İlişkisel modelin verilerinizi nasıl temsil ettiğini seçebileceğiniz birçok ilişkisel veritabanı yönetim sistemi (RDBMS) vardır. PostgreSQL, dünyadaki en popüler ve saygın açık kaynaklı ilişkisel veritabanlarından biridir.

PostgreSQL, ilişkisel Açık Kaynak veritabanlarının en gelişmişidir ve birkaç defa “Yılın Veritabanı Sistemi” ödülüne layık görülmüştür. Oldukça güvenilir, istikrarlı, ölçeklenebilir ve güvenli bir sistemdir ve yirmi yılı aşkın bir süredir kullanılır. Bu nedenle, açık kaynak veritabanı dünyasında önemli bir oyuncu olarak yerini almıştır.

Ayrıca Oracle, Sybase ve IBM gibi büyük oyunculara meydan okuyabilecek durumdadır. PostgreSQL, karmaşık, veriye dayalı uygulamaları çalıştırabilen profesyonelce sürdürülen ve geliştirilen bir yazılımdır.

BlueMark Academy, alanında uzman eğitimcilerle birlikte PostgreSQL Eğitimlerini kaliteli ve nitelikli eğitim anlayışı doğrultusunda katılımcılara sunar. PostgreSQL Eğitimleri şirketinizin veritabanı yönetimi konusunda önemli avantajlar sağlayacaktır. BlueMark Academy’nin Eğitimleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ya da PostgreSQL Eğitimlerine katılmak için hemen bizimle iletişime geçin!

PostgreSQL Kullanmanın Faydaları

PostgreSQL, en karmaşık veri iş yüklerini güvenli bir şekilde depolayan ve ölçeklendiren birçok özellikle birlikte SQL dilini kullanan ve genişleten güçlü, açık kaynaklı bir nesne-ilişkisel veritabanı sistemidir. Gerçek bir açık kaynaklı ürün olarak PostgreSQL’in hiçbir maliyeti yoktur. Kullanımı tamamen ücretsizdir. Artık lisans maliyetleri, sözleşme sorunları ve yüksek bütçeli bir ürünle uğraşma konusunda endişelenmenize gerek yok.

Ayrıca ölçeklenebilirlik özelliği sayesinde PostgreSQL veritabanınız sizinle birlikte büyüyebilir. PostgreSQL’i geniş ölçekte çalıştırmak için birden fazla teknik seçenek vardır. Bu nedenle PostgreSQL veritabanınız sizinle birlikte büyüyebilir ve ihtiyacınız olduğu kadar büyük olabilir.

Nesneye yönelik veritabanı özellikleri

PostgreSQL’in diğer ilişkisel veritabanlarının çoğundan farklı olmasının en temel noktalarından biri, çekirdek tasarımından ileri gelir. Çoğu ilişkisel veritabanı en iyi şekilde İlişkisel Veri Tabanı Yönetim Sistemleri (RDBMS’ler) olarak tanımlanır. RDBMS’ler, verilerin önceden tanımlanmış sütunlar ve veri türleri ile tablo benzeri yapılarda depolandığı ilişkisel veritabanlarını işlemek için özel olarak tasarlanmış yazılımlardır.

Nesneye yönelik veritabanında veriler, genellikle yapılandırılmış sorgu dili (SQL) aracılığıyla ilişkisel cebire dayalı teknikler kullanılarak sorgulanabilir, değiştirilebilir ve alınabilir. PostgreSQL ise teknik olarak bir Nesne-İlişkisel Veritabanı Yönetim Sistemidir (ORDBMS). Bu, bir RDBMS ile aynı ilişkisel yeteneklere sahip olduğu, ancak ek olarak bazı nesne yönelimli özelliklere sahip olduğu anlamına gelir.

SQL Standartlarına Uygunluk

PostgreSQL’in diğer ilişkisel veritabanı sistemlerine göre öne çıktığı bir diğer alan da SQL standartlarına uyumudur. SQL standartları, SQL uygulamaları için minimum işlevsellik ve birlikte çalışabilirlik gereksinimlerini tanımlamak adına ANSI ve ISO grupları tarafından geliştirilmiştir.

Bu kuruluşlar tarafından sağlanan spesifikasyonlar, SQL sistemlerinin sağlaması gereken özellikleri tanımlamaya yönelik olsa da, dilin karmaşıklığı ve uzun evrimi nedeniyle, katı bağlılık her zaman mümkün değildir.

Açık Kaynak Geliştirme ve Topluluk

PostgreSQL, PostgreSQL Global Development Group tarafından yönetilen açık kaynaklı bir projedir. Açık Kaynak Girişimi tarafından tanınan bir lisans olan PostgreSQL Lisansı kullanılarak lisanslanır. Başka birçok açık kaynaklı ilişkisel veritabanı olsa da, PostgreSQL bir şirket sahibi veya ticari bir muadili olmadan geliştirilir ve yönetilir. Bu, katkıda bulunanların kendi yolunu çizmesine ve topluluğun en çok önemsediği özellikler üzerinde çalışmasına yardımcı olur.

PostgreSQL için profesyonel hizmetler, genellikle projeye katkıda bulunan ancak geliştirme sürecini kontrol etmeyen şirketler tarafından sağlanmaktadır. Topluluk odaklı geliştirmeye odaklanma, PostgreSQL kullanıcılarının büyük katılımıyla sonuçlandı. Çekirdek PostgreSQL yazılımının işlevselliğini geliştirmek için çok sayıda yüksek kaliteli uzantı ve uygulama mevcuttur. Topluluk tarafından geliştirilen yazılımlar, PostgreSQL sunucularınızı yönetmenize, iş zekası raporlarını derlemenize, yeni veri türlerini yönetmenize ve çeşitli programlama dilleri ve platformlarından PostgreSQL ile çalışmanıza yardımcı olabilir.

Sonuç

PostgreSQL, ilişkisel veriler için güçlü, zengin özelliklere sahip bir seçim olarak büyük bir itibar kazanmıştır. Kararlılığa, işlevselliğe ve standartlara uygunluğuna değer veren PostgreSQL, birçok proje için tüm doğru kutuları kontrol eder. Benzer şekilde, verileri nasıl temsil edebileceğiniz konusunda esnekliğe ihtiyacınız varsa ve çeşitli araç ve dilleri kullanabilmek istiyorsanız, PostgreSQL de iyi bir seçimdir.

PostgreSQL, kendisini geleneksel RDBMS’lerin sınırlarıyla sınırlamazken, temel ilişkisel özelliklerin mükemmel bir şekilde uygulanmasını sağlamasıyla dikkate değerdir. Hiçbir veritabanı her ihtiyacı karşılayamazken, PostgreSQL birçok kullanım durumuna uyacak kadar çok yönlü mükemmel bir seçenektir.