Microsoft Power BI, bireyler ve ekipler için bir iş zekası (BI), raporlama, veri görselleştirme hizmetleri paketidir. Power BI, akıcı yayın ve dağıtım özelliklerinin yanı sıra diğer Microsoft ürünleri ve hizmetleriyle senkronizasyon özellikleri sayesinde öne çıkıyor.

Power BI uygulamalarını görüntülemesine olanak tanıyan, Microsoft tarafından barındırılan güvenli bir bulut hizmetidir. Microsoft Power BI, verilerinizi görselleştirmenize, kuruluşunuz genelinde öngörüleri paylaşmanıza, bunları uygulamanıza veya web sitenize yerleştirmenize olanak tanıyan bir iş analizi çözümüdür.

Power BI çeşitli ürün ve hizmetlerden oluşur. Power BI hizmeti, kullanıcıların bir web tarayıcısı kullanarak veya Windows, iOS ve Android için mobil uygulamalar aracılığıyla panoları ve raporları birleştirebildiği bir hizmettir. Power BI’ın kullanıcı arabirimi, Excel’e aşina olan kullanıcılar için oldukça kolaydır ve diğer Microsoft ürünleriyle derin entegrasyonu, onu çok az eğitim gerektiren çok yönlü bir self servis araç haline getirir.

Teknik bilgisi olmayan çalışanlara verileri toplama, analiz etme, görselleştirme ve paylaşma araçları sağlayan bir iş zekası platformu olan Microsoft Power BI hakkında derin bilgi sahibi olmak için BlueMark Academy Power BI Fundamentals ve Power BI Advanced kurslarını tercih edebilirsiniz. BlueMark Academy, alanında uzman eğitimcileri ile birlikte Microsoft Power BI eğitimlerini kaliteli bir biçimde kullanıcılara sunmaktadır. Daha fazla bilgi sahibi olmak veya Microsoft Power BI Eğitimlerine kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!

Power BI Masaüstü

Power BI Desktop, bir Windows bilgisayarlara yükleyebileceğiniz ücretsiz, self servis bir veri analizi ve rapor yazma aracıdır. Bilgileri etkileşimli görsellere dönüştürmek için 70’ten fazla fiziksel ve bulut ortamlardaki veri kaynağına bağlanabilir.

Veri bilimciler ve geliştiriciler, raporlar oluşturmak ve bunları Power BI hizmetinde kullanılabilir hale getirmek için Power BI Desktop ile birlikte çalışır. Power BI Desktop’ta kullanıcılar şunları yapabilir:

 • Verilere bağlanmak
 • Verileri dönüştürmek ve modellemek
 • Çizelgeler ve grafikler oluşturmak
 • Görsel koleksiyonları olan raporlar ve panolar oluşturmak
 • Raporları başkalarıyla paylaşmak

Power BI Pro

Power BI Pro, kullanıcı başına aylık 10 ABD doları ücretle gelen bulut tabanlı bir yazılımdır. Power BI Desktop ile Power BI Pro arasındaki en büyük fark, diğer Power BI kullanıcılarıyla işbirliği yapma ve kuruluş genelindeki diğer Power BI abonelerine raporlar ve görselleştirmeler dağıtma konularındaki niteliklerdir. Power BI Pro ile kullanıcılar şunları yapabilir:

 • Power BI görsellerini Power BI uygulamalarında kullanabilmek
 • Azure veri hizmetleri gibi diğer Microsoft çözümleriyle ortak bir çalışma alanı oluşturabilmek
 • Diğer Power BI kullanıcılarıyla verileri, panoları ve raporları paylaşmak
 • Pano ve rapor koleksiyonları oluşturmak için iş arkadaşlarıyla işbirliği yapılabilecek çalışma alanları oluşturmak

Power BI Premium

Power BI Desktop ve Pro’dan farklı olarak Power BI Premium bir uygulama değildir. Premium, raporları paylaşmak için Microsoft tarafından barındırılan bir bulutta bir kuruluş alanı ve kapasitesi elde etmenizi sağlar. Bir kuruluş, ayrılmış kapasitesini kullanıcı sayısına, iş yükü gereksinimlerine veya diğer faktörlere göre tahsis ederek nasıl uygulayacağını seçebilir ve gerektiği gibi ölçeklendirebilir, küçültebilir. Power BI Premium ile kullanıcılar şu ayrıcalıklara sahiptir:

 • Alıcıların kullanıcı başına ayrı ayrı lisanslanmasına gerek kalmadan bir kuruluş genelinde rapor yayınlama esnekliği
 • Power BI hizmetinde paylaşılan kapasiteden daha büyük ölçek ve performans
 • Power BI Rapor Sunucusu ile şirket içinde BI varlıklarının bakımını yapabilmek
 • Tek bir API yüzeyi, tutarlı bir dizi yetenek ve yerleşik analitik için en son özelliklere erişim

Neden Power BI Kullanmalısınız?

Power BI kullanıcıları görüntü tanıma ve metin analizine erişebilir, makine öğrenimi modelleri oluşturabilir ve Azure Machine Learning ile ortak bir kullanım alanı yaratabilir. Analistler, büyük dosyaları e-postayla göndermek veya bunları ortak bir sürücüye koymak yerine, raporları ve görselleştirmeleri Power BI hizmetine yükleyebilir. Bu sayede veriler, temel alınan veri kümesi her güncellendiğinde yenilenir.

Power BI ile rapor geliştiricileri, görüntüleyenlerin yalnızca kendileriyle ilgili verileri görmelerini sağlamak için satır düzeyinde güvenlik (RLS) erişim filtreleri ayarlayarak, kişilerin görmemeleri gereken verileri görme riskini azaltabilir. Bunlarla birlikte birçok ayrı ayrıcalık sunan Power BI işletmeniz adına oldukça büyük bir devrim niteliği taşıyacaktır. Daha fazla bilgi için hemen bizimle iletişime geçin!