Ticari 5G ağları tüm dünyada yayında. Ericsson, en başından beri bunu gerçekleştirmede kilit bir nokta oldu – gereksinimleri belirlemek, standardizasyonu yönlendirmek, portföyümüzü geliştirmek ve eko sistemi oluşturmak. Bu yeni iletişim teknolojisi, insanlar, işletmeler ve toplum için fırsatlar yaratacak yeni yetenekler getiriyor. Peki 5G nedir ve sizin için ne ifade eder?

5G, önümüzdeki on yıl için bir yatırımdır ve önceki mobil geçişlerde, büyük değişikliklerin çoğunun ilk duyurudan yıllar sonra gerçekleştiğini gördük. Örneğin 4G’yi ele alalım. ABD’deki ilk 4G telefonları 2010 yılında ortaya çıktı, ancak dünyamızı değiştiren 4G uygulamaları daha sonraya kadar görünmedi. Snapchat 2012’de geldi ve Uber 2013’te yaygınlaştı. LTE ağları üzerinden görüntülü görüşmeler ABD’de 2013’te de yaygınlaştı.

Ama uzmanlardan haber alalım…

Fark edebileceğiniz bir şey, 5G’yi duyduğunuzda, hız hakkında çok fazla konuşma duymanızdır. Açıkçası, çocuklar gibi yeni başlayanlar için, 5G’nin hızı anlaşılması en kolay şeydi.

Ama 5G çok, çok daha fazlası…

 

Bu 5G

Dünyanın bağlantı ihtiyaçları değişiyor. Küresel mobil veri trafiğinin 2024’ün sonundan önce 5G ile çoğalması bekleniyor. Özellikle yoğun kentsel alanlarda, mevcut 4G ağları devam edemeyecek.

İşte yeni bir G devreye giriyor. 5G ağları açıldığında, ilk kullanım durumları akıllı telefon kullanıcıları için daha iyi deneyimler getirecek gelişmiş mobil geniş bant ve sabit kablosuz erişim ile evlere fiber olmadan fiber hızları sağlıyor. 5G akıllı telefonlar 2019’un başında satışa sunulacak.

Saniyede tam uzunlukta bir HD film indirip harika anlarınızı arkadaşlarınızla paylaşabilmek – bu sadece başlangıç. 5G’nin gerçek değeri, insanlar, iş dünyası ve genel olarak dünya için sunduğu fırsattır: daha bağlantılı, daha akıllı ve daha sürdürülebilir endüstriler, bölgeler, kasabalar ve şehirler.

Endüstrilerin kendilerini yeniden keşfetmelerine izin veriyor.

İlk olarak, buraya nasıl geldiğimizi özetleyelim.

1G: Mobil sesli çağrılar

2G: Mobil sesli aramalar ve SMS

3G: Mobil web’de gezinme

4G: Mobil video tüketimi ve daha yüksek veri hızı

5G: Tüketicilere hizmet veren teknoloji ve endüstrilerin dijitalleştirilmesi.

 

5G neden bir oyun değiştirici?

5G ağ bağlantınızı önemli ölçüde artıracaktır. Kalabalık arenalardan video paylaşırken kesintilerle uğraşmanıza gerek kalmayacak veya haber kaynağınızdaki yüksek kaliteli videolar tüm arabelleklerden hayal kırıklığına neden olmayacak.

Bunun yerine, daha hızlı, daha istikrarlı, daha güvenli bir bağlantı elde edeceksiniz – yeni hizmetler ve deneyimler, hemen köşe başında size bekliyor. Daha verimli yetenekler ve büyük ölçüde artırılmış kapasite, her zamankinden daha iyi performansın keyfini çıkaracağınız anlamına gelir.

 

5G iletişim servis sağlayıcıları için ne anlama geliyor?

5G’nin tanıtımı, iletişim hizmeti sağlayıcılarının işlerini çeşitli şekillerde geliştirmelerini mümkün kılacaktır. Tıpkı 4G’nin veri paketlerinin ses ve SMS paketlerinden daha önemli hale geldiği manzarayı sarsarken, 5G iletişim servis sağlayıcılarına yeni hizmetler sunma fırsatları getiriyor. 5G ayrıca maliyet verimliliğini de artıracaktır. 5G mevcut 4G ağlarından gigabayt başına 10 kat daha düşük maliyet sağlayacağını göstermektedir.

Bu arada, Sabit Kablosuz Erişim (FWA) ev ve işyerleri için bağlantı sağlayabilir.

5G ayrıca operatörlere endüstrilerin dijitalleşmesinden doğan gelir akışlarından faydalanma fırsatı da sunuyor. Yeni kullanım örnekleri, yeni hizmetler, yeni iş modelleri ve yeni eko-sistem sağlayan hizmet sağlayıcılar, 2026 yılında küresel olarak 619 milyar dolara kadar piyasa fırsatından yararlanabilir.