wipro gibi önemli markalar karmaşık sorunları çözmek için R kullanıyor. R’nin uygulamaları sadece bir sektörle sınırlı değildir, R’nin bankacılık, e-ticaret, finans ve daha birçok sektörde kullanımını görebiliriz.

R dili, R çekirdek geliştirme ekibi tarafından sağlanan açık kaynaklı bir programlama dili ve yazılım paketidir. Ayrıca, R dili istatistiksel işlemleri gerçekleştirmek için kullanılır ve komut satırına dayalı bir programdır. R dünyadaki en popüler analitik aracı olarak kabul edilir. Ayrıca kullanıcılarının 2 milyonun üzerinde olduğu varsayılıyor. Topluluktan yararlanılabilecek noktalar göz önüne getirildiğinde, bu durum bir yazılım dili için önemli bir avantaj.

BlueMark Academy, alanında uzman eğitimcileri ve geniş olanaklara sahip eğitim anlayışı ile R Programlama Eğitimlerini kapsamlı bir biçimde sunar. Basit sunumlardan uzak BlueMark Academy Eğitimleri sektörde deneyimli isimler tarafından verildiği için gerçek zamanlı olgular ışığında gerçekleştirilir. Daha fazla bilgi sahibi olmak ve R Programlama Eğitimlerine kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!

Finans Sektöründe R Kullanımı

Veri Bilimi en çok finans sektöründe kullanılır. R, bu rol için en popüler araçtır. Bunun nedeni, R’nin gerekli tüm finansal görevleri yerine getirebilen gelişmiş bir istatistiksel paket sağlamasıdır. R’nin yardımıyla, finansal kurumlar aşağı yönlü risk ölçümü yapabilir, risk performansını ayarlayabilir ve mum grafikleri, yoğunluk grafikleri, düşüş grafikleri vb. gibi görselleştirmeleri kullanabilir.

Finans endüstrileri ayrıca, borsalarının hareketini modellemek ve hisse fiyatlarını tahmin etmek için R’nin zaman serisi istatistiksel süreçlerinden yararlanıyor. R ayrıca quantmod, pdfetch, TFX, pwt, vb. paketleri aracılığıyla finansal veri madenciliği için kolaylıklar sağlar. R, çevrimiçi varlıklardan veri çıkarmanızı kolaylaştırır. RShiny’nin yardımıyla, finansal ürünlerinizi canlı ve ilgi çekici görselleştirmelerle de gösterebilirsiniz.

R Programlama Dili ve Banka Sektöründe Yarattığı Avantajlar

Tıpkı finans kurumları gibi, bankacılık endüstrileri de R f veya kredi riski modellemesini ve diğer risk analitiği biçimlerini kullanır. Bankalar, kredi temerrüdü durumunda mülkü devralmalarını sağlayan Mortgage Saç Kesimi Modelini yoğun olarak kullanmaktadır. Mortgage Saç Kesimi Modellemesi, satış fiyatı dağılımını, satış fiyatının oynaklığını ve beklenen açığın hesaplanmasını içerir. Bu amaçlar için R, genellikle SAS gibi tescilli araçların yanında kullanılır.

Bank of America, finansal raporlama için R’yi kullanır. BOA’daki veri bilimcileri, R’nin yardımıyla finansal kayıpları analiz edebiliyor ve R’nin görselleştirme araçlarını kullanabiliyor. R müşteri kalitesi, müşteri segmentasyonu ve elde tutma analizini kolaylaştırmak için Hadoop ile birlikte kullanılır. BlueMark Academy R Eğitimleri dışında Hadoop için de önemli yetkinlikler kazanabileceğiniz eğitimler sunar.

Sağlık Sektöründe R Kullanmanın Sağlayacağı Avantajlar

Genetik, Biyoinformatik, İlaç Keşfi, Epidemiyoloji, sağlık sektöründe R’nin yoğun olarak kullanıldığı alanlardan bazılarıdır. R’nin yardımıyla, bu şirketler verileri sıkıştırabilir ve bilgileri işleyebilir, daha fazla analiz ve veri işleme için önemli bir zemin sağlar.

İlaç keşfi gibi daha gelişmiş işlemler için R, en yaygın olarak klinik öncesi denemeler yapmak ve ilaç güvenliği verilerini analiz etmek için kullanılır. Ayrıca, kullanıcılarına keşifsel veri analizi ve canlı görselleştirme araçları gerçekleştirmek için bir paket sağlar.

R ayrıca , genomik verileri analiz etmek için çeşitli işlevler sağlayan Bioconductor paketi için de popülerdir . R aynı zamanda veri bilimcilerinin hastalıkların yayılmasını analiz edip tahmin ettiği epidemiyoloji alanında istatistiksel modelleme için de kullanılır.

R ve E-Ticaret Yetkinlikleri

E-ticaret endüstrisi, Veri Bilimini kullanan en önemli sektörlerden biridir. R, e-ticarette kullanılan standart araçlardan biridir. Bu internet tabanlı şirketler, elektronik tablolar ve veritabanları (SQL ve NoSQL) gibi çeşitli veri kaynaklarından olduğu kadar yapılandırılmış ve yapılandırılmamış çeşitli veri biçimleriyle uğraşmak zorunda olduklarından, R bu endüstriler için etkili bir seçim olduğunu kanıtlıyor.

E-ticaret şirketleri, müşterilerine çapraz satış ürünlerini analiz etmek için R’yi kullanır. Çapraz satışta, müşteriye ilk satın almalarını tamamlayan ek ürünler öneriliyor. Bu tür öneri ve tavsiyeler en iyi şekilde R’nin yardımıyla analiz edilir. Müşteriler tarafından yapılan satın almaları analiz etmek ve ürün satışlarını tahmin etmek için doğrusal modelleme gibi çeşitli istatistiksel prosedürler gereklidir. Ayrıca şirketler, ürünlerinin sayfalarında A/B testi analizi yapmak için R’yi kullanır.

BlueMark Academy’nin R Programlama Eğitimleri

BlueMark Academy; yazılım, iş mimarisi ve IT teknolojileri gibi farklı alanlarda verdiği kursları yüzeysellikten uzak bir biçimde kullanıcıların hizmetine sunar. BlueMark Academy bünyesinde bulunan eğitmenler sektörde deneyimli oldukları için vaka çalışması gereken durumlarda önemli bir avantaj elde edilir. BlueMark Academy Eğitimleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ya da R Eğitimlerine kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!