Mongo DB, ölçeklendirilebilme özelliğine sahip olan C++ ile geliştirilmiş açık kaynak kodlu bir veritabanı yazılımıdır. Doküman tabanlı olması özelliğiyle öne çıkan Mongo DB, verileri Javascript Object Nonation tipinde dökümanlarda saklamaktadır. Mongo DB; Java, Python, C ve PHP gibi popüler dillerin yanı sıra yaklaşık yirmi yazılım dili tarafından desteklenmektedir.

En çok kullanılan veritabanı uygulamalarından biri olan MongoDB, popülaritesini genel anlamda geniş kullanım alanları sayesinde kazanmıştır. Yüksek hacimli problemlerden MMORPG (Devasa Çok Oyunculu Çevrimiçi Rol Yapma Oyunu) uygulamalarına, analiz için saklanan verilerden caching sistemlerine, web içerik yönetim sistemlerinden web aktivitelerini saklama işlemlerine dek birçok alanda kullanıma açık olan MongoDB, GNU Affero Genel Kamu Lisansı gereğince açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir biçimde kullanıcıya sunulmaktadır.

BlueMark Academy, alanında uzman kadrosuyla MongoDB Eğitimlerini nitelikli bir biçimde sunar. Geniş olanakları ve kaliteli eğitim anlayışıyla BlueMark Academy’nin MongoDB Eğitimleri veritabanı aksiyonlarına yönelik birçok alanda işinize yarayacak bilgilerin oluşturduğu geniş çaplı bir repertuara sahiptir. CV’nizde önemli bir yer edinecek MongoDB Eğitimleri veritabanı alanında size ciddi bir avantaj sağlayarak veri analizi ve yönetimi söz konusu olduğunda sizi öne çıkaracaktır. Daha fazla bilgi sahibi olmak ve MongoDB’nin de yer aldığı Veritabanı Yönetimi Eğitimlerine kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!

Veritabanı Sistemlerine Genel Bakış

Bilgisayarlar uzun bir dönem yalnızca işlemsel olarak kullanılsa da modern bilgisayar teknolojisinin önemli bir yerinde “veri” faktörü ile karşılaşılmaktadır. Hatta artık yeni bir dijital cihaz alırken en çok dikkat edilen noktalardan birisi, o cihazda barındırabilecek verinin miktarı olmaktadır. Çünkü dijital yöntemlerle veriyi saklamak geleneksel yöntemlere nazaran çok daha kolay ve pratik bir süreci teşkil etmektedir. Dijital ortamda veritabanı sistemleri iki ana başlık altında toplanmıştır. İlişkisel (relational) ve noSQL yani doküman odaklı veritabanı sistemleri. Bu sistemlerden ilişkisel olanı artık çok farklı formatlarda veri depolandığı için genellikle basit veritabanı işlemleri üzerinde kullanılmaktadır. SQL, Oracle veya MySQL gibi veritabanları yalnızca benzer tipte verileri depolayabildiği için artık eskisi kadar tercih edilmiyor. Günümüzde bu sistemler genellikle web sitelerinin veritabanları üzerinde kullanılmaktadır.

MongoDB Kullanan Ünlü İşletmeler

Günümüzde birçok önemli firmanın veritabanını NoSQL uygulamalarla yönettiği bilinmektedir. Bunun nedeni NoSQL uygulamaların veritabanı yönetimini daha kolay kılıyor olmasıdır. Dolayısıyla hem işletmesi adına donanımlı ve üst düzey bir veritabanı sistemi tercih etmek isteyenlere, hem de veritabanı alanında kariyer hedefi olanlara daha çok NoSQL uygulamalar tavsiye edilmektedir. NoSQL veritabanı uygulamalarına çeşitli alternatif örnekler verilebilse de piyasada en çok kullanılan uygulama MongoDB’dir. Bunun en büyük kanıtı MongoDB kullanan ünlü işletmeler. The New York Times, SourceForge, The Guardian, Disney Medya Grubu gibi birçok işletmenin yanı sıra dünyanın en büyük hadron çarpıştırıcısı olan CERN’ün inşa ettiği LHC dahi MongoDB uygulamasını kullanarak çalışmıştır. Gerek sağladığı araçlar, gerek sahip olduğu modern avantajlar söz konusu olduğunda MongoDB’nin farkı rahat bir biçimde öne çıkmaktadır. BlueMark Academy, bünyesinde bulundurduğu profesyoneller sayesinde MongoDB eğitimini nitelikli bir şekilde veriyor.

The MongoDB Essentials Kursu

BlueMark Academy tarafından sunulan The MongoDB Essentials kursu katılımcılara dünyanın en çok tercih edilen NoSQL veritabanı uygulamalarından belki de en önemlisi olan MongoDB’ye dair ciddi bir yetkinlik kazandırmaktadır. Eğitime kaydolan katılımcılara MongoDB yüklemek ve onu işlevsel bir biçimde kullanabilmek adına kaliteli bir eğitim sunulmaktadır. Eğitimin başlangıcında katılımcılara doküman odaklı yani belgeye dayalı veritabanı sistemlerinin kullanımına dair bir ön bilgi verilirken eğitimin sonraki safhası MongoDB’nin kurulumu ve kullanımı adına uygulamalı bir deneyim sunmaktadır. Java, PHP ve Python gibi çeşitli API’lerin ve shell kavramının uygulamalı bir biçimde gösterildiği bu eğitimde dizinlerin kullanımına ve verilerin optimize edilmesine değin birçok MongoDB özelliği içeriğe dahil edilmiştir.

The MongoDB Essentials eğitimi ile CV’nize önemli bir yetkinlik eklemek ya da işletmenizin veritabanını dünyanın en büyük işletmelerinin kullandığı yöntemlerle yönetmek sizin elinizde. MondoDB’nin açık kaynaklı ve çok işlevli yapısı sayesinde veritabanı yönetiminde pratik başarılar elde edebilirsiniz. BlueMark Academy’nin eğitimleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ya da The MongoDB Essentials eğitimine kayıt olmak için hemen iletişime geçin.