Tanım – Çevik Yazılım Geliştirme ne anlama geliyor?

Çevik Yazılım Geliştirme, projenin yaşam döngüsü boyunca yinelemeli geliştirmeyi, geliştirme ekibi ile iş tarafı arasındaki yakın işbirliğini, sürekli iletişimi ve sıkı sıkıya bağlı ekipleri destekleyen hafif bir yazılım mühendisliği çerçevesidir.

Çevik geliştirme olarak da bilinir.

Genel olarak, agile metodolojiler, sık denetim ve adaptasyonu teşvik eden bir proje yönetimi sürecini destekler. Bu liderlik felsefesi, ekip çalışmasını, kendi kendini örgütlemeyi ve hesap verebilirliği teşvik eder. ASD, hem bir dizi en iyi mühendislik uygulamaları (yüksek kaliteli yazılımın hızlı teslimatına izin verir) hem de bir iş yaklaşımıdır (geliştirmeyi müşteri ihtiyaçları ve hedefleriyle uyumlu hale getirir).

Terim, Şubat 2001’de yayınlanan “Çevik Manifesto” da tanıtılmıştır.

Çevik Yazılım Testi

Çevik yazılım testi, yazılımı test etmek için agile teknikler ve çerçeve kullanan bir yazılım kalite güvence ve test çerçevesidir. (Agile eğitimi için tıklayın)

Yazılımın test edilmesi ve değerlendirilmesinde Agile Framework’ün temel ilkelerini kullanır; örneğin, yazılımın geliştirme yaşam döngüsü boyunca takımla birlikte test geri bildirimi üzerinde aşamalı olarak ve işbirliği içinde çalışarak bir yazılımı test etme otomatik ve manuel test tekniklerinin bir kombinasyonu yoluyla yapılır.

Çevik yazılım testi genellikle yazılımın ilk modülü veya bileşeninin inceleme için hazır olduğu andan itibaren başlar. Eksiksiz yazılım, kod hataları ve hatalar için aşamalı olarak test edilir. Her aşamadan / bileşenden elde edilen sonuçlar, testlerin geribildirimi üzerinde işbirliği içinde çalışan geliştirme ekibiyle paylaşılır. Ekip daha sonra hataları ve problemleri önceliklendirir ve ortadan kaldırır. İşlem, yazılım tamamen geliştirilinceye ve testler yazılımın hatasız olduğunu gösterene kadar tekrar edilir.

Çevik yazılım test tekniklerindeki temel bileşenler / aşamalar şunları içerir:

  1. Fonksiyonel test
  2. Araştırma testi
  3. Birim testi
  4. Performans yükü testi

Agile eğitimine katılmak için bize ulaşın, agile eğitimine şimdi kayıt olun, erken kayıt avantajlarından yararlanın!