Oracle Database ilişkisel bir veritabanı yönetim sistemi sağlayan bir üründür. RDBMS her türlü veri modelini destekler. Standard Edition, Enterprise Edition, Express Edition ve Personal Edition dahil olmak üzere farklı ürün sürümlerine sahiptir. Oracle Database ürünleri, yüksek performans yeteneği ile ölçeklenebilir ve güvenlidir.

Oracle database, esas olarak kurumsal şebeke hesaplama ve veri ambarı için tasarlanmış çok modelli bir ilişkisel veritabanı yönetim sistemidir. Veritabanı şu anda mevcut özelliklere dayalı olarak beş farklı sürümde geliyor. 

  • Standard Edition One: Sınırlı özelliklere sahip tek sunuculu veya çok dallı iş uygulamaları için uygundur. 
  • Standard Edition: Standard Edition One’da sağlanan tüm olanakları sunar. Ayrıca daha büyük makine desteği ve Oracle Database Real Application kümeleme hizmeti sağlar. 
  • Enterprise Edition: Bu sürüm, çevrimiçi işlem işlemenin dahil olduğu son derece kritik uygulamalar için gerekli olan güvenlik, performans, ölçeklenebilirlik ve kullanılabilirlik gibi özelliklerle doludur. 
  • Express Edition: İndirmesi, kurması, yönetmesi, geliştirmesi ve dağıtması ücretsiz olan giriş seviyesi bir sürümdür. 
  • Kişisel Sürüm: Oracle Database Real Application Clustering dışında aynı Enterprise sürümü özellikleriyle birlikte gelir.

Oracle Database: Genel Özellikler

Oracle Database, güçlü veritabanı yönetiminin gereksinimlerini karşılamak için aşağıdaki özellikleri sunar:

Ölçeklenebilirlik ve Performans

Gerçek Uygulama Kümeleme ve Taşınabilirlik gibi özellikler, bir veritabanını kullanımına göre ölçeklenebilir hale getirir. Çok kullanıcılı bir veritabanında, Oracle’ın düşündüğü veri tutarlılığını ve eşzamanlılığını kontrol etmek gerekir. 

Kullanılabilirlik

Gerçek zamanlı uygulamalar yüksek veri kullanılabilirliği gerektirir. Yüksek performanslı bilgi işlem ortamları, tüm zamanların veri kullanılabilirliğini sağlayacak şekilde yapılandırılmıştır. Veriler, planlanmış veya planlanmamış kesintiler ve arızalar sırasında mevcuttur. 

Yedekleme ve Kurtarma

Düzeni, neredeyse her türlü arızadan veri kurtarmak için eksiksiz kurtarma özelliklerine sahiptir. Arıza durumunda, yüksek kullanılabilirlik için veritabanının kısa sürede kurtarılması gerekir. Etkilenenler kurtarılırken verilerin etkilenmeyen kısımları mevcuttur. 

Güvenlik

Verilerin güvenliğini sağlamak her zaman birinci önceliktir. Veri erişimini ve kullanımını kontrol etmek için mekanizmalar sağlar. Yetkilendirmeyi uygulamak ve kullanıcı eylemlerini düzenlemek, yetkisiz erişimi önleyebilir ve kullanıcılara farklı erişime izin verebilir.

Oracle Database: Öne Çıkan Noktalar

Oracle database yönetimi çözümleri sunan en eski şirketler arasındadır. Şirket her zaman Kurumsal gereksinimlere odaklandı ve en son teknoloji trendlerini kabul etti. Bu nedenle ürünleri her zaman yeni özelliklerle süslenir. Örneğin, en son Oracle Database sürümü olan 19C, Oracle Cloud’da da mevcuttur. Kullanıcılara, uygun maliyetli bir çözüm sağlamak için ihtiyaçlarına uygun farklı veritabanı sürümleri arasından seçim yapmalarını sağlar.

Oracle Database: En Önemli Avantajlar

Oracle database uzun yıllardır birçok ünlü şirket tarafından tercih edilir. Bu başarın arkasındaki en önemli avantajlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  1. Performans

Yüksek performansa ulaşmak için metodolojileri ve ilkeleri vardır. Sorgu yürütme süresini ve dolayısıyla uygulama işlemlerini iyileştirmek için verileri daha hızlı almak ve değiştirmek için veritabanında performans ayarlaması uygulayabiliriz. 

  1. Çoklu Veritabanı

Veritabanı, tek bir sunucuda birden çok veritabanı örneğini yönetmeyi destekler. Veritabanı örneklerini çalıştıran bir sunucudaki CPU tahsislerini yönetmek için bir Örnek Kafesleme yöntemi sağlar. Örnek kafesleme, hizmetleri birden çok örnek üzerinden yönetmek için veritabanı kaynak yöneticisi ile birlikte çalışır. 

  1. Sürümler

Yukarıda tartıştığımız gibi, Oracle Database tarafından sunulan farklı sürümler hakkında, kullanıcıların uygulama gereksinimlerine göre sürümleri satın almalarına yarar. Gelecekte gereksinimleri değişirse, sürümü sorunsuz bir şekilde güncelleyebilirler. Oracle Database öğrenmek ve biraz uygulamalı yapmak istiyorsanız, tamamen ücretsiz olan ekspres sürüm veritabanını indirebilir ve kurabilirsiniz. 

  1. Kümeler

Yüksek veri kullanılabilirliği sistemi sağlamak için Gerçek Uygulama Kümeleri kullanır. RAC içeren veritabanının geleneksel veritabanı sunucularına göre avantajları vardır: Veritabanını birden çok örnek üzerinde ölçeklendirme. Yük dengeleme Veri fazlalığı ve kullanılabilirliği İşlem kapasitesini artırmak için esnek 

  1. Recovery Manager

RMAN (Recovery Manager), kesintiler ve kesintiler sırasında veritabanı dosyalarını kurtaran veya geri yükleyen bir Oracle Database özelliğidir. Çevrimiçi, arşivlenmiş yedeklemeleri ve sürekli arşivlemeyi destekler. Kullanıcılar ayrıca, SQL* PLUS tarafından desteklenen ve kullanıcı tarafından yönetilen kurtarma adı verilen kurtarma için SQL* PLUS kullanabilir. Kullanıcı tarafından yönetilen yedeklemeler eklemek için veritabanında bir dışa aktarma yardımcı programı vardır. 

Oracle Database Eğitimleri

BlueMark Academy’nin Oracle Database Eğitimleri, birçok sektörde yaygın olan bu yazılım hakkında önemli deneyimler elde edebileceğiniz için kariyerinizde sizlere birçok avantaj sağlayacaktır. BlueMark Academy Eğitimleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ya da Oracle Database Eğitimleri’ne kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!