Openshift Container Platform’un çalıştığı her platformda çalışma özelliğini gösteren Red Hat Container, container ortamınızda yer alan block, object storage ve file ihtiyaçlarının tamamını aynı anda karşılama niteliğine sahiptir.

Bulut bilişimin en büyük yeniliklerinden birisi olan container teknolojisi, sanallaştırma teknolojisinin işletim sistemleri seviyesine gelmesini sağlamıştır. Çok uzak değil, sadece on yıl kadar önce yazılımcılar, geliştirdikleri uygulamaları farklı alanlarda test edebilmek adına farklı fiziksel sunuculara ihtiyaç duyuyordu. Bu nedenle gerekli sunucuların temin edilmesi, bu sunucuların güvenliğinin sağlanması, tedarik edilen sunucuların yeterli depolama alanına sahip olması, sunucu yazılımlarının sürekli olarak güncellenmesi gibi birçok gereklilik doğmaktaydı.

Container teknolojisinin bütün bu zahmeti ortadan kaldırdığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Hypervisor da denilen sanallaştırma teknolojisinin yazılım geliştirme süreçlerine dahil olması ile birlikte tek bir fiziksel makinede birçok sanal makinenin bulunduğunu ifade edebiliyoruz. Container teknolojisinden önce tek bir makinede tek bir uygulama çalıştırılabiliyorken günümüzde bu sayının birden fazla uygulamaya çıkarılabildiğini söylemek mümkündür.

BlueMark Academy, alanında uzman kadrosu sayesinde Red Hat Container eğitimlerini kaliteli bir biçimde sunmaktadır. Geniş olanakları ve nitelikli eğitim anlayışıyla BlueMark Academy’nin Red Hat Container eğitimleri, son yıllarda yazılım sektöründe ve IT yönetiminde önemli bir devrim yaparak piyasada en çok ihtiyaç duyulan alanlardan birisi haline gelen container teknolojisi hakkında gereken yetkinliğe ulaşmanızı sağlayacaktır. Daha fazla bilgi sahibi olmak ya da Red Hat Container eğitimlerine kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!

Red Hat Nedir, Red Hat ile Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Özgür yazılımın günümüzdeki en önemli temsilcilerinden birisi olan Red Hat şirketi, çalışmalarını Linux üzerinde gerçekleştirmesi ve büyük bir topluluğa sahip olması nedeniyle yazılım ve IT alanlarında çalışan kimselerin en çok tercih ettiği kalelerden birisi olarak görülmektedir. Haliyle bu durum, Red Hat’in sahip olduğu topluluk ve hangi ürünü söz konusu olursa olsun çözüm aradığınızda ulaşabileceğiniz milyonlarca insanın varlığına işaret ediyor.

Linux dünyasında open source ile nasıl para kazanılabileceğini kullanıcılarına ilk defa öğreten şirket olması nedeni ile açık kaynaklı yazılım takipçileri arasında önemli bir popülariteye sahip olan şirket, güvenlik konusundaki avantajları sayesinde dünyanın birçok yerinde, dünya çapındaki sunucuların birçoğunda tercih edilmektedir.

Red Hat Container’e Genel Bakış

Red Hat Container, Openshift Container Platform’un çalışabildiği her alanda kendini gösterme niteliğine sahiptir. Bu çalışma çevrelerinden bahsedilecek olursa şu şekilde bir listeleme yapmak mümkündür:

  • Bare Metal (Red Hat Enterprise Linux)
  • Sanal Makineler (VMware, Red Hat Virtualization)
  • Containerlar (Red Hat Openshift Container Platform, Docker)
  • Hibrit Bulut Platformları (Amazon Web Services, Microsoft Azure, Google Cloud Platform, IBM Cloud, Red Hat Openstack Platform)

Red Hat Container Storage, 3 farklı upstream projesinin birleştirilmesi neticesiyle oluşturulmuştur. Bu projeler; Rook, Ceph ve Noobaa olarak sıralanabilir.

İşletim sistemi seviyesinde sanallaşma imkanı sunan birçok yazılım mevcuttur. Ancak bu hizmetin bizzat işletim sistemi yaratması ile bilinen bir şirket tarafından verilmesi çok daha etkili olacaktır. Red Hat Container’ı, aynı alanda çalışan hizmet veren diğer yazılımlardan ayıran özelliklerden birisi, bu durumdur. Aynı zamanda topluluk ve müşteri memnuniyeti söz konusu olduğunda Red Hat’in oturmuş bir altyapıya sahip olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Red Hat Container Eğitimleri

Her geçen gün popülaritesini daha da artıran container teknolojisini Red Hat tabanında kullanmak, özgür yazılımcının sevdiği ve kalabalık bir topluluğun desteklediği bir alanda kullanmak anlamına geliyor. Milyonlarca kullanıcısı ve yardım severliğini her fırsatta gösteren Red Hat yetkilileri, Red Hat Container kullanıcılarına oldukça iyi bir kullanım zemini sunuyor.

BlueMark Academy’deki eğitimlerden temin edebileceğiniz uluslar arası sertifikalarla Red Hat Container konusundaki donanımınızı çok daha iyi seviyelere çıkarabilir ve buradan elde ettiğiniz çıkarımları dünyanın her yerinde kullanabilirsiniz. Kaliteli video eğitimlerin ve eğitim ihtiyaç analizinin online – canlı sınıf eğitimleri ile buluştuğu BlueMark Academy, slaytlarla kısıtlı kalan eğitimlerden çok daha fazlasını katılımcılara sunmaktadır.

Red Hat Container Eğitimlerine katılarak CV’nize önemli bir yetkinlik ekleyebilirsiniz. Daha fazla bilgi sahibi olmak ya da eğitimlere kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!