Başarılı dijital dönüşüm, başarılı yetenek dönüşümüne bağlıdır. İş hedeflerinize ulaşmak için doğru becerilere sahip doğru insanlara ihtiyacınız var. Ama bu nasıl yapılır?

Tam ölçekli bir dönüşüm elde etmek ve güçlü bir yetenek hattı oluşturmak için kuruluşunuzun her seviyesindeki ekiplerin desteğine ihtiyacınız var. Bu yazıda yetenek stratejinizi geliştirirken nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair ipuçları paylaşıyoruz.

Yetenek Dönüşümü Ne Demek?

Yetenek dönüşümü, yeni sorumluluklar üstlenebilmeleri, gelişen teknolojiye ayak uydurabilmeleri, daha iyi ürünler geliştirebilmeleri ve diğer stratejik girişimleri yönlendirebilmeleri için çalışanlarınızın becerilerini artırma ve becerilerini geliştirme anlamına gelen bitmeyen bir döngüdür. Yetenek dönüşümü, hızla değişen bir sektörde rekabet gücünü korumak ve en iyi yetenekleri çekmek ve elde tutmak için kritik öneme sahiptir.

Yetenek Hattı Nedir?

Yetenek hattı, kuruluşunuzdaki açık rollere adım atmaya hazır, nitelikli şirket içi veya dışı adaylardan oluşan bir yetenek havuzudur. Güçlü bir yetenek hattı, rol ve beceri boşluklarından yararlanabileceğiniz ve bunları hızla doldurabileceğiniz bir grup aday sunar.

Yetenek Dönüşümünün Faydaları Nelerdir?

2023 yılında yayınlanan bir rapora göre teknoloji uzmanlarının çoğunun siber güvenlik, bulut, veri bilimi ve yazılım geliştirme dahil olmak üzere tüm önemli teknik beceri alanlarında tam olarak kendilerine güvenmediklerini gösteren bir tabloyu bize gösterdi. Kuruluşlar, teknik yetenek eksikliğiyle karşı karşıyadır ; doğru teknik becerilere sahip yeterli sayıda çalışana sahip değildirler.

Ancak piyasada ihtiyacınız olan becerilere sahip teknoloji uzmanları bulmak maliyetli ve zaman alıcı olabilir. Kuruluşunuzun dışında mükemmel adayı bulmayı beklemek yerine, onları içeriden geliştirebilir, etkin bir şekilde sektörde öne çıkmaya ve rekabette öne geçmenize olanak tanırsınız.

Program Liderleri Yetenek Dönüşümü Hakkında Nasıl Düşünmeli?

Yetenek dönüşümüne dahil olan üç ana ekip veya organizasyonel katman vardır: yürütme ekibi, program ekibi ve uygulama ekibi. 

Yürütme ekibi dönüşümün, neden ve neresi olması gerektiğini belirler, Program ekibi nasıl ve ne zaman yapılacağını belirler ve Uygulama ekibi işi yaptırır. Her biri önemli bir rol oynar ve program ekibi, yürütme amacını iş sonuçları sağlayan bir plana dönüştürmede çok önemli bir rol oynar. 

Program ekibi genellikle yeni teknolojiyi uygulamaktan, ilgili becerileri geliştirmekten, bütçeyi yönetmekten ve yatırım getirisini kanıtlamaktan sorumlu olan teknoloji yöneticileri ve İK (İnsan Kaynakları)/Ö&GE (Öğrenme ve Geliştirme) liderlerinden oluşan bir kombinasyondan oluşur. Bunu yapmak için hem yönetim ekibinin hem de uygulama ekiplerinin desteğine ihtiyaçları var.

Program Liderlerinin Yöneticilerden Neye İhtiyacı Var?

Yönetim ekibi, iş sonuçlarına ve yatırımlardan beklenen getirilere öncelik verir. CEO’lar, CFO’lar, CTO’lar ve diğer yönetici rolleri, kuruluşlarının iş hedefleriyle uyumlu stratejik teknoloji yatırımları yapmasını sağlamak için yol haritaları geliştirir. Yöneticiler, bir yol haritası girişimini gerçekleştirmek üzere bir ekip görevlendirerek, program ekibini karar ve bütçe yetkisiyle güçlendirir.

Yetenek Dönüşümü İçin Temel Sonuçları Nasıl Belirlerlenir?

