SQL (Structured Query Language), Türkçe karşılığı ile yapılandırılmış sorgu dili, verilerin yönetimini gerçekleştirmek ve verilerin tasarlanmasını sağlamak adına kullanılan bir dildir. Bir sorgu dili olan SQL, kullanıcıları dahil olmak üzere birçok kişi tarafından yazılım dili olarak bilinse de aslında yazılım dili değildir.

SQL, başta tablolar halinde düzenlenmiş veriler olmak üzere, ilişkisel veritabanı yönetim sistemlerinde bulunan verileri paylaşmak ve yönetmek için kullanılmaktadır. SQL aracılığı ile her biri veri tabloları içeren birden çok dosya, bu zeminde ortak bir alanla birbiriyle ilişkilendirilebilir. SQL kullanarak, verileri sorgulayabilir, güncelleyebilir ve yeniden düzenleyebilir, ayrıca bir veritabanı sisteminin şemasını (yapısını) oluşturabilir ve değiştirebilir, verilere erişimi kontrol altında tutabilirsiniz.

Microsoft Excel gibi bir dijital tablo uygulamasında birçok bilgi derlenebilir, ancak SQL, verileri çok daha büyük hacimlerde derlemek ve yönetmek için tasarlanmıştır. Dijital tablo uygulamaları çok fazla bilgiyle hantal hale gelebilirken, SQL veritabanları milyonlarca, hatta milyarlarca veri hücresini işleyebilir. SQL kullanarak, kişi kayıtlarından satış ayrıntılarına kadar işletmenizin çalıştığı her müşteriye ilişkin verileri depolayabilirsiniz. Örneğin, son on yılda işletmenizde en az bin lira harcayan her müşteriyi aramak isterseniz, bir SQL veritabanı bu bilgileri size çok kısa bir süre içerisinde sunabilir.

BlueMark Academy, alanında uzman kadrosuyla SQL Eğitimlerini nitelikli bir biçimde sunar. Katılımcılara sunduğu geniş olanakları ve nitelikli eğitim anlayışıyla BlueMark Academy’nin SQL Eğitimleri, veritabanı aksiyonlarına yönelik birçok alanda işinize yarayacak bilgilerin oluşturduğu oldukça geniş çaplı, kaliteli bir içeriğe sahiptir. CV’nizde önemli bir yer edinecek SQL Eğitimleri veritabanı alanında size ciddi bir avantaj sağlayarak verilerin tasarlanması ve yönetilmesi konusunda size önemli bir yetkinlik katacaktır. Daha fazla bilgi sahibi olmak ve SQL Eğitimlerine kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!

SQL Nedir, Nasıl Çalışır?

SQL, veritabanlarını çalıştırmak için kullanılan bir dildir; veritabanı oluşturmak, silmek, istenen satırları getirmek, istenen satırları değiştirmek ve bunun gibi birçok işlevi yerine getirmek amacı ile tercih edilir. SQL, bir ANSI (Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü) standart dilidir, ancak SQL dilinin birçok farklı sürümü vardır. SQL, yapılandırılmış veritabanı sistemleri için standart bir dil haline gelmiştir. MySQL, MS Access, Oracle, Sybase, Informix, Postgres ve SQL Server gibi birçok yapılandırılmış veritabanı sistemi (RDMS) standart veritabanı dili olarak SQL’i kullanır.

SQL, karmaşık programlama dillerinden çok daha basit bir yapıya sahiptir. Yeni başlayanlar için SQL öğrenmek genellikle Java, C ++, PHP veya C # gibi dilleri öğrenmekten çok daha kolaydır. SQL sunucuları için kullanılan yaygın yazılım, SQL veritabanlarını yönetmek için belki de en popüler program olan Oracle MySQL olarak bilinmektedir. Ancak açık kaynaklı bir yazılım olan MySQL de özellikle web tarafında sahip olduğu popülarite ile SQL dilinin kullanıldığı başlıca alanlardan birisidir.

SQL’in Kullanım Olanakları

Müzikleri sanatçıya, şarkıya, albüme, çalma listesine ve daha fazlasına göre depolayan bir müzik programını düşünün. Bir kullanıcı olarak, aradığınızı bulmak için sanatçı, şarkı, albüm, çalma listesi gibi parametrelerden herhangi birine veya daha fazlasına göre müzik arayabilirsiniz. Böyle bir uygulamanın oluşturulması ve içerdiği bilgilerin sürekli değiştirilebilmesi, güncellenebilmesi adına kullanılabilecek en iyi sorgu dillerinden birisi, belki de en iyisi SQL’dir.

SQL’in Başlıca Avantajları

Veritabanı tasarımı ve yönetimi söz konusu olduğunda en çok tercih edilen sorgu dili şüphesiz SQL’dir. SQL, popülaritesinin önemli bir kısmını, buradaki avantajları sağlıyor olmasına borçludur:

  • Kullanıcıların yapılandırılmış veritabanı yönetim sistemlerindeki verilere erişmesine için oldukça elverişli bir yapıya sahiptir.
  • Kullanıcıların bir veritabanındaki verileri tanımlaması ve bu verileri işlemesi adına oldukça hızlı çalışmaktadır.
  • SQL modülleri, kitaplıkları ve ön derleyicileri kullanarak bu unsurların diğer dillere gömülmesine izin verir. Bu nedenle SQL’i tercih etmeniz, başka bir platforma verileriniz aktarma ihtimaliniz için oldukça doğru bir tercihtir.

BlueMark Academy farkıyla, veritabanı tasarımı ve yönetimi söz konusu olduğunda yazılımcıların en çok tercih ettiği sorgu dillerinden birisi olan SQL Eğitimlerini nitelikli bir biçimde alabilir, kariyerinize önemli bir yetkinlik ekleyebilirsiniz. BlueMark Academy’nin SQL Eğitimleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ya da eğitimlere kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!