Bir Scrum Master, Scrum Master, Ürün Sahibi ve Geliştiriciler ekibinden oluşan bir grup olan Scrum Takımını desteklemek için Scrum Çerçevesini oluşturmaktan ve teşvik etmekten sorumlu bir liderdir. 

Scrum Master, Çevik ilkelerin savunduğu gibi değişime uyum sağlamanın önemini anlarken, Scum değerlerini savunur. Scrum Master, takım ilerlemesinin önündeki engelleri kaldırarak Scrum Takımını destekler. Temel olarak, bir Scrum Master’ın işi, ekibin daha iyi çalışması ve iş akışlarını iyileştirmesi için sürekli yollar arayarak diğer insanların işlerini kolaylaştırmaktır.

Scrum Nedir?

“Scrum”, bir tür çevik metodoloji için kullanılan bir terimdir. 

Scrum, kuruluşların karmaşık yazılım projeleri gerçekleştirmesine yardımcı olmak için bir çerçeve olarak ortaya çıktı, ancak o zamandan beri yazılım geliştirme ekipleri tarafından benimsenmedi. 

Scrum’ın özü, sprint adı verilen zaman sınırlamalı bir dönemde müşteri değeri sağlayan kendi kendini organize eden bir ekiptir. 

Sprintler, Scrum’ın kalbi olarak kabul edilir ve bir takım harika bir proje teslim edene kadar sürekli ayarlamaya izin verir.

Bu sabit uzunluktaki sprintler bir ay veya daha kısadır. Sprintler sırasında, tüm Scrum Takımı hedefleri ve birikmiş eylem öğelerini belirlemek için işbirliği yapar.

Scrum Master Tanımı

Scrum.org, Scrum Master’ı “Scrum Takımının etkinliğinden sorumlu kişi” olarak tanımlar. Bunu, Scrum Takımının uygulamalarını Scrum çerçevesi içinde geliştirmesini sağlayarak yaparlar.”

Scrum Master, Scrum Takımını dış ve iç engellerden korumakla sorumlu olduğu için, genellikle başkalarına yardım etmekten zevk alan empatik hizmetkar liderlerdir.

Scrum ve Çevik

Scrum’ı anlamak için Agile’ın temellerini anlamamız gerekir. Çevik ve Scrum terimleri genellikle birbirinin yerine kullanılır, ancak aynı şey değildirler.

Çevikliğin bir felsefe olduğu yerde Scrum, felsefeyi uygulamaya koyma çerçevesidir.

  • Agile , yazılımın nasıl daha iyi teslim edileceğine dair geniş bir felsefe sunar. . . ancak bunun gerçekten nasıl yapılacağına dair hiçbir öneri yoktur. 
  • Scrum , Agile zihniyetinin birçok inancını bünyesinde barındıran yazılım projelerini yönetmek için özel bir çerçevedir. Scrum, genel Agile felsefesinin bir parçası olarak kabul edilen birçok çerçeveden biridir. Diğer popüler çerçeveler arasında Kanban ve XP veya Extreme Programming bulunur.

Agile Manifesto 2001’de yazıldı, ancak bazı takımlar 90’lı yıllardan önceki yıllarda Scrum hakkında pratik yapıyor ve yazıyordu. 

BlueMark Academy’nin sunduğu Professional Scrum Master eğitimine bu sayfadan göz atabilir, daha fazlası için bizimle iletişime geçebilirsiniz!