Bir program lideri, yetenek dönüşümü yoluyla neyi başarmak istediklerini anlamak için yönetici ekiplerle bu durumu masaya yatırır. Çoğu zaman iş hedefleri daha fazla inovasyona, daha hızlı pazara çıkma hızına veya dijital dönüşüme bağlıdır.  

Yetenek yönetimi stratejinize rehberlik etmesi için yönetici ekibine şu sorular sorulabilir: 

  • Ulaşmak istediğiniz temel sonuçlar nelerdir? 
  • Daha büyük organizasyon stratejisine nasıl uyuyorlar?
  • Yatırım getirisini belirlemek için hangi ölçümleri kullanacaksınız? Bunları ne sıklıkla gözden geçireceksiniz?
  • Mevcut beceri açıklarımız nerelerde?
  • Teknik yetenek hattımız ne kadar güçlü ?

Program Liderleri Uygulama Ekiplerini Nasıl Destekleyebilir?

Yönetici ekibin hedeflerini anladıktan sonra, uygulama ekiplerini düşünmek gerekir. Bunlar işi gerçekten yapacak olan insanlardır; yeni beceriler öğrenmeleri, eğitimler almaları, sertifikalar kazanmaları ve uygulamalı deneyim kazanmaları gerekecek kişiler. Nihayetinde kuruluşun ürün ve hizmetlerini ve genel başarısını oluşturan ve destekleyen kişilerdir.

Yürütme ekibinin temel çıktılarına ulaşmayı düşünmeden önce, uygulama ekiplerini devreye sokmak gerekir.

Uygulama ekiplerinin katılımını sağlamak için şu soruları göz önünde bulundurun:

Teknoloji uzmanlarının hangi teknik becerileri öğrenmesi gerekiyor?

Liderlerin %75’i bulutta yeni ürünler ve özellikler geliştiriyor, ancak teknoloji uzmanlarının yalnızca %8’i bulutla ilgili araçlarla çalışma konusunda geniş deneyime sahip. Ekipleriniz yeni teknolojilerle çalışmak veya dijital dönüşüm projelerini tamamlamak için gerekli deneyime sahip değilse, bu boşlukları doldurmak için öğrenmeleri gereken becerileri belirleyin.

Öğrenme yolculuklarını nasıl destekleyeceksiniz?

Yetenek dönüşümü, beceri kazandırma fırsatlarından daha fazlasıdır. Bu durum, öğrenmeyi ve gelişmeyi stratejik bir iş önceliği haline getiren kuruluş çapında bir kültürel değişimdir. 

Ancak, teknoloji uzmanlarının beceri kazanmalarının önündeki en büyük engel çok meşgul olmaları olduğunda, yolculuklarını nasıl destekleyecek ve öğrenmek için zaman bulmalarına nasıl yardımcı olacaksınız? Özel öğrenme saatleri ve bir Teknoloji Eğitimleri gibi kurumsal eğitimler veren bir eğitim merkezi ile uygulamayı düşünün.

Etkili bir şekilde öğrenmek için hangi kaynaklara ihtiyaçları var?

 Kalıcı yetenek dönüşümü için ekiplerinize nasıl öğrenmeyi tercih ettiklerini ve yeni buldukları becerilerde kendilerine güvenmeleri için neye ihtiyaçları olduğunu sorun.

Çalışanlar yetenek dönüşümünden nasıl faydalanacak?

Son olarak, ama kesinlikle en önemlisi, çalışanların beceri geliştirmenin kişisel olarak kendilerine nasıl fayda sağlayacağını bilmelerini sağlayın. Kişisel beceri setlerini geliştirmenin yanı sıra, kariyerde ilerleme veya yetenek hareketliliği fırsatları elde edecekler mi ? Yeni projeler üzerinde çalışma veya yeni zorlukların üstesinden gelme şansları olacak mı? Avantajları özetlediğinizde, sağladığınız herhangi bir beceri geliştirme fırsatından yararlanma olasılıkları daha yüksek olacaktır.

İş Gücünüzü Dönüştürmenin Anahtarı

Kuruluşunuzun dijital dönüşümün gücünden tam anlamıyla yararlanabilmesi için doğru teknoloji becerilerine ihtiyacı var. Teknisyenlerin beceri gelişimini yöneticilerin arzu ettiği iş sonuçlarıyla uyumlu hale getirmek, bir teknoloji yeteneği hattı oluşturmanın, yatırım getirisini güvence altına almanın ve kuruluşunuzu tepeden tırnağa dönüştürmenin anahtarıdır.