Scrum Master, yazılım mühendisliğinde bir uygulama geliştirme metodolojisi olan Scrum’u bütün ayrıntılarıyla proje üzerinde kullanabilen ve gerekli sertifikasyona sahip olan Scrum uzmanlarına verilen isimdir.

Scrum, son yıllarda kullanımı oldukça artarak trend haline gelmiş bir yazılım geliştirme anlayışıdır. Tekrara dayalı, gözlemci ve geliştirmeci olması nedeniyle hem ürünün geliştirme şartlarını daha kaliteli hale getirmek, hem de kullanıcı memnuniyetini artırmak için oldukça elverişli yöntemler sunmaktadır. Karmaşık olmaları nedeniyle özellikle modern yazılım projelerinin geliştirilmesinde sıklıkla tercih edilen Scrum, Agile ile birlikte günümüzün en popüler yazılım geliştirme metotlarından birisidir.

BlueMark Academy, alanında uzman profesyonelleri ve kaliteli eğitim anlayışı ile Professional Scrum Master Eğitimlerini son derece nitelikli şartlarda kullanıcılarına sunmaktadır. Yazılım geliştirme süreçlerinin gözde metotlarından olan Scrum hakkında yetkinlik kazanabilir, CV’nize önemli bir yetkinlik ekleyebilirsiniz. Daha fazla bilgi sahibi olmak ve Professional Scrum Master Eğitimlerine kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!

Scrum Nedir? Ne İşe Yarar?

1990’lı yılların başında Ken Schwaber ve Jeff Sutherland tarafından geliştirilen Scrum yöntemi, yazılım geliştirme süreçlerini kolaylaştırmakla birlikte ürünün daha kaliteli hale gelmesi adına birçok avantaj barındırmaktadır. Karmaşık yazılım süreçlerini üç ilke ile çok daha basit bir hale getiren Scrum; şeffaflık, denetleme ve uyarlama prensipleri ile hem müşteri tarafında hem de yazılımcı tarafında birçok kolaylığı beraberinde getirmektedir.

Projedeki ilerlemelerin ve meydana gelen problemlerin günlük olarak test edildiği ve projenin her iki tarafında yer alan kişilerin bilgilendirdiği bu yöntemde, ürünün parçaları düzenli olarak denetlenmekte ve bütünü daha başarılı kılabilmek adına parçaları nitelikli kılma amacı hedeflenmektedir. Uyarlama ilkesi doğrultusunda ise meydana gelen her türlü gelişme ürüne uygulanmakta ve ürünün güncel kalması sağlanmaktadır.

Scrum Master Nedir? Görevleri Nelerdir?

Scrum Master ya da Türkçe karşılığı ile Scrum Yöneticisi, Scrum’un başarılı bir süreçle projeye işlenmesini sağlamakla yükümlüdür. Bu görev anlayışının doğrultusunda Scrum Master yazılım ekibi ile çalışır ancak takıma dahil bir kişi olmaktan daha çok moderasyonu üstlenmesi ile öne çıkar. Scrum Master’ın görevi, Scrum kurallarını yazılım ekibine bildirmek, uyumu kontrol etmek ve durumun kontrolün sağlamaktır. Takımda meydana gelebilecek iletişim eksikliğini önlemek, yazılım ekibi ve ürün sahibi arasındaki iletişimin sağlamak gibi konularda Scrum Master aktif rol oynayarak sorunların çözülmesini sağlar.

Sonuç olarak Scrum Master, Scrum yöntemini uygulamak, hem müşteri hem de yazılım ekibi ile ortak bir anlayışta, her iki cepheye de destek olmak gibi sorumluluklar üslenmektedir. Ayrıca süreçteki sapmaları düzeltmek ve engelleri kaldırmak, yazılım ekibine hizmet etmek gibi görevler de Scrum Master’ın görev tanımları arasında yer almaktadır. Yazılım süreçlerinde Scrum yöntemi tercih edildiği nispette sürecin sorumlusu olan kişi Scrum Master’dır.

Professional Scrum Master Olmak Neden Önemlidir?

Scrum yöntemi ile ilgili süreçlerin başarılı bir biçimde yönetilmesini sağlamak adına görevlendirilen Scrum Masterlar, hem müşteri hem de ekip tabanlı olarak yazılım süreçlerinin nasıl yönetilmesi gerektiğine dair gerekli yetkinliğe kavuşmakla yükümlüdürler. Piyasada tercih edilen birçok online eğitim programı yalnızca slaytlarla sınırlı kalırken BlueMark Academy, yazılım süreçlerinde Scrum kullanma tecrübesine erişmiş uzmanları ile bu eğitimi çok daha geniş imkanlarla kullanıcılarına sunmaktadır.

Müşterilerin geçmişe nazaran çok daha hızlı karar değiştirebildiği günümüzde, yazılım süreçleri söz konusu olduğunda çok daha hızlı reaksiyon alınabilmesine imkan tanıyan Scrum yöntemi, başarılı yazılım şirketlerinin en çok önemsediği noktalardan birisi haline gelmiştir. Müşteri ihtiyaçlarına çok daha hızlı bir biçimde yanıt verilen Scrum yönteminde hızlı çözüm üretebilmek normalde olduğundan çok daha kolay hale gelmektedir.

Professional Scrum Master Eğitimlerine Dair

BlueMark Academy’nin Professional Scrum Master Eğitimleri, geniş kapsamlı bir Scrum donanımının yanı sıra katılımcıları yoğun rekabet ortamına ve müşteri ilişkileri yönetimine hazırlamaktadır. Professional Scrum Master Eğitimleri, katılımcılara şu yetkinlikleri vaat etmektedir:

  • Eğitim katılımcıları, hizmetkar liderlik ve davranışsal değişimlerin yönetimi adına birçok yetkinlik elde edecektir.
  • PSM Eğitimine katılanlar, daha fazla verimlilik ve daha fazla etkinlik elde edilmesi adına Scrum yöntemlerinin uygulanış biçimlerini kavrayacaktır.
  • Eğitim, katılımcıların Scrum ilkesi açısından daha net düşünebilmesine olanak tanımaktadır.
  • Eğitimde katılımcılar gerçek hayattaki örnekler üzerinden hareket etmektedir.

BlueMark Academy’nin eğitimleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ya da Professional Scrum Master Eğitimlerine kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!