Swift, programlama dilleri üzerine onlarca yıllık Apple platformları oluşturma deneyimiyle birleştirilen en son araştırmanın sonucudur.

Adlandırılan parametreler, Swift’deki API’lerin okunmasını ve bakımını daha da kolaylaştıran temiz bir sözdizimiyle ifade edilir. Daha da iyisi, noktalı virgül yazmanıza bile gerek yok. Çıkarılan türler, kodu daha temiz ve hataya daha az eğilimli hale getirirken, modüller üst bilgileri ortadan kaldırır ve ad alanları sağlar.

Uluslararası dilleri ve emojiyi en iyi şekilde desteklemek için, Dizeler Unicode açısından doğrudur ve çok çeşitli kullanım örnekleri için performansı optimize etmek üzere UTF-8 tabanlı bir kodlama kullanır.

Bellek, çöp toplamanın ek yükü olmadan bellek kullanımını minimumda tutarak sıkı, belirleyici referans sayımı kullanılarak otomatik olarak yönetilir.

Bu ileri görüşlü kavramlar, eğlenceli ve kullanımı kolay bir dil ile sonuçlanır.

Swift, kodunuzu daha anlamlı hale getirmek için birçok başka özelliğe sahiptir:

  1. Güçlü ve kullanımı kolay jenerikler
  2. Genel kod yazmayı daha da kolaylaştıran protokol uzantıları
  3. Birinci sınıf işlevler ve hafif bir kapanış sözdizimi
  4. Bir aralık veya koleksiyon üzerinde hızlı ve özlü yineleme
  5. Tuples ve çoklu dönüş değerleri
  6. Yöntemleri, uzantıları ve protokolleri destekleyen yapılar
  7. Numaralandırmalar yüklere sahip olabilir ve desen eşleşmesini destekleyebilir

Swift, güvenli olmayan kod sınıflarının tamamını ortadan kaldırır. Değişkenler her zaman kullanılmadan önce başlatılır, diziler ve tamsayılar taşma açısından kontrol edilir, bellek otomatik olarak yönetilir ve belleğe özel erişimin uygulanması, birçok programlama hatasına karşı koruma sağlar. Sözdizimi, amacınızı tanımlamayı kolaylaştıracak şekilde ayarlanmıştır.

 

Hızlı ve Güçlü

Swift, ilk anlayışından itibaren hızlı olacak şekilde inşa edildi. İnanılmaz derecede yüksek performanslı LLVM derleyici teknolojisini kullanan Swift kodu, modern donanımdan en iyi şekilde yararlanan optimize edilmiş yerel koda dönüştürülür. Sözdizimi ve standart kitaplık, kodunuzu yazmanın en bariz yolunu, kolunuzdaki saatte veya bir sunucu kümesinde çalışsa da en iyi performansı gösterecek şekilde ayarlanmıştır.

Swift, hem C hem de Objective-C dillerinin halefidir. Türler, akış denetimi ve operatörler gibi düşük düzeyli temel öğeleri içerir. Ayrıca, Cocoa ve Cocoa Touch geliştiricilerine talep ettikleri performansı ve gücü vererek sınıflar, protokoller ve jenerikler gibi nesneye yönelik özellikler sağlar.

Android & IOS/Swift eğitimlerimize katılmak için bize ulaşın. Güncellenmiş ve modernize edilmiş Android & IOS/Swift eğitimlerimiz ile yeni dünya düzenine ayak uydurun.