Kurumsal kaynak planlaması (ERP) için tercih edilen en popüler iki yazılım, SAP ve Oracle. Peki hangisi daha çok avantaj yaratıyor? Bu sorunun yanıtı elbette kullanım amaçlarınızda gizlidir. Her iki yazılımın kendine ait farklılıkları mevcut, ancak işiniz için doğru olanı seçmek için dikkat edebileceğiniz bazı noktalar var.

Sistemler, Uygulamalar ve Ürünler için bir kısaltma olan SAP, kullanıcıların sistemleri izlemeye ve müşterilere beklenen ürünleri sunmaya yardımcı olan uygulamalar geliştirmelerine yardımcı olur. Uygulamadaki kullanıcı arayüzü, kullanıcının sistemle iyi bir şekilde etkileşime girmesine ve sistemin hatalarını veya donanım sorunlarını bilmesine yardımcı olur.

Oracle, çevrimiçi işlemlerin sürdürülmesine ve sistemdeki iş yüklerinin yönetilmesine yardımcı olan Oracle Veritabanı için kullanılan terimdir. Oracle’ın anlamı gizli bilgidir ve Oracle veritabanı kullanıcı için tam olarak budur. Oracle, veritabanı yönetimi için programlama dili olarak SQL’i kullanır.

BlueMark Academy, alanında uzman eğitimcileri sayesinde Oracle ve SAP Eğitimlerini nitelikli bir biçimde sunar. ERP için kullanılan bu yazılımlar işletmenizdeki mevcut kaynakların verimli kullanımı konusunda size önemli avantajlar sağlayacaktır. Aynı zamanda ERP yazılımları ile ilgili eğitimler bu alanda çalışmak isteyenler açısından da önemli yetkinlikler sunuyor. Daha fazla bilgi sahibi olmak, SAP veya Oracle Eğitimlerine kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!

Muhasebe İçin ERP Kullanımı

Hem SAP ERP sistemi hem de Oracle ERP sistemi harika finansal yönetim yeteneklerine sahiptir. Borç hesapları, alacak hesapları ve sabit kıymet yönetimi gibi özelliklerin tümü her iki yazılımın da başarı ile tamamladığı süreçlerdir. Ancak Oracle özellikle risk yönetiminde SAP’den biraz daha nitelikli görünüyor. Oracle, gelişmiş finansal yönetim ve raporlama güvenilirliği gibi özellikleri sayesinde bu alanda öne çıkar.

Oracle, kurumsal çapta uyumluluğu uygulamaya ve çeşitli sektörlerdeki bazı uyumluluk biçimlerini otomatikleştirmeye yardımcı olan risk yönetimi çözümleriyle fark yaratıyor. Bu araçlar, nakit sızıntısı gibi durumları önlemeye yardımcı olur ve şirketlerin karşılaştıkları riskler konusunda kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olan bir düzeyde politika yaptırımı getirir. Ancak SAP’nin risk yönetimi araçları da iyidir ve işletmenizin risk faktörlerini belirlemesine ve daha iyi anlamasına yardımcı olabilir.

İnsan Kaynakları

Oracle, İK yönetiminiz için iyi bir seçimdir, ancak SAP burada ekstra özelliklerle öne çıkar. SAP, çok sayıda İK işlevini yönetir ve kullanıcıların bunlarla ilgili kritik bilgilere tek bir yerden erişmesine olanak tanır. Çalışanlar ayrıca, gerektiğinde kendi bilgilerini güncelleyebilmeleri için belirlenmiş bir portaldan da yararlanır. SAP ERP yazılımı ayrıca bordro gibi konularda yardımcı olur ve şirketlerin çalışanları elde tutma ve işten ayrılma ile nasıl mücadele ettiklerini bilmelerine yardımcı olmak için e-işe alma işlevselliği sunar.

Fiyatlandırma

Oracle fiyatlandırma konusunda SAP’nin temel özelliklerini geride bırakıyor. SAP işi yapacak, ancak Oracle’ın gelişmiş fiyatlandırma araçları şirketiniz için tüm farkı yaratabilir. Oracle, taban fiyatlarınızı pazar segmentine, para birimine, döviz kuruna ve daha fazlasına uyacak şekilde değiştirebilir. Ayrıca belirlenen yönergeleri kullanarak kar marjlarını, indirimleri ve indirimleri yönetebilir.

CRM: Müşteri İlişkileri Yönetimi

Hem Oracle hem de SAP iyi bir CRM yazılımına sahiptir ancak sistemlerin farklı alanlarda güçlü ve zayıf yönleri vardır. Oracle her alanda başarılıdır ancak hiçbir konuda mükemmel değildir. SAP’nin gerçekten olağanüstü bazı özellikleri vardır, ancak bazıları sadece idare edecektir. Örneğin Oracle, kampanyaları tek bir platformda yönetme yeteneği sağlayan iyi bir pazarlama desteğine sahiptir. SAP; finans, satın alma ve pazarlama ile ilgili işlevler arası süreçler sağlayarak burada sadece yeterli olur. Kampanyalar ve bütçeler planlayabilirsiniz, ancak yine de bu alanda Oracle kadar iyi değildir.

Oracle’ın ERP’si de iyi bir müşteri hesabı yönetimine sahiptir, ancak SAP bu alanda üstündür. SAP, müşteriyle ilgili tüm cephelerde size yardımcı olur. Bu çözümle, müşterilerinizin geçmişlerini görebilir ve olası satış yaratma sürecini daha etkin bir şekilde ele alabilirsiniz. Aynı zamanda pazarlama, satış ve finans ile entegredir ve size müşterilerinizle ilgili tüm hikayeyi verir. Müşterileriniz hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, bağlam içinde pazarlama yapmak ve daha akıllı satış stratejileri kullanmak o kadar kolay olur.

Sonuç

Görüleceği üzere bu iki yazılımın birbirinden üstün olduğu birçok nokta mevcuttur. Bu nedenle nihaî karar, her iki yazılımın öne çıkan nitelikleri incelendikten sonra verilmelidir. ERP Eğitimleri ile fark yaratan BlueMark Academy her iki yazılım için de uzman eğitimcilerle birlikte kurs hizmeti sağlıyor.

BlueMark Academy’nin nitelikli ERP Eğitimleri hem kişisel gelişiminiz adına hem de ekibiniz adına da başarının anahtarı olacaktır. Daha fazla bilgi sahibi olmak, Oracle ya da SAP Eğitimlerine kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!