AIX Administration, IBM tarafından AIX kullanıcıları için eksiksiz bir hizmet yelpazesi sağlamak üzere geliştirilmiş bir yazılımdır. Sistemlerini verimli ve etkili bir şekilde yönetmelerine yardımcı olur.

AIX, ana bilgisayarlarda çalışan güçlü bir işletim sistemidir. IBM tarafından geliştirilmiştir ve Power Systems sunucularında çalışacak şekilde tasarlanmıştır. AIX, 1982 yılında IBM tarafından oluşturuldu ve Advanced Interactive Executive’in kısaltmasıdır. İşletim sistemi tüm dünyada Apple, Cisco, Facebook, Twitter ve daha birçok şirket tarafından tercih edilir.

AIX Yönetiminin ana kullanımları ve avantajları şunlardır:

  • Sistemi yönetmek için kullanıcı dostu bir arayüz sağlar.
  • Yeni uygulamaları yüklemek, gereksiz olanları kaldırmak ve mevcut olanları güncellemek için kolay bir yol sunar.
  • Ayrıca, kullanıcıların sistemlerindeki depolama aygıtlarını, ağ aygıtlarını ve diğer kaynakları çok kolay yönetmelerine olanak tanır.
  • AIX Yönetimi, kullanıcıların gereksinimlerine bağlı olarak toplu modda veya isteğe bağlı olarak görevleri gerçekleştirmelerine olanak tanır.

AIX Hakkında Genel Bilgiler

AIX, IBM’in Power Systems donanımında çalışan işletim sistemidir. Ayrıca ERP, CRM ve diğer kurumsal yazılımlar gibi kritik görev uygulamalarına güç verdiği birçok büyük kuruluşta da kullanılır.Yönetici olarak, AIX sistemlerinin nasıl kurulacağını, yapılandırılacağını ve yönetileceğini anlamanız gerekir.

Ayrıca, SMIT (Sistem Yönetim Arayüzü Aracı), komut satırı arayüzü (CLI) ve grafik kullanıcı arayüzü (GUI) dahil olmak üzere bu sistemleri yönetmek için mevcut çeşitli araçlara aşina olmanız gerekir. AIX, onlarca yıldır var olan güçlü bir işletim sistemidir. Birçok kuruluş tarafından kullanılıyor ve popülaritesi hala artıyor.

AIX ve AIX Yönetimi Nedir?

AIX Yönetimi, bir AIX ortamında sistem, veri ve uygulamaları yönetmek için kullanılabilecek güçlü bir araçtır. Sistem durumunu izlemenizi ve kontrol etmenizi sağlar ve kaynakların kullanıcılara dağıtımını kontrol etmenin bir yolunu sağlar.

AIX Yönetimi, sisteminizi daha etkin bir şekilde yönetmenize yardımcı olabilecek bir araçtır. Sisteminizin durumunu izlemenizi ve ayrıca kaynaklarını ve kullanıcıların bunlara erişimini kontrol etmenizi sağlar.

AIX Yönetiminin Kapsamı

AIX Yönetimi, AIX işletim sisteminin yönetiminin incelenmesidir. AIX 6.1 işletim sisteminin kurulumunu, konfigürasyonunu ve bakımını kapsar. Kurs, yeni sistemlerin kurulması ve yapılandırılması, mevcut sistemlerin yükseltilmesi, güvenlik yamalarının sürdürülmesi ve performansın izlenmesi dahil olmak üzere AIX ortamınızı nasıl yöneteceğinizi öğretecektir.

AIX, IBM Power Systems donanımında çalışan işletim sistemidir. Büyük kurumsal ortamlar için ideal olan güçlü, ölçeklenebilir bir çözümdür. AIX ile pazarda rekabet avantajı elde edebilirsiniz. Yöneticiyseniz, AIX’i öğrenmek size şirketinizin büyümesine ve gelişmesine yardımcı olacak becerileri kazandıracaktır. Şirketinizin siber güvenliği için BlueMark Academy’nin AIX Yönetimi Eğitimleri’ni tercih edebilirsiniz. Bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçin!

AIX Kullanmanın Sağlayacağı Önemli Faydalar

AIX, kolay yönetim, güvenlik, güvenilirlik ve performans dahil olmak üzere işletmeler için birçok avantaj sunar. Bu avantajlar, onu Linux veya Unix işletim sistemlerine ideal bir açık kaynak alternatifi haline getirir. AIX kullanmanın bazı avantajları şunlardır:

Güvenlik

AIX, güvenlik duvarları ve izinsiz giriş tespit sistemleri (IDS) kullanarak işletmeniz için güvenlik sağlar. Ağınızı, verilerinize (veri gizliliği) erişmek isteyen bilgisayar korsanlarının veya siber suçluların yetkisiz erişim girişimlerinden korumak için SSH anahtarları veya VPN’ler gibi şifreleme teknolojilerini de kullanabilirsiniz.

Güvenilirlik

Bu işletim sistemi, herhangi bir kesinti sorunu olmadan 7/24 çalışma süresi gerektiren işlemlerin kritik doğası nedeniyle yüksek kullanılabilirlik özellikleri gerektiren ana bilgisayar bilgisayarları da dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda devreye alınabilir – özellikle bunlar üzerinde çalışan kritik görev uygulamalarınız olduğunda bankacılık gibi makineler

AIX Yöneticisi Olmak İçin Bazı Nedenler

AIX yönetimi, AIX işletim sistemini yönetmek için güçlü bir araçtır. AIX yönetimi, sistem kaynaklarını, uygulamaları ve kullanıcıları yönetmenize yardımcı olur. Ayrıca sistem performansını ve güvenliğini izlemenize yardımcı olur.

AIX yöneticilerine yüksek talep var ve AIX yönetimini öğrenmek, sıradaki işinize başlamanız konusunda size rekabet avantajı sağlayabilir. İşte bazı nedenler:

Talep

AIX, kuruluşlar arasında hala yaygın olarak kullanılmaktadır, bu nedenle onu nasıl yöneteceğini ve çalıştıracağını bilen kişilere yüksek talep vardır. AIX yönetimi için gerekli becerilere sahipseniz, nispeten kolaylıkla iş bulabileceksiniz.

Diğer Dillere Hazırlık

AIX yönetimini öğrenmek yalnızca belirli bir teknolojiyi öğrenmekle ilgili değildir; aynı zamanda size aynı anda birden fazla teknoloji ve platformla (Linux gibi) çalışma konusunda değerli bir deneyim sunar. Bu, yolda diğer programlama dillerini öğrenmeye hazırlanmanıza yardımcı olacaktır!