Advanced Hadoop, veri analitiği, biyoinformatik ve genomik dahil olmak üzere çeşitli alanlarda kullanılır.

Advanced Hadoop birçok farklı alanda kullanılır. Özellikle finans sektörü tarafından benimsenen bir araçtır, ancak aynı zamanda çok çeşitli diğer sektörlerdeki kuruluşlar tarafından da tercih edilir. Gelişmiş Hadoop, veri işleme, analiz ve depolamaya dayanan herhangi bir işletmeye uygulanabilir.

Gelişmiş Hadoop’un en yaygın kullanımları şunları içerir:

  1.   Veri Bilimi: Advanced Hadoop, veri bilimcilerinin büyük veri kümeleri üzerinde karmaşık analizler yapmasına yardımcı olur.
  2.   Analytics: Analitiği kullanan herhangi bir şirket, geleneksel veri işleme sistemlerinden daha fazla esneklik ve ölçeklenebilirlik sağladığı için muhtemelen gelişmiş Hadoop’tan faydalanacaktır.
  3.   Büyük veri yönetimi: Büyük veri yönetimi yazılımı kullanan şirketler, performans veya kullanılabilirlikten ödün vermeden bilgilerini verimli ve güvenli bir şekilde depolamak için gelişmiş Hadoop gibi gelişmiş bir platforma ihtiyaç duyar.

Farklı Alanlarda Advanced Hadoop Kullanımı

Gelişmiş Hadoop‘u güvenlik analitiğinden ağ izlemeye kadar her şey için kullanabilirsiniz. Advanced Hadoop’a güvenen birçok farklı işletme türü vardır: finansal hizmet firmaları, perakende devleri, sağlık hizmeti sağlayıcıları ve hatta e-ticaret sitelerinin tümü onu bir şekilde kullanır.

Veri Analitiği Alanında Advanced Hadoop

Veri analitiği alanında Advanced Hadoop, kullanıcıların büyük miktarda bilgiyi hızlı ve doğru bir şekilde anlamalarına yardımcı olur. Yazılım, şirketinizin nasıl çalışması gerektiğine dair daha iyi bilgiler sağlamak için iş zekası veya müşteri verileri gibi şeyleri analiz etmek için kullanılabilir. Bu, karar verme amaçları için büyük ölçüde analitiklere dayanan işletmeler için giderek daha önemli bir araç haline getiriyor.

Biyoinformatik Araştırma

Gelişmiş Hadoop ayrıca biyoinformatik araştırma amaçları için de kullanılabilir, çünkü kullanıcıların bilgisayarlarının grafik işleme birimi (GPU) yükleme süreleri gibi diğer alanlardaki performans seviyeleri üzerinde herhangi bir etki yaratmadan farklı kaynaklardan gelen büyük miktardaki genetik verileri bir kerede hızlı bir şekilde analiz etmelerine olanak tanır.

Sağlık Alanında Kullanım

Advanced Hadoop’un kullanımına bir başka örnek sağlık alanındadır. Hastaneler, Advanced Hadoop’u kullanarak hasta bilgilerini daha iyi takip edebilir ve yetkisiz erişim ve hırsızlığa karşı güvende tutabilir.

Perakendecilik Alanında Advanced Hadoop

Advanced Hadoop uygulamasının bir örneği perakendecilik alanındadır. Advanced Hadoop, perakendecilerin tedarik zincirlerini ve envanter yönetim sistemlerini optimize etmek için verilerini analiz etmelerine yardımcı olabilir.

Gelişmiş Hadoop, perakendecinin müşteriye hedefli teklifler ve kuponlar gönderebilmesi için her bir bireysel müşteri için bir müşteri profili oluşturmak için de kullanılabilir.

Advanced Hadoop Kullanmanın Avantajları

Hadoop, büyük verileri depolamak ve işlemek için açık kaynaklı bir yazılım çerçevesidir. Tek bir süper bilgisayar satın almaktan daha ucuz olabilen, dağıtılmış bir sistemdeki birden çok sunucu arasında büyük miktarda veri işlemenize olanak tanır.

Advanced Hadoop, daha karmaşık uygulamalar için kullanılabilen orijinal Apache Hadoop çerçevesinin bir uzantısıdır. On binlerce düğüm ve terabaytlarca depolama alanına sahip kümeler oluşturmanıza olanak tanır ve verilerinizi otomatik olarak yönetmek için makine öğrenimi algoritmalarını kullanır.

Maliyet Avantajı

Hadoop açık kaynaklıdır ve büyük veri ile başa çıkmak için pahalı donanım ve üst düzey işlemciler gerektiren geleneksel İlişkisel veritabanlarının aksine, uygun maliyetli bir model sağlayan uygun maliyetli ticari donanım kullanır.

Geleneksel İlişkisel veritabanlarıyla ilgili sorun, çok büyük miktarda veriyi depolamanın uygun maliyetli olmamasıdır. Hadoop’un bize 2 ana faydası var, bunlardan biri açık kaynak kodlu olması ve kullanımı ücretsiz olması, diğeri ise aynı zamanda ucuz olan ticari donanım kullanması.

Ölçeklenebilirlik

Hadoop oldukça ölçeklenebilir bir modeldir. Büyük miktarda veri, paralel olarak işlenen bir kümede birden fazla ucuz makineye bölünür. Bu makinelerin veya düğümlerin sayısı işletmenin gereksinimlerine göre artırılabilir veya azaltılabilir. Geleneksel RDBMS’de (İlişkisel Veritabanı Yönetim Sistemi), sistemler büyük miktarda veriye yaklaşmak için ölçeklendirilemez.

Advanced Hadoop Eğitimleri

Advanced Hadoop özellikle büyük verinin kullanıldığı sektörlerde birçok avantajı beraberinde getiriyor. Eğer şirketiniz büyük veri alanında hizmet sağlayan bir organizasyonsa çalışanlarınızın Advanced Hadoop biliyor olması size birçok fayda sağlayacaktır.

BlueMark Academy’nin hem sektörel deneyim hem de teorik bilgi açısından fark yaratan eğitimcileri ile Advanced Hadoop alanında uzmanlık elde edebilirsiniz. Advanced Hadoop Eğitimleri’ne kaydolmak ya da BlueMark Academy’nin Eğitimleri hakkında bilgi sahibi olmak için hemen bizimle iletişime geçin!