Kullanıcı deneyimi, İngilizce haliyle “user experience” şahısların ürün, hizmet, servis ya da sistem kullandıkları sırada sahip oldukları duygu ve düşünceleri ifade etmektedir. İnsanla bilgisayarın etkileşimine göstergeler aracılığı ile yorum getiren kullanıcı deneyimi, UX Tasarımcıları tarafından geliştirilmektedir.

Web sitelerinde ve çevrimiçi uygulamalarda kullanıcı deneyiminin önemi son yıllarda ciddi bir farkındalığa sebep olmuştur. Öyle ki birçok profesyonel web sitesi tasarımcısı, kullanıcı deneyimini geliştirmek adına ziyaretçilerin sitede ya da uygulamada geziniyor olduğu bölgelerin ısı haritasını dahi çıkarmaktadır. Bu ve bu gibi kavramlar, kullanıcı deneyimini geliştirmek adına kullanıcının ihtiyaçlarını ve değer verdiği argümanları ortaya çıkarmak adına çalışır. Yapılan çalışmaların sonucunda kullanıcı deneyimini maksimize etmek adına görsel anlamda kullanıcı taleplerini karşılayan bir akış oluşturulur. Özellikle web sitelerinde ve mobil uygulamalarda görülen kullanıcı deneyimi çalışmaları içeriği öne çıkarma ve aranan içeriğe kolay ulaşma üzerinde yoğunlaşır.

BlueMark Academy, alanında uzman kadrosuyla UX Tasarım Eğitimlerini nitelikli bir biçimde sunmaktadır. Geniş içerik repertuarı ve kaliteli eğitim anlayışıyla BlueMark Academy’nin UX Tasarım eğitimleri kullanıcı deneyimi tasarlama konusunda nitelikli bir yetkinliğe sahip olmanızı sağlayarak yazılım ve insan arasındaki köprünün kurulmasında sihirli bir çubuğa sahip olmanızı sağlar. CV’nizde önemli bir yer edinecek UX Tasarım Eğitimleri kullanıcı deneyimine dair öngörülerinizi artırmakla birlikte bu noktada kullanabileceğiniz görsel yetenekleri aşılamaktadır. Daha fazla bilgi sahibi olmak ve UX Tasarım Eğitimlerine kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!

UX – Ekran Tasarımına Genel Bakış

UX – Ekran Tasarımı alışılagelmiş “anahtar teslim yazılım” mantığının ötesinde, sürece ve gözleme dayalı olarak inşa edilen bir çalışma yaklaşımıdır. Bu anlayışın pratiğe dökülme safhası UX tasarımı yapılarak gerçekleştirilir. UX – Ekran Tasarımı, bir ATM’nin ekran tasarımından web sitesi tasarımına, e-ticaret sitesinin müşteri temsilcilerine yönelik kullanıma sunulan tasarımından akıllı tahta tasarımına dek birçok iş alanını içerisinde barındırmaktadır. Dolayısıyla insanın olduğu ve ekranlarla etkileşim halinde bulunduğu her ortamda UX – Ekran Tasarımı çalışmalarına ihtiyaç vardır. Günümüz şartlarında insanlığa sunulan her ürün ve hizmet, ürün ve hizmetin yanında deneyim felsefesi oluşturularak kullanıcıya uygun hale getirilmektedir. Bu deneyim felsefesi yalnızca sloganlarla ya da logolarla sınırlı kaldığında kullanıcıların beklentilerini yeterince karşılayamadığından her yerde UX – Ekran Tasarımı kavramına ihtiyaç duyuluyor.

UX – UI Farkı Nedir?

UX – Ekran Tasarımı ile ilgili en önemli meselelerden birisi UX ve UI kavramlarının karıştırılıyor olmasıdır. UX kavramı kullanıcı deneyimini nitelerken genellikle işin giriş (input) noktasında yer almaktadır. UI (User Interface) kavramı ise çıktı (output) noktasını niteleyerek ortaya koyulan kullanıcı deneyiminin tasarımsal bir vizyonla değerlendirilmesidir. Kullanıcı deneyimi incelenerek elde edilen bulgular, kullanıcı arayüzünde işlenerek daha verimli bir dijital ortam yaratılmaktadır. Netcraft 2020 verileri internette tam olarak 1,518,207,412 web sitesi bulunduğunu ifade etmektedir. Dolayısıyla bilginin ve ürünün sağlanmasında ortaya çıkan rekabeti doğru biçimde yönlendirmek adına büyük bir gereklilik doğmuştur. Bu gereklilik UX ve UI tasarımcılarının ortaya koyduğu vizyon sayesinde karşılanabilmektedir.

UX Bilmeden Ekran Tasarımı Yapılabilir Mi?

Ekran tasarlama sürecinde kullanıcı deneyiminin büyük bir önemi bulunmaktadır. Örneğin birçok evde çamaşır makinesi banyoda bulunur. Bunun sebebi kirli kıyafetlerin genellikle banyoda çıkarılıyor oluşudur ve burada kullanıcı deneyimine uygun bir tasarım vizyonu sergilenmektedir. Başka bir örnekte ise yaşadığınız şehirde bir noktadan başka bir noktaya giderken binmeniz gereken toplu taşıma araçlarını belirleme sürecinde bir hizmet tasarımı yaparsınız. İlk örnekte kullanıcının deneyimine hakim olmadığınız nispette banyodaki çamaşır makinesi gerekliliğinin ya da salondaki görsel kaygının farkında olmazsanız, yani kullanıcı deneyimine dair bir bilgiye sahip değilseniz çamaşır makinesini salona yerleştirme ihtimaliniz bulunmaktadır. İkinci örnekte ise çıktığınız noktaya, varacağınız noktaya ya da bu alanlar arasındaki vasıtalara dair bilgi sahibi değilseniz tutarlı bir yol haritası çizemez, verimli bir hizmet tasarımı yapamazsınız. Dolayısıyla kullanıcı arayüzü yani ekran tasarımı yapılırken yalnızca program bilerek hareket etmek verimli bir çalışma sürecinin karşılığı olmayacaktır. Ekran Tasarlama sürecinde kullanıcı deneyiminin yani UX kavramının önemli bir payı bulunmaktadır.

BlueMark Academy, UX Tasarım eğitimlerini sahip olduğu uzman kadrosu sayesinde nitelikli bir biçimde sunmaktadır. Dijital dünyanın her geçen gün önemini artırdığı ve insanlığın zamanını büyük bir oranda bu düzlemde harcadığı düşünülürse buradaki tasarımı gerçekleştirmenin önemi bir defa daha anlaşılmaktadır. CV’nize önemli bir yetkinlik daha eklemek adına UX Tasarım eğitimlerine kaydolmak ya da daha fazla bilgi sahibi olmak için hemen bizimle iletişime geçin!