DevOps, hızlı, yüksek kaliteli hizmet sunumu yoluyla daha yüksek iş değeri ve yanıt verme yeteneği sağlamayı amaçlayan kültür, otomasyon ve platform tasarımına yönelik bir yaklaşımdır. Bunların tümü, hızlı tempolu, yinelemeli BT hizmeti sunumu ile mümkün kılınmıştır. DevOps, eski uygulamaları daha yeni bulut tabanlı uygulamalar ve altyapı ile bağlamak anlamına gelir.

 

DevOps Nedir?

“DevOps” kelimesi, “geliştirme” ve “operasyonların” bir karışımıdır, ancak tek başına veya birlikte bu iki terimden çok daha büyük bir fikir ve uygulamaları temsil eder.

DevOps, güvenlik, işbirliğine dayalı çalışma yöntemleri, veri analizi ve daha pek çok şeyi içerir.

DevOps, bir fikrin (yeni bir yazılım özelliği, bir geliştirme talebi veya bir hata düzeltmesi gibi) geliştirmeden kullanıcıya değer sağlayabileceği bir üretim ortamında dağıtıma geçtiği süreçleri hızlandırmaya yönelik yaklaşımları açıklar.

Bu yaklaşımlar, geliştirme ekiplerinin ve operasyon ekiplerinin sık sık iletişim kurmasını ve işlerine ekip arkadaşları için empatiyle yaklaşmalarını gerektirir.

Ölçeklenebilirlik ve esnek provizyon da gereklidir. DevOps ile güce en çok ihtiyaç duyanlar, bunu self servis ve otomasyon yoluyla alır.

Genellikle standart bir geliştirme ortamında kodlama yapan geliştiriciler, güvenilirlikten ödün vermeden yazılım derlemelerini, testleri ve yayımları hızlandırmak için BT operasyonlarıyla yakın bir şekilde çalışır.

Elbette bu, kodda daha sık değişiklikler ve daha dinamik altyapı kullanımı anlamına gelir. Geleneksel yönetim stratejileri bu tür bir talebe yetişemez.

Size avantaj sağlamak için birkaç şeyi değiştirmeniz gerekir. İşte burada bir rehber olarak BlueMark Academy devreye girmektedir.

Bizimle iletişime geçerek DevOps eğitimlerimize kayıt olun. DevOps eğitimleri ile sistemlerinizi güçlendirin!